Skip to Content

<

Buk nad Konici

A cache by Doma-v-Lutine Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 08/11/2012
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
4.5 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Zase stromovka? No jo, je to tak, ale tady je pěkný výhled a trochu jiný buk než obvykle.


Jelikož sám o druzích buků moc nevím převzal jsem veškeré informace ze stránek Arboreta Žampach http://www.uspza.cz, kde také naleznete pár dalších informací.

Zatím se mi ani nepodařilo zjistit typ kultivaru tohoto buku a tak budu rád za další informace o tomto stromu.


BUK (FAGUS)
Čeleď : bukovité (Fagaceae)   Řád:  bukotvaré (Fagales)

 
Rod buk je zastoupen 10 druhy rostoucími v mírném až meridiánním pásmu severní polokoule. Vyhovují mu čerstvě vlhké půdy bohaté na vápník, do chudých a kyselých půd je nevhodný. V hlubokých půdách snáší dobře i sucho. Miluje zastínění, z čehož vyplývá spousta výhod zejména v mládí, kdy ve vlastním zastíněném podrostu bez problémů vyroste. Jeho stinnost je ale nevýhodou pro ostatní rostliny, kterým se pod zapojeným podrostem špatně daří.
 
Buky jsou statné stromy až 40 m vysoké charakteristické šedou hladkou kůrou, která zůstává hladká i u starých stromů. (Jen někdy je zjizvena památkou v místech, kam dosáhly lidské ruce.) V zimě jsou větve ozdobeny charakteristickými prodlouženými špičatými odstávajícími pupeny. Buky patří mezi dřeviny dlouhověké a dožívají se většinou 200 – 300 let. V tomto věku již mají silné kmeny často napadeny houbami a jejich jinak tvrdé dřevo se stává křehkým. Podpovrchové kořeny buků bývají drceny těžkými náklady, proto je vhodné i cestní síť uzpůsobit tomuto požadavku a vytvořit ji opodál.
 
Střídavě postavené, většinou celokrajné listy buků jsou na okraji zvlněné, na podzim měďnaté. Květy jsou jednopohlavné, samčí s tyčinkami ve svazečcích, samičí po 2 v číšce. Plody jsou tvrdé ostnité číšky, 20–25 mm dlouhé, otevírající se 4 chlopněmi, uvnitř se dvěma trojbokými nažkami (bukvice), obsahujícími jedlé jádro. Plody jsou schopné vyklíčit pouze ve tmě, pod listnatým pokryvem, k čemuž jim často napomáhají lesní zvířátka sbírající bukvice do svých zásobáren.
 
V parcích arboreta Žampach je buk zastoupen několika svými druhy:
___
Zástupcem našich domácích druhů je buk lesní (Fagus sylvatica), který patří mezi nejhojnější stromy naší přírody. Ve zdejších parcích roste tento původní druh, ale  můžeme zde pozorovat také mnoho jeho okrasných kultivarů.
 
Buk lesní (Fagus sylvatica) je velmi hustý, rozložitý, až 45 m vysoký strom s korunou v obrysu bohatě větvenou. Listy má vejčité, lesklé, celokrajné, zjara po obvodu s hedvábnými chloupky, na podzim měďnatě až zlatavě zbarvené, 5 – 11 cm velké. Svým přirozeným výskytem tento druh pokrývá severní až jižní Evropu, na východě zasahuje až na Krym. Výškově je to dřevina podhorských a nižších horských oblastí, kde vytváří jako převládající dřevina vegetační stupeň bukový, na přechodech zejména bukodubový, dubobukový a smrkobukový. Je všestranně použitelný a vhodný i pro tvarování, proto lze z něho vytvořit ideální kompaktní živý plot pro podhorské a horské oblasti.
 
Z buku lesního byla vyšlechtěna celá řada velmi atraktivních kultivarů, které se liší jak různým zbarvením a tvarem listů, tak i rozličnými habity a proto se dají upotřebit nejen ve velkých sadových úpravách, ale i v menších zahradách. Ve zdejších parcích lze pozorovat následující kultivary systematicky rozčleněné.
 
* Kultivary s převislým habitem:
 
´Pendula´ - charakteristický obloukovitě odstávajícími větvemi a větévkami víceméně svisle nícími, často až k zemi; ´Purple Fountain´ - užšího vzpřímeného vzrůstu, vrcholové větve vzpřímené, sekundární převisající, listy světleji červenohnědé; ´Purpurea Pendula´ - s nižší, deštníkovitou, na všechny strany pravidelně převisající korunou, listy tmavěji červenohnědé; ´Tortuosa´ - keřovitý, do šířky obloukovitě k zemi převislý, s bizarně propletenými větvemi.
 
* Kultivary sloupovité:
 
´Fastigiata´ a ´Dawyck´ - úzce sloupovitého habitu, většinou až k zemi zavětvené; ´Dawyck Gold´ - jako ´Dawyck´, na jaře a na podzim však zlatožlutě zbarvený; ´Dawyck Purple´ - jako ´Dawyck´, listy purpurově hnědé; ´Red Obelisk´- výrazně laločnaté, hnědočervené listy.
 
 * Kultivary s klasickým habitem:
 
´Atropurpurea´ - červenolistý kultivar, intenzívně vybarvený však pouze na začátku vegetace; ´Albovariegata´ - listy užší než původní druh, na okraji nepravidelně vykrajované a žlutobílé; ´Luteovariegata´ - listy užší a menší než původní druh, na okraji nepravidelně vykrajované, se žlutým lemem; ´Tricolor (= Roseomarginata)´ - listy se zvlněnými okraji, mělce zubaté, okraj bílozelený a červený; ´Asplenifolia´ - výrazně střihané listy; ´Rohanii´ - užší, tmavě červené, zubaté listy, částečně deformované; ´Quercifolia´ - listy menší než původní druh, okraje hluboce vykrajované a zvlněné; ´Zlatia´ - při rašení listy zlatožluté, později zelenožluté.
 
* Kultivary s jiným odlišným habitem:
 
´Rotundifolia´ - habitus úzce pyramidální, většinou k zemi zavětvený, listy okrouhlé, do 35 mm široké; ´Cristata´ - koruna bizarně nepravidelná, listy chomáčkovitě nahloučené, různě zkadeřené, souvisle porůstající větve; ´Fruticosa´ - keřovitý habitus.


Additional Hints (Decrypt)

Qbyr wv aruyrqrw

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

214 Logged Visits

Found it 201     Didn't find it 5     Write note 3     Publish Listing 1     Needs Maintenance 3     Owner Maintenance 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 34 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.