Skip to Content

<

Trojmorski Wierch / Klepy / Kleppersteine

A cache by ištván Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 10/28/2018
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size: other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


CS: Jak napovídá polský název vrcholu - na Klepáči se nachází úmoří tří moří
EN: As Polish name of this summit suggest, there is three European seas

Geologie Králického Sněžníku

Králický Sněžník je členité pohoří na hranici České republiky a Polska, geomorfologicky náležící do Krkonošsko-jesenické soustavy. Česká část pohoří má plochu 76 km², střední výšku 930,9 m a střední sklon svahů 15°. Nejvyšším vrcholem je Králický Sněžník(1423,7 m). Od něho se paprskovitě odděluje několik plochých hřbetů. K jihozápadu vybíhá hraniční hřbet s Malým Sněžníkem(1337,7 m) a Výrovníkem (1175 m), zakončený Klepáčem (1143,6 m). Jižní hřbet má vrcholy Sušinu (1321,2 m), Podbělku (1307,4 m), Souš (1224 m) a Sviní horu (1073,8 m). Oba hřbety jsou od sebe odděleny hlubokým údolím řeky Moravy. Do Polska vybíhá severozápadní hřbet s horami Średniak (1210,3 m), Smrekowiec (1123,4 m) a Czarna Góra (1204,6 m).

Po stránce geologické se Králický Sněžník nachází ve východní části orlicko-kladské klenby, která je součástí severovýchodního okraje Českého masivu. Převládají zde přeměněné (metamorfované) horniny, které vznikaly v delším časovém intervalu od svrchního proterozoika do středního paleozoika (přibližně před 600-400 mil. let) Jde zvláště o migmatity, ortoruly a pararuly s několika pruhy svorů (původně břidlic), s vložkami krystalických vápenců a dolomitů (mramorů), křemenců (původně pískovců) a amfibolitů (původně bazických tufů).

Ve čtvrtohorách se celé horstvo nacházelo v předpolí pevninského ledovce. Vytvořil se charakteristický pramenný amfiteátr řeky Moravy - The spring of Morava River / Pramen Moravy (GC1W5KT), mrazové sruby, kamenná moře a jiné jevy vzniklé v okolí či působením ledovce.

V údolí horního toku Moravy vznikl v krystalických vápencích a dolomitech pozoruhodný kras s jeskyněmi, ponory a vyvěračkami - Tvarozne diry - sintr (GC4ZMG9).

Trojmoří

Pohoří Králický Sněžník je někdy nazýváno "střechou Evropy", protože z vrcholu Klepáče (polsky Trojmórski Wierch) odtékají vody do tří moří. Do Baltského moře odvodňuje území Nysa Klodzka. Do Severního moře odvádí vody Tichá Orlice a její přítok Lipkovský potok. Do Černého moře odvodňuje území řeka Morava, která pramení na jižním svahu Králického Sněžníku v nadmořské výšce 1380 m.

1145 m. n. m. vysoký Klepáč se nachází mezi horami Hleďsebe (Puchacz) a Jelením vrchem (Jasień) v hraničním jihozápadním hřebenu masivu Králického Sněžníku a také jeho vrchem, podobně jako je tomu u Hleďsebe, Hraničních skal, Malého Sněžníku i samotného Sněžníku, prochází česko-polská státní hranice.

Zdroj: infotabule Naučná stezka Králický Sněžník číslo 3. Geomorfologie a geologie

Kamenné moře

Kamenné moře je rozsáhlý plošný balvanový pokryv (chaotická kumulace) na temenech horských hřbetů a svazích. Většinou je výsledkem rozpadu skalních výchozů, řícení, postupného hromadění a gravitačního přemísťování úlomků hornin na svazích. Kamenná moře mohou mít podobu souvislých ploch pokrytých kameny či většími balvany až bloky, protáhlých kamenných proudů a řek, tzv. drolin z nevelkých kostkovitých kamenů sopečného původu či kamenných stád (řidší skupiny balvanů). Dělí se na autochtonní (původní) a na alochtonní (zavlečené z jiného místa, přenesené).

Kamenná moře jsou porostlá jen sporadickou vegetací a jsou neustále v pohybu. Klapající kameny daly hoře český a německý název.

Kamenní mužíčci

Čo to je kamenný mužík?

Kamenný mužíci sú jedným z najstarších druhov značenia ciest. Presnejšie povedané druh turistického značenia, ktoré je v civilizovaných (turisticky rozvinutých) krajinách väčšinou neoficiálnym (doplnkovým) značením tvoreným samotnými turistami. V menej ľudnatých oblastiach môže naopak byť jediným zdrojom značenie a stavajú ich pocestní pre lepšiu orientáciu svoju či pre ostatných cestovateľov. Z toho vyplýva, že kamenných mužíkov nájdete po celom svete. Nie je to len výsadou hôr, ale nájdete ich aj v nížinách, lesoch, púštiach atď. Správny, pôvodný význam je, že mužík slúži predovšetkým pre orientáciu v teréne, ktorý nie je nijako inak označený. Samy o sebe nenesú žiadnu ďalšiu informáciu, len to, že idete niekam po správnej ceste. Mužíka odnepamäti udržiavali práve ľudia, ktorí danú cestou prechádzali. Každý kto nejakého mužíka míňa, položí na neho jeden alebo viac kameňov a pomôže tak ostatným, ktorý budú niekedy jeho stopy nasledovať.

Čo nie je kamenný mužík?

Hoci (alebo práve pretože) kamenní mužíci sú jedným zo známych a obľúbených symbolov hôr, tak je bohužiaľ zlým zvykom stavať mužíkov v podstate v rozpore s ich účelom, stavať ich len tak pre zábavu, kdekoľvek. Vznikajú tak predovšetkým na horách bezvýznamné hromady kamenia pri dobre značených cestách, dokonca nie sú výnimkou celé "kamenné moria" a pod. Takýto mužíci do hôr nepatria a narušujú prirodzený ráz krajiny. Zvážte prosím správny význam kamenných mužíkov a stavajte ich ak je to potrebné a na potrebných miestach kde môžu napríklad pomôcť existujúcemu značeniu (napríklad v hmle), naviesť zblúdilcov na správnu cestu atď. Možno aj Vám niekedy zachráni život dobre umiestnený kamenný mužík.

zdroj: www.kamennimuzici.cz/o-kamennych-muzicich & Co je kamenny muzik? GC3Z49V)

Otázky

Urči který z typů kamených moří se vyskytuje právě na Klepáči?
Mrazové zvětrávání trvá dodnes, jak vypadají takto vzniklé úlomky? Co je toho příčinou?
Proč je hranice rozvodí právě zde, na vrcholu Klepáče?
Odhadněte plochu kamenných moří na tomto vrcholu.
Budu rád, pokud se na vrcholu vyfotíte u tabule označující nadmořskou výšku.

Odpovědí prosím zašlete na e-mailovou adresu ecistvan@gmail.com poté se zalogujte, pokud bude něco špatně, ozvu se. Děkuji za pozornost, pohodový lov!

Geocaching.eastcz

[Last listing update: 27.10.2018]

Additional Hints (No hints available.) 

Find...

20 Logged Visits

Found it 17     Write note 1     Publish Listing 1     Owner Maintenance 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 22 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.