Skip to Content

<

Melnicky Tank

A cache by Ragnaar Salter & Mac Ryan Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 04/12/2012
Difficulty:
3.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

 POZOR: Po dobu slavností Mělnického vinobraní tj. od poslední čtvrtek až neděle v Září bude keš mimo provoz
Jako obvykle platí: na uvedených souřadnicích keš nehledejte. Na tomto míste stál Památník osvobození města. Hlavní dominantou památníku byl tank.....
Pomník s tankem v roce 1975

 V parku naproti dnešní Základní škole Jungmannovy sady stával Památník osvobození  města. Pro mělničáky to byla ( a pro ty dříve narozené stále je) prostě škola u Tanku. Samotný památník byl místem srazů. Co znamená pro pražáky sraz u Koně, to byl pro mělničáky sraz u Tanku. Památník i tank jsou pryč, zbyla jen ulice U Tanku a o jejím přejmenování se v současné době jedná.
    O tom kdo přesně osvobodil Mělník se vedou spory, které už asi nikdo nerozhodne. Osmého května 1945 oficiálně skončila válka v Evropě, ten den došlo k dohodě s velitelem mělnické posádky a Němci předali moc revolučnímu národnímu výboru. 9.května zažil Mělník dopravní zácpu - německé (I.protiletadlový sbor) a estonské (20.granátnická divize Zbraní SS) jednotky ustupovaly na západ.
     Dne 10.května dopoledne ještě Mělníkem projížděli poslední  nacisté a kolem poledne dorazili první spojenci.  Sovětské jednotky, které dojely z jihu patřily k 6.gardovému tankovému sboru, ze severovýchodu 7.gardovému mechanizovanému sboru;  polskou stranu prezentoval průzkumný 2.samostatný motocyklový prapor majora A. Klimowicze
, který patřil do sestavy 1.polskému tankovému sboru, 2. polské armády (severozápad).

Oficerowie 27 pulk czolgów w Ilniku. Praska Wiosna 1968 wlasnosc zdjecia J.Sz Autor scan Kerim44

     Tank pro památník osvobození města měl darovat polský 2.motocyklový prapor, ten ale tanky tohoto vzoru neměl ve výzbroji (přes svůj název motocyklový měl jako hlavní výzbroj transportéry universal carrier a tanky T-34, ovšem jiný model) . Tank na památníku měl rudou hvězdu a nápis:
"Na památku Rudé armádě osvoboditelce".  Přes tyto výhrady byl tank asi opravdu původně polský, jak tomu nasvědčuje fotografie z roku 1968 s polskými důstojníky a nakonec i názor Vojenského historického ústavu.  
    Na tabulce byl po r. 1989 nápis, přibližně tohoto znění: "OBČANÉ MĚLNÍKA DOUFAJÍ, ŽE TOTO BYL PRVNÍ A POSLEDNÍ TANK, KTERÝ VJEL DO JEJICH MĚSTA". Podstavec s tankem zůstal na svém místě do poloviny devadesátých let. Protože doba podobným pomníkům nepřála - tanky dostávaly poněkud nestandardní kamuflážní nátěry - došlo ke zrušení památníku. Tank byl zrestaurován a nyní se nachází ve Vojenském technickém muzeu Lešany. Poznáte ho snadno z dálky podle polské orlice na věži.

Finále pomníku, odvoz tanku na restaurování

TTD (Takticko-technická data) souřadnic:

A /  rok odvozu tanku - (minus) rok pořízení fotografie Pomníku s tankem

B/  Objem motoru v ccm (vzhledem k možným rozdílům v odkazech zaokrouhlit dolů na stovky     tj. na místě desítky bude nula)

C/  Počet ks nábojů do kanónu

D/  Síla pancéřování čela věže v mm

E/  Počet pojezdových kol podvozku

F/  Tank je unikátní svou věží jejím tvarem a hlavně způsobem výroby - lisováním. Bylo             vyrobeno jen asi 2050 ks tohoto modelu. Tvar věže tohoto tanku bývá spojován s jedním zvířetem. Jakým ? ( anglicky, počet písmen; )

G/  Hmotnost tanku (zaokrouhleno na celé tuny) - (minus) Poslední číslice roku vzoru tohoto tanku 

H/ Délka hlavně kanónu (v rážích, včetně desetinného čísla, v doporučeném článku je údaj zaokrohlený, hledejte TTD kanonu, kontrolní součet číslic:10)

I/  Počet členů osádky

J/  Rychlost v km/h (na silnici)

K/  Počet kulometů


Finálku najdete na

 N 50° A . B/C-D/E-F
 E 014°  G . H*I+J+K

Přejeme mnoho úspěchů při hledání informací i vlastním odlovu

Zdroje a odkazy:

http://www.panzernet.net

http://melnicek.cz
http://www.palba.cz
http://forum.valka.cz
http://www.fronta.cz
http://www.vhu.cz
http://www.luzicke-hory.cz/historie/index.php
http://www.vets.estranky.cz
Kniha: Tomáš Jukl, Dalibor Státník  KVĚTEN 1945 NA MĚLNICKU  svazek II.Všechny otázky a především odpovědi se vztahují k vzoru (modelu) tanku na fotografiích.
Pro úspěšné luštění nejsou nutné žádné odborné knihy, ani znalosti vojenské techniky. Určit konkrétní model a provedení je každopádně klíčové, protože možných variant je mnoho a většina TTD jednotlivých modelů se pochopitelně liší, což řada internetových odkazů nerespektuje. Vše se dá najít v běžně dostupných článcích na netu. Doporučuji zde uvedené odkazy, prohlédněte i fotografie a jejich popisy nebo se zeptejte strejdy, ale po tetičce raději nic nechtějte.
     V logu se prosím vyhněte nápovědám, naopak uvítáme informace co Vám dělalo potíže nebo je nutné něco upřesnit. Zatím byl upraven bod H, protože se podařilo najít rozdílné informace, pravda mimo doporučené zdroje. Desetinné čislo je použito pouze jednou jak je uvedeno v zadání, při dílčích výpočtech se žádné jiné neobjevuje. Další info následuje v geochecku, samozřejmě až po zadání správných souřadnic.
Dejte si pozor při manipulaci s keškou - je potřeba ji trochu naklopit, pak jde vyjmou i uložit bez problémů a není nutné ji ukládat "vzhůru nohama" ;)


Blahopřejeme

 
Geocheck.org

Additional Hints (Decrypt)

va trbpurpx

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

391 Logged Visits

Found it 366     Didn't find it 2     Write note 15     Temporarily Disable Listing 3     Enable Listing 3     Publish Listing 1     Needs Maintenance 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 24 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.