Skip to Content

<

Lhotsti rodaci

A cache by Druid.Panoramix Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 03/02/2012
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size: micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

LHOTŠTÍ RODÁCI
velikáni kolem nás


ne v každé zemi světa se během historie objevuje nějaká osobnost, známé jméno
a řekněte sami, kdo by nechtěl bydlet ve měste či na vesnici
kde se narodil nějaký slavný človek, celebrita
vědec, umělec, politik, sportovec
nebo alespoň padouch


Ostrožská Lhota je sice malá vesnička na jihovýchodním cípu Jižní Moravy, je ale malá jen svojí rozlohou a počtem obyvatel. V její matrice se sice neobjevují kořeny takových jmen, jako Leonardo da Vinci, Jan Amos Komenský, Albert Einstein, Tomáš Garrigue Masaryk, Ludvík Svoboda, papež Jan Pavel II, ani zvučná jména sportovců jako Gustav Fryštenský, Emil Zátopek, Jackie Stewart, Emerson Fittipaldi, ani jména známých spisovatelů a skladatelů jako Bedřich Smetana, Karel Hynek Mácha, Sir Arthur Conan Doyle, Arthur C. Clarke, ba ani jména známých herců jako Vladimír Menšík, Vlastimil Brodský, Miloš Kopecký...

ale pár jmen významných rodáků
se najde i tady


Charles Paul Blahous III
je prvním z nich

tento speciální asistent prezidenta USA George W. Bushe pro hospodářskou politiku je potomkem českých emigrantů z Ostrožské Lhoty. Narodil se v roce 1963, jako druhý ze tří synů Karla Blahouše českého původu a Marjorie Alice Robertson ze Skotska. Byl vychován v Pittsburghu. Získal bakalářský titul v chemii z Princetonovy University v roce 1985, a Ph.D. ve výpočetní kvantové chemii na Universitě Berkeley v Californii.

Mezi lety 1989 a 1996, Blahouš pracoval jako legislativní asistent a v letech 1994-1996 jako legislativní reditel senátora Alana Simpsona z Wyomingu. V letech 2001-2007 působil jako zvláštní asistent prezidenta pro hospodářskou politiku, za tu dobu také sloužil jako výkonný ředitel Komise sociálního zabezpečení.

V letech 2007 a 2008 zastával pozici náměstka ředitele Národní ekonomické rady vlády . Po skončení funkčního období presidenta George W. Bushe druhého, v lednu 2009, Blahouš nastoupil do Hudsonova Institutu. V roce 2010 Blahouš Hudsonův Institut opustil a stal se vědeckým pracovníkem Hooverova institutu.

Monsignore páter Antonín Šuránek
druhým ale bezpochyby tím významnějším

životopis
Mons. ThDr. Antonín Šuránek se narodil 29. května 1902 v Ostrožské Lhotě. Po studiích na obecné škole v Ostrožské Lhotě a měšťanské škole v blízkém Uherském Ostrohu pokračoval ve studiu v Uherském Hradišti, kde studoval na místním gymnáziu. Po maturitě v roce 1922 studoval bohosloví na Cyrilometodějské teologické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Na kněze byl vysvěcen 5. července 1926 v Olomouci.

Jeho prvním půšobistěm byly Slatinice u Olomouce (od srpna 1926), kde byl nejprve kaplanem a posléze krátce administrátorem, avšak již v listopadu 1929 byl ustanoven spirituálem v kněžsském semináři, ve kterém dříve sám studoval a kde v této funkci setrval až do konce srpna 1948. Kolem roku 1944 se zasloužil o vznik svatoantonínského kultu na nedalekém Malém Kosíři a o vznik Matice sv. Antonína na Kosíři, která zde mela vybudovat poutní komplex podobný Svatému Kopečku u Olomouce.

Za druhé světové války podporoval utiskované studenty bohosloví i jejich rodiny a pobýval v poutní kapli sv. Antonína Paduánského na kopci nad rodnou Ostrožskou Lhotou. Od září 1948 působil chvíli jako kaplan u sv. Morice v Olomouci a suplent pastýřské bohovědy na Cyrilometodějské teologické fakultě Univerzity Palackého.

