Skip to content

Balvan u knihovny EarthCache

This cache has been archived.

Komet_GPS_f: Vzhledem k rekonstrukci a celkových změnách jsem se rozhodl, že se čas této keše nachýlil. Děkuji všem za odlov :-)

More
Hidden : 06/21/2012
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   not chosen (not chosen)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Balvan u knihovny – Boulder in Budwais

CZ

Balvan u knihovny (ano, myslím tím knihovnu u balvanu :-) ) zná naprostá většina Budějčáků (ne všichni, jak jsem nedávno ke svému překvapení zjistil). Většina z nich ví i o slavném výbuchu pod tímto balvanem a mnozí si ještě pamatují na srp s kladivem, co byly na něm umístěny. Málokdo ale dokáže poznat, jakého složení kámen je a téměř nikdo nemá tušení, odkud kámen pochází.

Možná byste tyto informace chtěli ode mě. Ale máte smůlu. Balvan je přeci U KNIHOVNY. Tam se dozvíte odkud kámen pochází, jak bylo ideologicky zdůvodněno jeho umístění (namísto tradiční budovatelské plastiky), a můžete si přečíst i o hornině, z níž je balvan vytvořen. Zajímavostí (kterou jsem ale v knihovně nenašel, i když tam někde bude) je, že původní hornina se napřed pravoúhle rozpuká a při zvětrávání odhaluje kulové jádro, které se dále zmenšuje mechanizmem odlamování slupek a toto jádro zde vidíte (to jsem se pro změnu dozvěděl od dr. Rajlicha z Jihočeského muzea, s nímž jsem původ balvanu konzultoval).

A kde najdete pár základních informací k balvanu? Doporučuji nahlédnout do Jihočeské pravdy z 9. 5. 1975, Českobudějovického deníku z 25. 2. 2010 a ještě do jedné knížky, kterou schválně nejmenuji, ale kterou najdete vlevo dole v polici za stolkem knihovnice ve studovně Regionálního oddělení (kde jsou i zmiňované výtisky novin) – doufám, že mi ji nepřesunou. Kdo nemá průkazku do knihovny, musí zaplatit poplatek 5 Kč, za což (když se tak rozšoupnul) může zůstat v knihovně celý den. Platí se u knihovnice přímo v oddělení. Otevírací hodiny knihovny jsou od září do června ve všední dny 8:30-18:00, v sobotu 9:00-12:00. V červenci a srpnu pak jen v pondělí a středu 9:00-12:30 a 13:00-18:00, v úterý 9:00-12:00. Kdo netrefí od balvanu ke knihovně, ten ať se podívá na waypoint ;-)

Event VŘSR, foto: Přeseka

A teď jak na keš? Stačí zodpovědět pár jednoduchých otázek a poslat mi odpovědi přes profil:

1. Jaký je vrchní titulek dvojstránky na níž je fotka balvanu v Jihočeské pravdě?

2. Jaký je vrchní titulek stránky na níž je fotka balvanu v Českobudějovickém deníku?

3. Ve výše zmíněné nejmenované knize je na straně 53 fotka balvanů podobných tomuto. Z jakého materiálu jsou tyto balvany?

4. Na 52. straně této knížky je i zmínka o hornině balvanu u knihovny. O jakou horninu jde? Tato hornina mimo jiné vytváří masiv Myslivny a izolovaný masiv Vysoké.

5. (nepovinná, ale udělá mi radost) K logu přiložte fotku sebe u balvanu.

6. (nepovinná) Užijte si pobyt v knihovně a pročtěte si všechny výše zmiňované materiály.

Na schválení odpovědí nečekejte a logujte ihned. Když nebude něco v pořádku, tak se ozvu.

Stěhování balvanu. zdroj: Deset let: 1975-1985: Muzeum dělnického revolučního hnutí v Českých Budějovicích

Upozornění pro logující :
A) Kdo
chce logovat, musí poslat odpovědi. (při skupinovém odlovu bude log ponechán pouze tomu, kdo odpovědi zaslal, ostatním bude smazán, viz pravidla)

B) Nejdríve odeslat odpoved , pak logovat!!! Nemám-li odpovědi log ihned mažu.

C) Zalogujte si cache ihned po odeslání odpovedí, pokud by byla nejaká chybka, ozvu se.

D) Než mi pošlete dotaz, jestli smíte logovat aniž byste odpověděli na otázky, protože jste byli na místě v době, kdy knihovna byla zavřená, tak se zamyslete, jestli byste se ptali na to samé, kdybych místo earthky do prostor knihovny umístil tradiční kešku.

Přeji příjemné zážitky u této earthkeše.

EN

This cache is about very famous boulder in Budwais. Everybody there knows it. It was placed here as a statue with communist symbols few decades ago. But not many people know from where the boulder is and what kind of rock it is. But fortunately there is a library few meters from the boulder. And there you will find all answers. The answers to my questions are there too, but only in Czech language, I'm sorry.

To find the question you need to visit library – Regional department. If you aren't regular visitor you have to pay symbolical fee 5,- (just when you enter the department). Opening hours are: September-June: Mo-Fri: 8:30-18:00, Sat: 9:00-12:00, July and August: Mo + We: 9:00-12:30 and 13:00-18:00, Tue 9:00-12:00.

And there are my questions:

1. What is the top headline of the page, where a photo of a boulder is in the newspapers Jihočeská pravda (9th May 1975)?
2. What is the top headline of the page, where a photo of a boulder is in the newspapers
Českobudějovický deník (25th February 2010)?

3. and 4. You need a book, which is located in the lower left shelf behind table librarian in the Regional Department

3. On page 53 there is a photo of boulders like the one in front of library. From what material are these stones?
4. At the 52nd page is also a mention of the kind of rock, the same as the boulder in front the Library. What kind of rock is it? This rock forms Myslivna and Vysoká timber.

5. (optional) Make a photo of yourself at the boulder and add it to your log.
6. (optional) Enjoy your stay in the library and read all the above mentioned materials.

Do not wait for my approval and log immediately. If there will be something wrong, I'll let you know. And if you would like some information from newspapers translate to the English, let me know and I'll try to do it :-)

Note:
A) Who wants to log, must send a answers. (no group answer sending allowed)
B) First send an answer, then log!! Log without answers will be deleted immediatelly.
C) Log cache immediately after sending the response, if it was something wrong, I'll let you know.

D) If you are on the place in time, when library is closed, and if you in that case like to ask me for permission to logging, you have to answer a special question (and the answer sent to me): If there is instead of earthcache a traditional cache inside the library, will you ask me to permission to logging, because the library is closed too?

Enjoy this earthcache.

 

 

Additional Hints (Decrypt)

I abpv zágr snxg fzhyh n arqágr gb ;-)

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)