Skip to content

This cache has been archived.

Leptoceratops: Hello!
I'm archiving your cache as it has been disabled for more than a one month and it is lost or completely damaged. Usually caches are visited and maintained within 30 days after disabling.
If you wish to unarchive your cache then please contact me using GC code or link of this cache.

If there are still leftovers from container I would appreaciate if other players could collect them so that there are no trash in the nature.

Happy geocaching!

More
<

Rātes upīte

A cache by Max-Q Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 04/01/2012
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Noliekiet slepni ta ka tas bija.Neieliekiet pa dziļu savadak nakamais nevarēs to paņemt.Esiet prātigi :D Esiet akurāti pret slēpni.Slepnis ir maza kapsula, kura ir logbooks.LĪDZI ŅEMIET SAVU RAKSTĀMO.Uzmanies vieta ir publiska!Lūgums neizdemolēt vietu.Nekas nav jasparda un jarakņā.Vienkārši pieejiet un paņemiet.VAR GADĪTIES KA VAR SASMĒRETIES!!!

Rātsupīte (arī Rātes upīte) ir Gaujas labā krasta pieteka Valmieras apkaimē. Sākas kā novadgrāvis ziemeļaustrumos no Krūzēm Burtnieku pagastā.
Upea augštece un vidustece regulētas. Pirms Valmiermuižas uzņem vienīgo ievērojamo pieteku Varīti (kreisā). Pēc Iršu parka Rātsupīte tek cauri Valmieras pilsētai pa izteiktu ieleju. Tek gar Valmieras pilskalnu, kas bijusi arī baltu pils vieta Rātsupītes un Gaujas satekas vietā.Pēc aptuveni 13 km tecējuma upīte netālu no Valmieras centra ietek Gaujā.
Uz upītes izveidoti divi dzirnavu ezeri — Āžkalna ezers un Valmieras dzirnavu ezers.

Additional Hints (No hints available.)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.