Skip to content

<

to laiku SAVIESĪGĀ DZĪVE

A cache by Masierite Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 02/14/2013
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

[LVA]: Lai tiktu pie gala slēpņa, nav jāapmeklē 6 vietas, kurās savulaik (divās vēl joprojām) Jūrmalā notika izklaides pasākumi. Pietiks vien ar to, ka Jūs kārtīgi izpildīsiet mājas darbu.

[ENG]: Sorry, but this cache is not available in english.


Jūrmalas kūrorta vēstures sākumā vietējo latviešu saviesīgā dzīve koncentrējās galvenokārt ap vecajiem krogiem. Savukārt Jūrmalas smalkie viesi - aristokrāti, rūpnieki, namnieki, tirgotāji 19. gadsimta pirmajā pusē devās ballēties uz Bulduru muižas īrnieka Dīveļa 1834.g. celto viesnīcu Dubultos. Tā bija pirmā viesnīca ar balles zāli 200 - 300 cilvēkiem. Dīveļu viesnīcu, kas bez deju zāles bija izslavēta arī ar lielisko virtuvi, zemes nogruvuma laikā 1876. gadā ieskaloja Lielupē. Tā atradās tagadējās Dubultu stacijas rajonā.

 

 

DUBBELN  KURHAUS

1848. gadā netālu no Dīveļa viesnīcas - Pilsētas laukumā pretī Dubultu stacijai atklāja vēl vienu itāliešu vasarnīcu stilā būvētu saviesīgo namu"Aktienhaus"– ar lielu zāli, plašām spēļu un ēdamistabām, kā arī neredzēti greznu interjeru.  Tā bija to laiku Jūrmalas kūrorta būvju virsotne, saukta arī par Dubultu kūrmāju (kūrmāja – iestāde, kura bija paredzēta tieši peldviesu vajadzībām). Tur notika deju vakari, svinības un koncerti.

VĒRTĪBA A - Kādos 19. gadsimta ....0. gados Jūrmalā baumoja, ka Dubultus, kuri šajā laikā bija kļuvuši par bagāto peldviesu iecienītāko rajonu, dēļ šaura attāluma starp Lielupi un jūru gaida pastardiena – nogrimšana upes un jūras viļņos?

DUBULTU SAVIESĪBU MĀJA 1877. gadā, kad nodega Dubultu kūrmāja, tās vietā drīz vien tika uzbūvēts jauns, daudz greznāks nams. Daudzi jūrmalnieki vēl atceras šo ēku, kur 1930.gados bija Jūrmalas ģimnāzija, pēc Otrā pasaules kara – Dubultu vidusskola. 1970.gadā vēsturisko celtni nojauca, lai tiktu atbrīvota vieta vienam no lielākajiem tā brīža pieminekļiem Eiropā (piemineklis atklāts 1976.gadā, demontēts 1991.gadā).

VĒRTĪBA B - Kam par godu šīs celtnes vietā tika uzstādīts piemineklis - burtu skaits uzvārdā? (Esiet uzmanīgi ar atbildi!)

 

HORNA KONCERTDĀRZS

Horna koncertdārzs  atvērās 1870.gadā. Tajā notika Jūrmalas pirmais simfoniskās mūzikas koncerts ar Bēthovena simfoniju kā galveno numuru. Ar Horna koncertdārza  atvēršanu aizsākās sīva un ilgstoša konkurence starp Dubultu kūrmāju un Horna koncertdārzu.  Abi centās piesaistīt labākos mūziķus un diriģentus, kā arī izdomāja citas "viltības", lai iegūtu klausītāju atsaucību. kūrmāja solīja koncerta brīvbiļetes tiem, kas darbadienu vakaros pērk dzelzceļa biļetes no Rīgas uz Dubultiem turp un atpakaļ, Majoros, savukārt, klausītāji tika iesaistīti programmas sastādīšanā. Taču divu orķestru uzturēšana tik tuvos kaimiņos bija pārāk liels slogs un  abi konkurenti vairākas sezonas beidza ar iztrūkumu. 1913.gadā Horna dārzs ar visām ēkām nodega postošā ugunsgrēkā. 1970.gadā šajā vietā uzcēla kinoteātri "Jūrmala", bet šobrīd te atrodas Majoru kultūras nams. 

 

VĒRTĪBA C - Vārdu skaits dziesmas nosaukumā, kura atskaņota 31.07.1905.g. – pirmajā latviešu simfoniskās mūzikas koncertā Horna dārzā.

