Skip to content

<

Kapliczki przy szlaku na Błatnią

A cache by StachoB Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 04/22/2012
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
3.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Przy szlaku z Brennej Centrum na Błatnią, znajdują się dwie kapliczki.

Kapliczki prawdopodobnie zostały zbudowane na przełomie XIX i XX wieku przez mieszkające w tym rejonie rodziny. Wykonana została z kamienia, otynkowano ją i pobielono. W ostatnich latach została odnowiona przez Dorotę Iskrzycką, która posiada w jej pobliżu niedużą stadninę koni. We wnętrzu kapliczki znajduje się figura św. Floriana. Przechodzący obok niej turyści zatrzymują się tu na krótką refleksję. Także mieszkający w jej pobliżu miejscowi chrześcijanie gromadzą się przy niej na krótką modlitwę .

pierwsza
Pierwsza kapliczka

Kapliczka „na Upłazie” pod Cisowym Wielkim, w rejonie góry Błatniej. Została zbudowana w 1979 roku, w kilka miesięcy po wyborze kard. Karola Wojtyły na papieża i nosi imię Jana Pawła II- dla uczczenia wyboru Polaka na następcę św. Piotra. Fundatorem kapliczki jest rodzina Konczewskich z Warszawy, która zakupiła w celach rekreacyjnych góralską chatę od Pawła Szkaradnica. We wnętrzu kapliczki została umieszczona drewniana rzeźba przedstawiająca Matkę Boską Częstochowską autorstwa Pawła Szkaradnica- artysty ludowego z Brennej.

druga
Druga kapliczka


Jak znaleźć kesza?

Na miejscu, gdzie wskazują współrzędne znajdziesz pierwszą kapliczkę, idąc dalej na Błatnią (według szlaku) po około 170 metrach znajdziesz drugą. A od drugiej to już 43 metrów na azymut 6°. Atrybuty tego kesza wiele mówią.


Informacje dotyczące kapliczek pochodzą ze strony brenna.org.pl

Additional Hints (No hints available.)