Skip to content

<

Frantisek Vladislav Hek

A cache by vitaj Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 04/24/2012
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

František Vladislav Hek (* 11. dubna 1769 v Dobrušce – 4. září 1847 v Kyšperku) byl český vlastenec, národní buditel, spisovatel, publicista a skladatel. Spisovatel Alois Jirásek použil jeho autobiografii jako předobraz hlavního hrdiny svého románu F. L. Věk.

Touto krátkou multinkou si tuto významnou postavu připomeneme z několika úhlů. Keš vznikla jako náhrada archivované mysterky VMD - Mista Hekova. Byla by škoda, aby tak význačná osobnost neměla svoji kešku :-)

Život Františka Vladislava Heka


Hek byl synem obchodníka z Dobrušky. Základní školu začal navštěvovat v Dobrušce, ale dokončil ji roku 1782 v Praze, kde žil od roku 1779. Po té v Praze studoval na piaristickém gymnasiu. V této době také navázal první kontakty se skupinkou českých vlastenců.

Rodný domek F.V.Heka
Rodný domek F.V. Heka alias F.L.Věka

V polovině osmdesátých let se vrátil do Dobrušky, protože musel převzít kupecký obchod svého otce, v němž kromě prodeje zboží denní potřeby půjčoval i české noviny a knihy. Později zde zřídil i externí pobočku Krameriova vydavatelství Česká expedice. Do roku 1806 nahromadil přes 3 284 svazků, obsahující mj. filosofická, přírodovědná a historická díla. Snažil se o vznik českého divadelního představení, ale tento plán mu nebyl opočenskou vrchností povolen.

Roku 1792 se oženil. 9. května 1806 jeho dobře prosperující obchod při velkém požáru města vyhořel. Téhož roku v Dobrušce začal působit kaplan Josef Liboslav Ziegler, který se Hekovi stal dlouholetým přítelem a vlasteneckým spolupracovníkem. Hek byl, stejně jako množství dalších lidí, roku 1811 výrazně finančně poškozen devalvací měny při rakouském státním bankrotu. Roku 1821, po smrti své ženy prodal zbytky svého majetku v dražbě a odešel z Dobrušky. Po té mj. působil v saském Herrnhutu (Ochranově), kde pomáhal potomkům bratrských exulantů s překladem česky psaných listin do němčiny. Poslední léta svého života strávil u své provdané dcery Ludmily Šotolovské v Kyšperku (dnešní Letohrad). Pohřben byl na tzv. nový hřbitov, který byl právě v roce 1847 zřízen za městem na kopečku u kostela sv. Jana Nepomuckého. Hekův pohřeb byl druhý či snad třetí, který vůbec byl na novém hřbitově proveden. Je to u hlavní cesty vpravo blízko od vchodu, druhý hrob. Patří nyní rodině Mattlově, která hrob zakoupila někdy kolem roku 1895. Ke zrušení původního hrobu, označeného jednoduchým kamenem a prostým železným křížem, došlo zřejmě proto, že brzo po Hekově smrti rodina Šotolovských odešla z Kyšperka, děti a další potomci zřejmě už s Kyšperkem styk neudržovali.

Je ironií osudu, že Hekův hrob přetrval půl století a zanikl právě v době, kdy Hekovy osudy, ztvárněné v postavě Jiráskova F. L. Věka, k sobě začaly poutat pozornost široké české veřejnosti.

Dílo Františka Vladislava Heka


Většina literárního díla spadá do počátku devatenáctého století. Jeho nejvlastnějším prostředkem byla tvorba satirických básní tzv. Epigramů. Proto bývá nazýván „prvním novočeským satirikem“. Roku 1820 uveřejnil své nejznámější dílo Veliký pátek, ve kterém ostře kritizoval dobrušské maloměstské poměry. Příkladem této kritiky je například epigram s názvem Čím větší vůl tím více titulů. Za to byl žalován a souzen, což nakonec vedlo ke konfiskaci celého nákladu knihy. Významné je i jeho Herrnhutské překladatelské dílo. Ze třicátých a čtyřicátých let také pochází řada Hekových hudebních skladeb.

Druhý život Františka Vladislava Heka


Jako spisovatel i hudebník je dnes Hek takřka neznámý. Hekův životopis se stal inspirací pro spisovatele Aloise Jiráska při psaní známého pětidílného románu F. L. Věk, který byl v roce 1971 zfilmován Československou televizí do televizního seriálu F. L. Věk režisérem Františkem Filipem s hercem Radoslavem Brzobohatým v hlavní roli. Podobně jako v jiných svých literárních dílech se v něm Jirásek nesnažil o vytvoření historické studie, ale o zobrazení vlastní, dobově aktualizované představy českého národního obrození. To, že nejde o doslovné a historicky věrné postižení Hekova života, nýbrž o líčení stylizované a idealizované postavy s reáliemi na mnoha místech děje upravenými či zcela změněnými Jirásek vyjádřil mj. drobnou ale významnou úpravou Hekova jména do podoby „Věk“.

Roku 1972 byla v rodném domku Františka Vladislava Heka otevřena historická expozice připomínající tuto historickou osobnost.

Zdroj informací: Wikipedia


Na výchozích souřadnicích samozřejmě kešku nenaleznete. Ukazují na rodný dům F.V.Heka. Začněte však na Stage 1.

Stage 1 - Hekova socha

N 50° 17.513', E 16° 9.581'

První úkol je jednoduchý.

A = 1, pokud je na podstavci sochy je skutečné jméno vlastence
A = 2, pokud je na podstavci sochy je filmové jméno vlastence

Stage 2 - Hekův dům a obchod

N 50° 17.525', E 16° 9.582'

B = počet jablek v ornamentu okolo modré cedulky s číslem popisným (sudé číslo).

Stage 3 - rodný dům Hekovy manželky

N 50° 17.544', E 16° 9.641'

Ve věku třiadvaceti let se Hek v roce 1792 oženil s Marií Annou Ježkovou, která se narodila v domě, v jehož podloubí stojíte. Na rohu podloubí naleznete informační tabulku. Sečtěte všechny číslice na této cedulce a získáte indicii C (sudé číslo).

Stage 4 - rodný domek 1

N 50° 17.552', E 16° 9.546'

Hekův rodný domek nyní pozorujete z jeho zadní části. Kolik je na této zadní části (stěně) oken? To je indicie D.

Stage 5 - rodný domek 2

N 50° 17.556', E 16° 9.571'

Rodný domek podruhé - tentokrát zboku. Naleznete zde boční dveře, v jejichž okénku jsou mříže - konkrétně "E" svislých tyčí.

Stage 6 - rodný domek 3

N 50° 17.563', E 16° 9.573'

Vlevo vedle vstupních dveří do domku naleznete ceduli s číslem. Číslo ciferujte a získáte indicii F.

Final Stage

Nyní se usaďte na lavičku před rodným domkem a vše v klidu spočítejte.

N: (C)° (2*B + D).(F)(B-A)(F+D+2) , E: 16° (E+F+D).(F)(B+D-3)(F-E+4)

Cílové souřadnice jsou relativně blízko. Vezměte si s sebou tužku.

V říjnu 2014 byla finální krabička přesunuta. Pokud máte od kamaráda starší souřadnice, u N přičtěte +2 a u E odečtěte 26.

 

free counters

Additional Hints (Decrypt)

fgevoean anabixn an zntargh, ilmirqnirw arancnqar

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.