Skip to Content

<

Zaklety zamek

A cache by Erzkobold Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 6/7/2012
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Keška "Zakletý zámek" se nachází na Hadí hoře (Grauenstein) mezi Jáchymovem a Božím Darem, jejíž povrch je tvořen hromadou kamenů. Podle pověsti se jedná o sutiny zbořeného zámku. Z místa je nádherný výhled do Krušných hor.

Der Cache "Verwünschtes Schloss" befindet sich auf dem Grauenstein (Hadí hora) zwischen Joachimsthal (Jáchymov) und Gottesgab (Boží Dar), dessen Oberfläche ein Steinhaufen bildet. Nach einer Sage handelt sich um eine Schlossruine. Vom Berg gibt es einen wunderschönen Blick auf das Erzgebirge. Kommt zum Cache nach dieser Wanderkarte an. Die gelbe Wegmarkierung führt euch hin. Das Befahren von Wald mit Motorfahrzeugen ist verboten!


Před několika stoletími žil v jižních Čechách jeden mocný kníže jménem Leopold, který měl v mnoha krajích bohaté statky. Z jeho dětí mu dělal starosti jeho prvorozený syn Karel, který vedl přes veškeré otcovo snažení zpustlý život. Leopold se tedy rozhodl, že pošle svého syna do Prahy, aby se z něj stal řádný a charakterní šlechtic. Ovšem Praha byla pro lehkomyslného mladíka pouze příležitostí dát se na cestu zločinu. Když ustaraný otec obdržel zprávu o svém nenapravitelném synovi, hned se vydal za ním, aby mu udělal kázání. Karel už toho měl dost a aby uniknul této přísné otcovské autoritě, vydal se na dalekou cestu do temných lesů Krušných hor a po několika dnech došel až na místo dnešního Jáchymova, kde tehdy v hlubokém údolí stávala osada Konradsgrün. Uchvácen nádhernou krajinou se zde usadil a za pomoci místních obyvatel vybudoval na zdejším kopci zámek, kde se svými shnilými kumpány pokračoval ve svém zhýralém životě. Nepopsatelnou bolest otce nad ztrátou svého syna však utišil čas a ten se mohl opět plně věnovat svým koníčkům. Byl to horlivý lovec a když byl jednoho dne na lovu v jednom ze svých rozsáhlých statků v severních Čechách, zabloudil v hlubokém lese a ztratil i svou početnou družinu. Za soumraku po dlouhém a náročném putování narazil na zelenou louku, odkud spatřil na vzdáleném horském hřbetu svítit jasné světlo, kterému spěchal bez váhání vstříc. Přišel až k paláci a požádal o nocleh. V hradním pánovi okamžitě poznal svého syna. I šokovaný syn poznal s hrůzou svého otce, dostal strach ze zaslouženého trestu a místo toho, aby začal prosit o odpuštění, vydal rozkaz své stráži, aby otce zajala a uvěznila. Rozhněvaný otec, znechucen tímto odporným a hanebným chováním, proklel svého syna. Země se roztřásla tak silně, že pohla i základy zámku, který se rozpadl na kusy a pohřbil ve svých útrobách všechny přítomné kromě knížete Leopolda a jednoho sluhy. Ti s hrůzou spěchali do Konradsgrünu, kde již čekala na svého pána jeho družina, která ho dlouho do noci marně hledala v temném lese. Od té doby straší na této hoře zlí duchové.
(přeloženo z německého originálu: Eduard Wenisch - Sagen aus dem Joachimsthaler Bezirke)

Další pověsti vyprávějí o tom, jak místní lidé mnohokrát v dálce spatřili zakletý zámek, který prý o půlnoci zářil do tmy. Jiní lidé zase v okolí zámku slyšeli hudbu a zpěv. Tato hora měla vždycky špatnou pověst. Bylo například zakázáno na ní pást obecní dobytek a žádného usedlíka by nenapadlo na hoře přespat. Byl i uspořádán průvod, aby byli duchové zažehnáni, ale ti vystrašili lid tak, že se hora stala ještě obávanějším místem. V jejím okolí byla také několikrát spatřena bílá paní, která zde sušila prádlo. Vypráví se, že hora ukrývá zlatý poklad nebo sklepení zakletého zámku.

To vše jsou jen pověsti. Ve skutečnosti je tato hora krásným místem, okdud je nádherný výhled do údolí Krušných hor, na lázeňský dům Radium Palace a na město Ostrov. Výhled hyzdí pouze budova staré továrny Tesla, která v současné době slouží jako hostel. Šedé kamenné moře nevzniklo rozpadem zámku, nýbrž rozpadem kvarcitu. To je odolná metamorfní hornina složená převážně z křemene. Původně to byl písek na okraji více než půl miliardy let starého oceánu (písek jsou drobná křemenná zrna). Následkem kolize kontinentů byl písek během variského vrásnění v hlubinách tohoto variského horstva přeměněn (= metamorfován) za vysokých teplot a tlaků právě na kvarcit. To se událo v rozmezí před 310 až 390 miliony let. Kvarcit je odolnější vůči zvětrávání než okolní horniny, a proto dosud nepodlehl půdotvorným procesům a vystupuje až na povrch. Led, který každou zimu tuhne v puklinách, napomohl k rozlámání horniny do bloků, které dnes tvoří kamenné moře. Při příchodu na vrchol hory si povšimněte typického zápachu křemene (pokud nic neucítíte, zkuste hodit nějakým velkým kamenem tak, aby se rozbil). Šedá barva dala této hoře jméno Grauenstein (grau = šedý) a v češtině se jí říká buď Hadí hora (tak se uvádí i v mapách) nebo Kamenná hora. Její nadmořská výška činí 940 metrů, vrchol je ovšem ukryt v lese, ne na místě výhledu. V okolí hory či přímo na povrchu kamenů roste několik zajímavých druhů lišejníků. Celé okolí je také prorostlé velkou spoustou borůvkových a brusinkových keřů! Možná narazíte i na zvěř.


Jak se sem dostanete: Kolem Hadí hory vede žlutá turistická trasa s odbočkou (waypoint T1) k místu,
kde je keš, značenou žlutými trojúhelníky. Trasa má jeden konec na Božím Daru pod autobusovou zastávkou u kostela a druhý v Jáchymově u zastávky radnice (viz mapa). Na Hadí horu se nejlépe dostanete právě po této trase. Doporučuji začít na Božím Daru a skončit v Jáchymově. V zimě je hora přístupná i na běžkách nebo se sněžnicemi.


Na místo dojděte podle turistických značek, až pak hledejte s GPS!
Nechoďte přes keřový porost!


DO LESA PLATÍ PŘÍSNÝ ZÁKAZ VJEZDU VŠECH MOTOROVÝCH VOZIDEL

včetně motorek a čtyřkolek! Do lesa choďte pěšky nebo jezděte na kole!
Vozidla ruší zvěř, rozbahňují cesty a ničí kořeny stromů, které pak hynou!

Přeji příjemnou zábavu při hledání!
Viel Spaß beim Suchen!

Additional Hints (Decrypt)

[Cs] uyrqrw h obebivpr
[De] fhpu na qre Jnyqxvrsre
[En] ybbx nebhaq gur cvar

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

535 Logged Visits

Found it 518     Didn't find it 1     Write note 11     Temporarily Disable Listing 1     Enable Listing 1     Publish Listing 1     Needs Maintenance 1     Owner Maintenance 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 139 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.