Skip to Content

<

U sv. Antonina

A cache by LucyLargo & Ronina a Charli Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 03/20/2012
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size: regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Keš je ukryta na vršíčku sv. Antonína v blízkosti obce Hradešice na Klatovsku. Chtěli bychom vám přiblížit několik zajímavostí nacházejících se prakticky na jednom místě. K založení keše jsme se rozhodli vzhledem k našim kořenům, které sahají do nedaleké obce Hradešice a krásnému místu, se kterým bychom vás rádi seznámili.


Kaple sv. Antonína Paduánského

Historie tohoto místa má své počátky již v roce 1787 a od této doby se místo postupně stalo jedním z poutních a zároveň i posvátných v českobudějovické diecézi. S tímto místem je spjat, původně irský šlechtický rod, který se stal majitelem panství Nalžovského. Od 17. století se Taafové začali výrazně prosazovat v Rakousku. Theobald, člen jejich rodu, se proslavil v roce 1683 při obraně Vídně před Turky, Mikuláš Taafe pravděpodobně v polovině 18. století přivezl z Branibor do Čech první brambory. Na panství nalžovském se Taafové snažili hospodářsky podnikat a stavět. Koncem 18. století nechal František Taafe postavit mezi Hradešicemi a Nalžovy kapli sv. Antonína. Od roku 1809 je její součástí novogotická hrobka rodiny Taafů.

Hradešice

Někde v okolí Hradešic dosahuje Blatenská pahorkatina svého nejzápadnějšího bodu. Tento kraj dalekých výhledů, kde se střídají pole, louky a malé lesíky, mezi nimi se zrcadlí hladiny rybníků, stále čeká na své objevení. Jen tu a tam vedou značené turistické stezky a cyklostezky, na kterých ale málokdy někoho potkáte. V mnoha vesničkách jsou kostelíky, pamatující počátky křesťanství, které sem začalo pronikat ze západu Evropy již na počátku zrodu českého knížectví. Vesničky většinou mají rozlehlou náves s rybníčkem a kapličkou, kde jsou samozřejmostí staleté stromy, ve velké většině lípy. Mnohá selská stavení nesou stále ještě stopy baroka a zaniklé selské slávy. Je tu množství polních cest, které zatím nepokryl asfalt a kde na mezích voní mateřídouška s třezalkou, k nebi se tyčí obrovské divizny a lze ještě vidět nezničenou květenu. Nepřekvapí množství zdobených či jednoduchých křížků okolo cest, kterých je zde bezpočet.

Dominantou obce Hradešice je dodnes kostel Proměnění Páně. Dobu jeho vzniku dokazují zbytky gotických fresek na původní klenbě. Barokně byl přestaven v polovině 18. století a později pseudorománsky přestavěna věž v západním průčelí a sakristie na severní straně. Za zmínku stojí hlavní rámový oltář z roku 1749 s obrazem Proměnění Páně. Hradešická náves byla v roce 1995 zapsána do vesnické památkové zóny. Vesnická památková zóna vykazuje část nebo menší podíl kulturních památek nebo historického prostředí a na klatovském okrese jich je pouze pět. V Hradešicích je takto označen roubený dům č. 14 u Císařů a již zmíněný kostel.

Nejstarší dub v kraji – památný strom

Nedaleko kaple sv. Antonína byl před 450 lety vysazen dub letní. Je to němý svědek naší historie téměř půl tisíciletí. Podle pověsti v těchto místech pobýval v 18. století poustevník. Tento strom zažil v naší zemi slávu i bolesti lidí a dává sílu i pro další generace. Dnes je dub nejstarší v kraji.

Stěna slavných v restauraci U sv. Antonína

Další zajímavostí je jistě hospůdka U sv. Antonína. V době, kdy ji vlastnil známý český komik, humorista a spisovatel Miloslav Šimek, sem zval své přátele z řad známých osobností jako třeba Jiřího Krampola, Uršulu Klukovou, Josefa Fouska, jejich a další podpisy mnoha osobností najdeme uvnitř na zdi hospůdky. Na jeho památku je zde umístěn vzpomínkový pomníček, neboť měl toto místo a tento kraj velice rád.

Současný majitel restaurace U Antonína se vzorně stará o prostředí, aby se zde návštěvníci a turisté nadále cítili příjemně. Za hezkého počasí je otevřen hlavní vstup do kaple a můžete ji shlédnout i uvnitř.

použité zdroje:
www.hradesice.cz
www.turistika.cz
www.mistopisy.cz

K samotné keši

Svoje geovozidlo můžete nechat na parkovišti pro hosty restaurace. Prohlédněte si kapli, památný dub a kámen na památku Miloslava Šimka. Pak už hurá na odlov. Ke keši nevede žádná lesní stezka a ani jízdu na horském kole nedoporučuji, proto je zvýšená náročnost terénu. S většími dětmi nebudete mít problém k úkrytu dojít. Pokud uděláte 2 kroky směrem k poli, naskytne se vám krásný výhled na Hradešice a smrkovecký rybník. Do keše jsme uložili naše TB Ronina a Charli, kteří by chtěli vyběhnout do světa. Pro první nálezce jsme umístili 4 naše CWG. Do keše prosím NEVKLÁDEJTE žádný KINDERŠROT, jinak je budeme bohužel vyhazovat. Měňte jen předměty, které byste si sami vzali. Po nalezení si můžete za odměnu dát něco dobrého v hospůdce a shlédnout podpisy na stěně, kdo ze slavných osobností ji navštívil.

Pokud máte nějaké podrobnější informace nebo zajímavosti, které bychom mohli doplnit do listingu, budeme velice rádi, když nám je zašlete e-mailem.

Tuto keš bych chtěla věnovat na památku mého dědečka Karla Ladmana, který byl i se svou rodinou vystěhován ze svého domu kvůli tehdejšímu totalitnímu režimu v 50. letech a nemohl dále žít ve své rodné obci Hradešice a přesto se velmi rád vracel do těchto míst.


Tato keš patří do série:


Additional Hints (Decrypt)

mnfgni fr h uebznql xnzraí an xbapv yrfíxn
(arwyrcší ceífghc xr xršv gr hxážr žhybiý cngaíx FI bq xncyr)

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

529 Logged Visits

Found it 522     Didn't find it 1     Write note 2     Publish Listing 1     Owner Maintenance 3     

View Logbook | View the Image Gallery of 43 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.