Skip to Content

<

Tošenovský & Mohelnický Vodopád

A cache by Orxion Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 08/16/2012
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size: other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

vodopády

Tošenovský vodopád
 Vodopád je kousek před ústím Tošenovského potoka do říčky Mohelnice.  Lze jej spatřit přímo z hlavní silnice v obci Krásná po levé straně ve směru na Visalaje. Pokud rádi fotíte tak jako nejvhodnější období na fotografování bych volil jaro, kdy je v potoce dostatek vody. V průběhu roku to je občas podstatně horší. Další zajímavé příležitost pak nastane na podzim, kdy okolí dostane pěkný podzimní nádech, diky napadanému listí všemožných barev, ale přiste bych doporučil "vyčíhnout" období krátce po výdatných deštích, neboť nezřídka se stává, že potok je téměř bez vody.

 

V těsné blízkosti Tošenovského vodopádu se pak nalézá torzo Mohelnického Vodopádu

Mohelnický Vodopád

Rád bych Vám představil jeden velmi unikátní úkaz. Vodopády samy o sobě jsou poměrnou vzácností na území ČR. O to větší vzácností je likvidace vlastních přírodních unikátností tak jako je tomu zde na tomto příkladu Mohelnického Vodopádu. Na tomto místě si můžete ověřit nejen působení člověka na přírodu, ale také reakci přírody a její snaze o postupnou obnovu. A nyní k faktům

2 metry vysoký vodopád na říčce Mohelnici je přímo vedle silnice do Visalaje. Na skalní podloží vodopádu navazuje opěrná zeď silnice. Přesto, že byl vodopád o málo vyšší než velmi dobře známý vodopád Satiny a dosahoval mnohonásobně většího průtoku, byl veřejnosti prakticky neznámý. Neuváděla ho téměř žádná mapa. Vodopád se pak nachází (či spíše nacházel) v relativně těsném sousedství již zmíněného Tošenovského vodopádu.

Nejprve ukázka jak vodopád vypadal v dobách své plné krásy

Bohužel takto vodopád vypadal jen do roku 2010. Kdy došlo k jeho zasypání. A to i přesto že se jednalo o vodopád se 7, největším průtokemv ČR a nejvyšším průtokem v Beskydech (500 l/s).

Zasypání vodopádu
- v roce 2010 firma Regioprojekt Brno na základě výběrového řízení pořádaného společností Lesy ČR provedla číštění Tošenovského potoka. Vytěžené sedimenty z čištění potoka pak bylo někam potřeba uklidit
- na základě posudku CHKO Beskydy bylo rozhodnuto o rovnoměrném rozmístění těchto sedimentů po řece - což v praxi dopadlo tak že se cca 15-20 tatrovek sedimentů vysypalo na 30m řeky (tolik asi na téma rovnoměrnost)
(CHKO Beskydy, Povodí Odry ani Česká inspekce ŽP neshledala v ničem problém a žádné pochybení)
- další zajímavostí je, že na těžbu v Tošanovském potoce nebylo vydáno územní rozhodnutí, přestože v tomto množství to již potřeba je

Vodopád má (měl) velkou smůlu proto že je hned vedle cesty, takže se to tam krásně z cesty sype ...

těsně po zásypu

a co bude dál?
- voda si bude muset poradit sama
- drobnější nánosy pravděpodobně zvládne sama odplavit, ale některé kusy si budou muset počkat na stoletou vodu
- hrozí zasypání dalších prahů (k podobným menším zasypům došlo již v roce 2005)
(právě proto že řeka je hned vedle cesty a nemusí se nikam složitě najíždět, prostě jen přistavit auto a vyhodit vše do potoka)

Věřím že většina vodopádu se snad časem dokáže sama vzpamatovat a odplavit většinu suti. Současně bych rád požádal kačerstvo o pocitvé logování i s fotografiemi a pomoci tak postupně zmapovat v proudu času postupné odkrývání vodopádu a jeho změnu vzhledu v proudu času ...

a současný vzhled (doporučuju porovnat s úvodnimi fotografiemi)

AKTUALIZACE - 2014 - 

krátká ale intenzivní povodeň propláchla Mohelnici a odnesla převážnou část kamení, kterým byl Mohelnický vodopád zasypán! Takže jej můžete zase vidět (téměř) v plné kráse. 

autor viz popis fotografie

 Povinné úkoly (nečekejte na potvrzení, v případě nejasností se ozvu)
1) název horniny podloží vodopádu
2) do jaké geologické skupiny (vyvrelina, sediment nebo premenená hornina) patrí tato hornina
3) popište vlastními slovy jak vodopád asi vzniknul, a jaký očekáváte další vývoj lokality (včetně Mohelnického vodopádu)

Dobrovolné úkoly
1) vyfoťte sebe nebo své zařízení s vodopádem v pozadí
2) vyfoťte prosím také mohelnický vodopád

zajímavost - Kousek nad vodopádem je pak ještě mohutná kamenná hráz, která vytváří menší nádržku plnou křišťálově průzračné vody - což možná znavený kačer v létě ocení :))
 

Tošenov's Waterfall

 

 
Small waterfall, located on Těšanovský stream close to Krásná. You can easily see it from the main road, that is passing by. The best time for photography is during spring and autumn.

your task is quite simple - there are 2 parts

- mandatory part - (don't wait for approval, if needed I will contact you)
1) how call the rock in the underbed of waterfall
2) how call the geologic group (eruptive, sediment or metamorphosed rock) of this rock
3) describe the place using your own words, how was this place created and how do you expect it will evolve in the future?

- volentary part:
1) attach picture of your self or your GPS along with the waterfall


keš je součástí série vodopády
This cache is part of waterfall series

část informací převzata z vodopady.info

Additional Hints (No hints available.)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.