Skip to Content

This cache has been archived.

Rico Reviewer: Archivace listingu keše pro nezájem ownera.


Rico Reviewer - Comunity Volunteer Reviewer
Česká republika: Hlavní město Praha a Středočeský kraj

More
<

Knezmostsky kostel

A cache by Anjama Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 08/12/2012
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Pojďte se podívat do Kněžmosta na jeden z mála empírových kostelů u nás.

   Farní kostel sv. Františka z Assisi
   Kostel byl postaven zásluhou zdejších měšťanů, za pomoci císaře Františka I. a hraběte Kristiána z Valdštejna. Stavba započala položením základního kamene 24. července 1838 a svěcení hotového kostela se konalo v neděli 3. září 1843. Celý náklad na stavbu obnášel 19.833 zlatých a 50 krejcarů.   Kostel je postaven na místě zasypaného obecního kalu, jelikož půda zde byla bažinatá, stojí stavba na dřevěných pilotech. Tomuto místu se říkalo Na Bahýnkách a do poloviny 16. století tady bylo pravděpodobně tržiště.
   Kostel je empírová bloková stavba z pískovcových kvádrů, sálová, s hranolovou věží. Na vstupním průčelí jsou dva páry pilastrů (plastický architektonický prvek napodobující sloup) nesoucí trojhranný štít. Mezi pilastry je portál s nadedveřní římsou nesenou z obou stran volutovými (spirálovými) konzolami. Boční stěny jsou prolomeny třemi vysokými polokruhově zaklenutými okny. Věž má nárožní pilastry. Vnitřek je rozdělen v loď a užší presbytář, mezi nímž a zevní stěnou je z jedné strany vtěsnána sakristie a z druhé oratoř. Hlavní oltář s obrazem smrti sv. Františka od Antonína Lhoty, zhotovil Petr Bušek ze Sychrova. Dva boční oltáře jsou zasvěceny Panně Marii a sv. Janu Nepomuckému. Zajímavé jsou raně barokní varhany (1672) o třech travé, s boltcovou ornamentikou, které byly roku 1707 opraveny františkány z Turnova. Lustr je čistě empírový, dřevěný, o dvanácti ramenech.
   Zvony bývaly původně tři. První, o váze 350 kg, s českým nápisem, ulil roku 1840 Karel Bellmann z Prahy. Druhý (z roku 1843), o váze 180 kg, taktéž s českým nápisem, přelil roku 1909 Arnošt Diepoldt v Praze. A konečně třetí - umíráček (bez nápisu) vážil 30 kg. Druhý a třetí zvon byly rekvírovány již za první světové války.

   Současný stav kostela není příliš dobrý, fasáda je zničená, silně je poškozena římsa, střecha lodi chátrá, v havarijním stavu je krov a strop lodi. V roce 2011 došlo k opravě střechy věže (byl vyměněn krov a položena krytina z přírodní břidlice). Opraven byl i kříž. Jen pro zajímavost - samotný kříž je vysoký 7 metrů, což se nám při pohledu z dola nezdá. Někteří se domnívali, že se v kopuli ukrývá vzkaz našich předků z dob stavby kostela, tato domněnka se však nepotvrdila. Zato nyní, při opravě, došlo k uložení schránky s listinou obsahující informace o obci v současné době, o opravě i řemeslnících, kteří ji provedli, vzkaz od místního faráře a současné platné mince. Snad ji budoucí generace najdou, a ocení.
    Pro veřejnost je kostel otevřen každou druhou neděli v měsíci, kdy se zde slouží mše svatá.   František z Assisi (František Serafínský)
   Narodil se 5. července 1182 v Assisi. Jeho otec byl bohatý obchodník s látkami, matka pocházela z Francie. Při křtu dostal jmeno Giovanni (Jan), ale protože od matky uměl francouzsky, dali mu kamarádi přezdívku Francesco (František). Toto jméno později použil v řádu.
   V mládí se František nijak navymykal ze společnosti bohatých mladíků, byl bezstarostný a marnotratný. Ve svých devatenácti letech se zúčastnil výpravy proti Perugii. Assisi však bylo poraženo a František strávil celý rok v zajetí než byl dojednán mír, a zajatci propuštěni. Zde trpěl vážnou chorobou při které měl četné sny a vidění, v nichž mu Bůh sdělil, že jeho posláním bude chudoba a služba Ježíši Kristu. V mladickém nadšení se rozhodl vykonat pouť do Říma, kde ho čekalo obrovské zklamání nad bohatstvím církve a chudobou lidí. Zahodil peníze a vyměnil si oděv s prvním žebrákem. Putoval po kraji, pomáhal chudým, rozdával svůj majetek, až otci došla trpělivost a vydědil ho. Hlásal absolutní chudobu a úplné odevzdání do vůle boží. V té době se okolo něj shromáždili první žáci. František sepsal jednoduchá řeholní pravidla a vydal se k papeži do Říma. Ten zprvu jejich schválení odmítl, ale posléze je schválil, a tak umožnil vznik Řádu menších bratří.
   Je pochopitelné, že hlásání absolutní chudoby nebylo ani v té době nikterak populární a lidé se zrovna na jeho kázání nehrnuli. Nicméně postupně jeho příznivců přibývalo, v roce 1212 projevila zájem o jeho následování první žena, Klára. Spolu pak založili Řád svaté Kláry (Řád chudých paní) jeho členkou byla i sv. Anežka Česká. František toužil hlásat slovo boží po celém světě, nabádal k tomu i své následovníky, a stal se tak zakladatelem organizované misijní činnosti.
   Na sklonku života se na jeho těle podle legendy objevila stigmata, oslepl, a zemřel 3. října 1226 v chatrči na zemi přikryt vypůjčeným pláštěm. Necelé dva roky po smrti byl papežem Řehořem IX. svatořečen.
   Sv. František je patronem Itálie, ekologie a vlčat (nejmladších skautů).
   Málo známým děditstvím po sv. Františkovi je vánoční zvyk stavění betlémů. On byl patrně první, kdo na Vánoce zinscenoval narození Páně v chlévě s živými zvířaty.
 


 


PROSÍM ČTĚTE !


Jde o celkem frekventované místo, sedněte si proto na boční schody kostela zády (bokem) k silnici a keš hledejte přímo u nohou.
V žádném případě nerozebírejte schody ani zeď kostela!
Obyvatelé nejbližšího domu čp. 18 o keši vědí.


KEŠ OBJEVILY MÍSTNÍ DĚTI, NEVKLÁDEJTE TRACKOVATELNÉ PŘEDMĚTY!

Additional Hints (Decrypt)

cev cbuyrqh an xbfgry icenib bq fpubqh gevprg pz

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

1,209 Logged Visits

Found it 1,165     Didn't find it 2     Write note 23     Archive 1     Temporarily Disable Listing 3     Enable Listing 2     Publish Listing 1     Needs Maintenance 3     Owner Maintenance 4     Post Reviewer Note 5     

View Logbook | View the Image Gallery of 43 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.