Venimus, vidimus et Deus vicit czyli Przybyliśmy, zobaczyliśmy i Bóg zwyciężył
- od tych słów zaczynał się list króla Jana III Sobieskiego do papieża, po zwycięskiej bitwie pod Wiedniem (na obrazie przekazuje list)
Trasę, którą w 1683 roku król Jan III Sobieski przeszedł wraz ze swoim wojskiem na zwycięską bitwę pod Wiedniem, upamiętnienia szlak turystyczny “Husarii Polskiej” oraz trasa zabytkowej kolejki wąskotorowej.
Team GFS na odcinku pomiędzy Gliwicami, a Rudami umieścił dla Was 10 skrzynek.
Cysterskie osady
Rudzcy cystersi stworzyli na tych terenach sieć dróg, zajmowali się sadownictwem, warzywnictwem, bartnictwem, leśnictwem, gospodarką rybacką, browarnictwem, gorzelnictwem, później wydobyciem i przetopem rud żelaza i miedzi. Dorobili się ogromnego majątku. Należało do nich 13 okolicznych wiosek, folwarki, lasy, pięć hut żelaza, harmernie miedzi, huty szkła, ważelnie potażu, fabryki ciegciu i smoły, gorzelnie, bielarnie, browar, pasieki i sady, a także stawy hodowlane.
PRZYSIÓŁKI RUD WIELKICH:
Biały Dwór - folwark cysterski z końca XIII wieku (przy drodze do Stanicy).
Brantołka - osada fabryczna założona przez Cystersów w XVI wieku były tu najpierw fryszerki i kuźnica, potem huta i fabryka drutu.
Kolonia Renerowska - Powstała na początku XIX w. przy drodze do Jankowic.
Paproć - Kolonia fabryczna zbudowana przez Cystersów przy drodze do Rybnika
Przerycie - Kolonia fabryczna założona przez Cystersów.
Szybki - Kolonia górnicza założona przez Cystersów na południe od Rud, na skraju lasu zwanego Buk, miejsce wydobywania rudy darniowej.
Okoliczne lasy dostarczały Cystersom wszelakie bogactwa naturalne, do dziś można się w nich natknąć w nich na ślady ich działalności.
KESZ
Na kordach. Niczego nie rozkopuj, nie rozbieraj, nie rób dziur.
PAMIĘTAJ O ZAPISANIU KODU POTRZEBNEGO DO ZDOBYCIA FINAŁU
Na pierwszych znalazców czekają w jednym komplecie dla GC i alternatywnego serwisu okolicznościowe certyfikaty FTF, STF, TTF.
Skrzynka jest jedną z 9 skrzynek projektu. Kody potrzebne są do zdobycia finału GC3P13E.