JŪRAS PAVILJONS MAJOROS

Majoros, Tirgoņu ielas galā kāpās atradās Jūras paviljons ar terasi. Paviljonā atradās restorāns ar deju zāli, kurā  tika rīkoti arī koncerti, bet pirmās latviešu lielfilmas „Zvejnieka dēls” filmēšanas laikā to izmantoja kā studiju.  Ēka atjaunota 2005. gadā. Šobrīd tā ir dzīvojamā māja. Skatoties no jūras puses, baltās celtnes priekšā var ieraudzīt pelēcīgu ķieģeļu sienu ar apgāzta "V" veida iedobumiem. Tā balsta paviljona terasi, kuru 1929.gada 29.jūnijā vizītes laikā kopā ar prezidentu Gustavu Zemgalu apmeklējis Zviedrijas karalis Gustavs V.

VĒRTĪBA D - Cik tagad tādus apgāzta "V" veida iedobumus var redzēt uz šīs sienas?

DANSINGS-KABARĒ-BĀRS LIDO (Topošais restorāns un Villa Lido)

Kādreiz šeit atradās slavens restorāns Lido. 1930.gados strauji uzplauka saviesīgā dzīve Jūrmalā. Pārbūvējot kādreizējo Volfšmita vasarnīcu, tika radīts izcils izklaides objekts - restorāns «Lido». Pēc denacionalizācijas 20.gs. 90.gadu sākumā restorāns Lido tika pārdots privātpersonai un visus šos gadus bija pamests novārtā... 2011.gada septembrī tika veikta ēkas demontāža un šobrīd te notiek celtniecības darbi, to atjaunojot.

VĒRTĪBA E - Kāds ir Villa Lido adreses numurs?

EDINBURG KURHAUS (Edinburgas/Dzintaru koncertdārzs)

Edinburgas kūrmājas koncertdārzs būvēts 1897.gada vasarā. Kopš dibināšanas tas bija vairāk orientēts uz vieglo mūziku - deju mūzikas vakari, operetes, varietē mākslinieki. 1922. gadā Edinburgas rajonu pārdēvēja par Dzintariem, un koncertdārzs turpmāk kļuva pazīstams kā Dzintaru koncertdārzs. Mūsdienās tas ir viens no nozīmīgākajiem kultūras pieminekļiem pilsētā, kas piedāvā plaša spektra kultūras programmu vietējo un viesmākslinieku izpildījumā. Šobrīd notiek koncertzāles rekonstrukcija.

 

VĒRTĪBA F - Cik gadus nenotika koncerti Edinburgas koncertdārzā dēļ I pasaules kara?

KARLSBAD KURHAUS (Mellužu kūrmāja) 1827. gadā barons Kārlis fon Firkss netālu no sava populārā kroga uzbūvēja kūrmāju. Līdz ar to, visu apkārtni sāka saukt par Karlsbādi. Barons lepojās ar savu kūrmāju - ar divpa
dsmit istabām, deju zāli, restorānu, lasītavu un biljarda istabu. Atšķirībā no citām atpūtnieku vietām, te skanēja tautai tuvāka deju mūzika pūtēju orķestra izpildījumā. Tās nosaukums kļuva tik populārs, ka ar laiku šajā vārdā sāka dēvēt visus Mellužus - Karlsbāde. Diemžēl kūrmāja tika nodedzināta. Tās vietā tika izveidots parks ar koncertestrādi.

Bildites.lvVĒRTĪBA GHIJ - Kurā gadā Karlsbāde tika nodedzināta?

SAVIESĪGĀ dzīvē neiztiek arī bez intrigām un skandāliem. Šis slavenais Jūras ielas 13 (Benjamiņu vasarnīcas) mājas žogs savulaik arī bija kļuvis par tādu objektu. Plašāka info Geochekerī!

Bildites.lv

 

SLĒPNIS ATRODAS N 56 58. KLM E023 4T. UVZ Lai to varētu atrast, ievietojiet iegūtās vērtības šeit: K=F, L=J-I-G, M=A+2, T=B+1, U=C-3 V=D-4, Z=E+1 Savu risinājumu varat pārbaudīt šeit: Check your solution.

Fotologus, kā arī galavietas bildes lūdzu savam logam NEPIEVIENOT (sūtiet tos uz manu e-pastu). Paņemot un noliekot slēpni vietā, lūdzu pārliecinieties, ka Jūs nenovēro!!! Tāpat pārliecinieties, ka slēpni noliekat vietā precīzi tāpat un tur pat, kur to atradāt!!!

Additional Hints (Decrypt)

wnhaf uvagf ha xbbeqvangnf ngebqnf trbpurxrev

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.