Kdyz v roce 1950 odmítl spolupracovat s komunistickým režimem, byl zbaven všech funkcí a v září 1950 jmenován kaplanem ve Velkém Ořechove, kde setrval do července 1951. V roce 1951 byl i přes nemoc zatčen a internován v klášteře v Želivě, odkud na protest proti svému zatčení odmítl odejít, proto byl v roce 1955 z vězení vykázán.

Po odchodu z vězení manuálně pracoval (mj. ve vápence ve Štramberku) a v roce 1962 nastoupil do důchodu. V roce 1968 mu bylo umožněno znovu vykonávat kněžskou službu. Krátkou dobu (přelom let 1968 - 1969) opět působil jako spirituál v obnoveném kněžském semináři v Olomouci. Na začátku normalizace v roce 1970 byl umístěn jako kněz do Blatničky, v roce 1975 mu však byl opět odebrán státní souhlas s výkonem kněžské služby. Rehabilitace se již nedočkal. Po dlouhé nemoci zemřel 3. listopadu 1982 v nemocnici v Petřkovicích. Pochovaný je na hřbitově v Ostrožské Lhotě v kněžském hrobě.

kanonizace
Po jeho smrti a pádu socialistického režimu v Československu byl započat proces jeho kanonizace. V důsledku toho mu nyní náleží titul Služebník Boží. Diecézní proces blahořečení probíhal v letech 1996–1999, jeho platnost byla potvrzena v roce 2001. V roce 2002 bylo při příležitosti oslav stého výročí jeho narození v Ostrožské Lhotě otevřeno pastorační centrum p. Antonína Šuránka.

dílo
páter Antonín Šuránek je autorem životopisu Antonína Cyrila Stojana, který vysel i jako kniha Světlo z Beňova. Napsal také mnoho náboženských textů, které byly ale řádně vydány teprve po jeho smrti, společne s knihami o něm a jeho životě. V roce 1948 obhájil svou teologickou doktorskou práci s názvem Kořeny Kalvarské oběti, kterou tehdy vlastním nákladem také vydal.


geocaching je hra, která má lidem ukázat ty zajímavosti, které bychom jinak přehlédli
listing musí zaujmout, poskytnout trochu ponaučení i trochu té legrace
pokud se mi to zde podařilo, listing splnil svůj úkol
a vy teď můžete vyrazit na lov

takže


... jak poklad objeviti ...


na výchozích souřadnicích stojí pastorační dům věnovaný tomuto lhotskému rodákovi
ale stojí zde i socha pátera Antonína Šuránka v jeho životní velikosti
autorem je sochař a malíř Bořek Zeman, rodák z Fulnekupokochejte se pohledem na toto hezké umělecké dílo

a

do deníčku si poznačte tyto indície:

 
         -   rozměry podstavce v centimetrech, na kterém socha stojí (A, B, C jsou seřazeny vzestupně)

         -   sochu farnosti věnovali (D = součet písmen jmen všech dárců z podstavce, česká abeceda)

         -   autorem sochy p. Šuránka je (E = počet písmen celého jména autora sochy, listing)finální souřadnice určíš dosazením zjištěných hodnot do jednoduchého vzorceN: 48° 58,( 6 * C + B + E + A )´

E: 17° 28,( A * D - C - E + 108 )´sami vidíte, že kontrola souřadnic je tady naprosto zbytečná
je to celé velmi jednoduché a navíc hint napoví
ale i tak si můžete svoje řešení
zkontrolovat zdeale ještě než vyrazíte přiznejte si sami, že je i vám příjemné
že náš národ je spojován s


před odchodem zkontrolujte, zda jste všechno pořádně zamaskovali
k mechanismu buďte opatrní, ať nám nějakou tu chvíli vydrží
při odlovu buďte prosím obezřetní, ať vás nikdo nevidí
za všechny kačery, kteří přijdou po vás děkuji


l o v u     z d a r

:o)Additional Hints (Decrypt)

vaqvpvr: fhqr yvpur fhqr yvpur fhqr
svany: gnurz wrqar ehxl xbhxav fr zh cbq fhgnah

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.