Skip to Content

This cache has been archived.

kenpaCZ: Obávám se, že už je místo profláknuté natolik, že dávat tam další krabičku je zbytečné, zase mi ji děcka rozeberou. A protože jsem momentálně zaneprázndněn jinými věcmi, rozhodl jsem se tuto keš archivovat. Děkuji všem kačerům, kteří ji navštívili a třeba se dostanu k tomu, abych udělal Jinočany 2.
Budiž ti země lehká krabičko moje první.

More
<

Jinocany

A cache by kenpaCZ + arkeCZ Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 07/08/2012
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Zvu vás na krátkou procházku obcí Jinočany. Dříve zde byla keš věnována jednomu dílu ze seriálu "30 případů majora Zemana" (bohužel se mi ji nepodařilo najít), která je ale již archivována. A protože žádná jiná zde není, tak jsem se ujal role spravovatele jinočanské keše.

Stručně z historie obce

Jinočany - obec na jihozápadním okraji Prahy.
Přesné datum vzniku obce není známo, ale z dřívějších vykopávek jsou poznatky o životě na tomto území již z doby kamenné.
Koncem 18. století stálo v obci 19 domů, v roce 1840 již 26. Na přelomu 19. a 20. století přišly pro Jinočany dobré časy a to v souvislosti s objevem železné rudy, která se zde následně začala, jihozápadně od obce, těžit. V roce 1914 bylo ve zdejším dole zaměstnáno 140 horníků. V té době bylo v Jinočanech již 91 domů a žilo zde skoro 800 lidí. Za první republiky byla těžba rudy ukončena a i když se v roce 1945 důl znovu otevřel, byl pro svoji ztrátovost nakonec uzavřen nadobro a v roce 1964 byl zlikvidován.
V roce 1960 byly k Jinočanům připojeny Mirešice, které do té doby patřily Třebonicím, čímž se zvýšil počet obyvatel o 217 osob. V současnosti se obec i nadále rozšiřuje, podle posledního sčítání z roku 2010 dosahuje počet obyvatel počtu 1300 osob.

Informace zde uvedené jsem čerpal hlavně ze stránek obce Jinočany.

Doprava

Možné způsoby dopravy do obce:

Autem

Obec leží v těsné blízkosti rychlostní silnice R1, ze které je průjezd do Jinočan, bohužel, možný pouze osobním vozům a to průjezdem přes dočasnou spojnici přes soukromý pozemek, jehož vlastník svolil k průjezdu, čímž zkrátil jízdu Jinočany - Praha o několik kilometrů (a za co jsem mu minimálně já vděčný, protože tudy jezdím denně do práce :)).
Jinak je možné se do obce dostat od jihu přes Zbuzany, ze severu z Chrášťan či od západu přes Rudnou.

Autobusem

Do obce jezdí pražská MHD a to z konečné metra Zličín - linky 309 a 310.
Dále je možné se sem dostat od metra Luka autobusem 352.
Upozorňuji, že obec se nachází v zóně 1, tudíž je potřeba si zakoupit patřičnou jízdenku (je možné dokoupit u řidiče).

Vlakem

Ačkoli přímo do obce nevede železnice, je možné přijet vlakem do stanice Zbuzany (buď od Smíchovského nádraží nebo od Berouna) a následně dojet autobusem nebo se vydat pěšky (k okraji Jinočan je to cca 300m, do "centra" pak další cca 1km).

Vlastní keš

Keš vás provede křížem přes celé Jinočany, celková trasa od úvodních souřadnic k finálce není delší než 1,5 km (záleží, kterými ulicemi se vydáte) a jde zvládnout do hodiny.
Obsahuje 3 zastávky a finálku.

1. stage

Jste u fotbalového hřiště místního klubu. Pokud se zde objevíte o víkendu, je možné, že užijete i něco z vesnické fotbalové atmosféry. Jinak na místím hřišti probíhají občas i další akce (Den dětí, drakiády, soutěže místních dobrovolných hasičů atp.)
Vašim úkolem je zjistit název klubu a v něm spočítat počet písmen O. Tento počet je hledanou indícií A.

2. stage

2. zastávka vás přivede k malé kapličce, která je v současnosti využívána pro některé kulturní a společenské akce (svatby, vítání občánků atd.) Vašim úkolem je najít letopočet, který je nad vchodem, a dosadit jednotlivé číslice za písmena BCDE.

3. stage

3. a poslední zastávka vás přivede do části Jinočan zvanou Mirešice a to přímo k Mirešickému rybníku. Tento rybník je takovým rekreačním centrem obce, v létě je zde možné poležet na trávě, posedět na zahrádce zdejší hospůdky či dokonce se vykoupat.
Nově je zde postaveno i malé dětské hřiště.
Toto místo je rovněž využíváno ke kulturněspolečenským akcím jako je pouť nebo různé hudební produkce.
Vašim posledním úkolem je spočítat počet písmen v názvu zdejší hospůdky a toto číslo dosadit do konečného vzorce místo písmene F.

final stage

Nyní se můžete pustit do výpočtu finálních souřadnic:
N 50°0B,(F-E-A)(C-A-D-B)(F-C+B)
E 14°1(A+E),(C-E)(F-C+B)(A+E)

Poznámka k umístění finální krabičky (1.8.2012):
Co se umístění finální krabičky týče, beru výtky, že jsem možná mohl umístit lépe. Na svoji obhajobu píšu, že
1. je to moje první keš, příště se budu snažit víc :)
2. hledal jsem a přemýšlel i o jiných umístěních, nakonec se mi zdálo toto z hlediska "přežití" kešky, hlavně co do povětrnostních vlivů, nejlepší
3. Nechtěl jsem finálku dávat moc daleko od poslední stage, moje úvaha byla, že tam v létě budete chtít třeba pobejt, tak ať se nemusíte moc vracet ;-)
Je fakt, že se tam občas vyskytuje dost mudlů, ale byl jsem tam několikrát a většinou jsem se k místu uložení dostal celkem nenápadně. A když už, tak kešing je přece i o tom adrenalinu - "vidí mě někdo? jsem nenápadný? neprozradím to místo?...", tak si to užívejte se vším všudy a buďte trpěliví. Případně si můžete odběhnout odlovit blízké keše (aktuálně jsou v dochozí vzdálenosti 2, pokud se nepletu) a vrátit se pro finálku můžete pak ;-)

Additional Hints (Decrypt)

fruav fr nyr aranzbp

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.