Skip to content

Cmentarz nr 27 – Skołyszyn (Bączal) Traditional Geocache

Hidden : 5/21/2012
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:



[PL]

Pojemnik zawiera logbook, olówek i kilka przedmiotów na wymiane. Znajduje sie na terenie Cmentarz nr 27 – Skołyszyn (Bączal)

[EN]

The container includes a logbook, pencil and a few items for exchange. It is located in the cemetery No 27 –Skołyszyn (Bączal)

[PL]

Cmentarz nr 27 – Skołyszyn (Bączal)

Projektował Johann Jäger. Pochowani są na nim Niemcy (29) Austriacy (25) i Rosjanie (92). Dojazd jak do cmentarza nr 26. Za kulminacją jeszcze kilkadziesiąt metrów lekko w dół do rozjazdu na którym betonowy austriacki słup informacyjny. Przy nim należy skręcić w lewo i wąską asfaltową drogą kierować się do widocznego na tle lasu wysokiego drewnianego krzyża. Cmentarz na przeciwległym skraju zagajnika z krzyżem. W 2004 roku remontowany. Wykonano nowe ogrodzenie z odcinków balustrady pomiędzy kamiennymi słupkami na wzór oryginalnego w miejsce siatki metalowej pomiędzy betonowymi słupkami, którą cmentarz ogrodzono podczas jednego z wcześniejszych remontów. Z oryginalnych elementów do czasu remontu w 2004 r. zachowały się : ścianka pomnikowa z tablicą inskrypcyjną i kamienną ławą, słupki kamienne flankujące bramkę wejściową oraz 2 betonowe stele nagrobne z żeliwnymi tablicami imiennymi (obie oznaczające groby żołnierzy armii niemieckiej). Na pozostałych grobach podczas ostatniego remontu ustawiono drewniane krzyże z daszkami i tabliczkami emaliowanymi na przecięciu ramion. W późniejszym czasie wykonano solidną drewnianą dwuskrzydłową furtę zamykającą światło bramy (zdjęcia obok przedstawiają wejście na cmentarz jeszcze bez tego elementu). Powierzchnia tego cmentarza , założonego na planie nieregularnego wieloboku wynosi około 500 m2. Z ogólnej liczby 146 pochowanych w 36 grobach pojedynczych i 31 masowych zidentyfikowano imiennie 32 żołnierzy ( w większości z armii niemieckiej) - reszta pozostaje bezimienna. Jednostki pochowanych, jeśli chodzi o armię niemiecką to 1 i 3 pułki grenadierów gwardii oraz 3 pułk piechoty. Zidentyfikowani żołnierze austro - węgierscy należeli do 56. wadowickiego pułku piechoty i do 26. batalionu strzelców polowych (jest to bardzo "ciekawa" jednostka - jeden z trzech batalionów strzelców polowych "rozwiązanych" ze względów organizacyjnych przed 1914 r. i na nowo utworzonych na czas wojny. Trudno jednak powiedzieć czy rzeczywiście polegli mogli należeć do tej jednostki, gdyż daty ich śmierci przypadają na grudzień 1914 roku, zaś w literaturze można znaleźć informację że batalion ten - wraz z dwoma innymi - powołano do życia ponownie na początku 1915 r. Dlatego też, rzecz jasna, batalion ten nie występuje w "spisach" z 1914 r.). Pochowani żołnierze armii rosyjskiej są wyłącznie bezimienni, chociaż wiadomo, że jest wśród nich trzech oficerów, w tym jeden kapitan. Zwiedzając cmentarz warto zwrócić baczną uwagę na krzyż w bezpośrednim sąsiedztwie ściany pomnikowej, z jej lewej strony - jeden wspólny krzyż oznacza tutaj mogiły żołnierzy przeciwnych armii - rzecz stosunkowo rzadko spotykana na zachodniogalicyjskich cmentarzach wojennych. Oczywiście krzyż ma formę "austriacką" (tj. bez dodatkowego ramienia). .

Zródlo:
http://www.cmentarze.gorlice.net.pl/Gorlice/OkregIIIcz1.htm#nr67/

[EN]
free counters

Additional Hints (No hints available.)