Skip to content

<

Armata - hołd dla Łukasza Cieplińskiego

A cache by GeoDarco Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 08/29/2012
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Armata - hołd dla Łukasza Cieplińskiego
Pojemnik jest wielkości mikro, zawiera dziennik i ołówek.
Small drive-in, in memory of col. Łukasz Ciepliński

Armata przeciwpancerna w Żarnowej - hołd dla podpułkownika Łukasza Cieplińskiego
W miejscowości Żarnowa tuż obok mostów na rzece Wisłok, znajduje się miejsce pamięci. Zbudowano tam betonowy postument z tablicą a na niej postawiono armatą przeciwpancerną M-42. Sama armata jest jeszcze w miarę sprawna - można regulować wysokość lufy oraz zmieniać położenie pancerza. Na tablicy można przeczytać następujący napis:
„Tu 28 lipca 1944 roku miejscowy oddział AK w walce z okupantem niemieckim ochronił mosty przed zniszczeniem - w XXV rocznicę PRL - ZBOWID Żarnowa 1969 r.”
W czasie walk o mosty partyzanci stracili jednego a wojsko niemieckie czterech żołnierzy. Uważny poszukiwacz dostrzeże także kamień poświęcony drugiemu wydarzeniu - rocznicy 500-lecie bitwy pod Grunwaldem „Grunwald 1410-1910”. Niewiadomo - kiedy on powstał i kto go ufundował.

Dane konstrukcyjne - kaliber 45 mm, długość lufy 3,087 m, 68,6 kalibrów, lufa gwintowana, kąt podniesienia -8° ÷ +25°, poziomy kąt ostrzału 30°, wysokość linii ognia 0,711 m, długość odrzutu lufy 0,640-0,780 m.
Dane eksploatacyjne - szybkostrzelność 25 strz./min, czas przejścia z położenia marszowego w położenie bojowe 40 sekund, maksymalna szybkość holowania po dobrych drogach 50 km/h.
Obsługa - 5 osób.
Będąc na miejscu (i bawiąc się działem) można się zastanawiać na ile takie działo miało szansę w starciu z czołgiem. Wbrew pozorom z materiałów znalezionych w sieci wynika, że dosyć duże. Użytkownik Gaweł z forum dws.org.pl w taki oto sposób opisuje ten rodzaj walki:
"Przed czterdziestu laty tak mnie uczono (cytuje z pamieci).
Okopane dzalo przeciwpancerne moze zatrzmac trzy czolgi.
Dzialo na odkrytym stanowisku bojowym ma równe szanse w walce z jednym czolgiem.
W boju spotkaniowym dzialo przeciwpancerne w polozeniu marszowym nie ma szans z czolgiem.
Okopany czolg, lub przeciwpancerne dzialo samobiezne, moga zatrzymac piec czolgów.
Nieokopany, ale ukryty czolg, lub dzalo samobiezne, moze zatrzymac trzy czolgi.
W boju spotkaniowym czolgów szanse sa wyrównane."
Postanowiłem też sprawdzić informacje o prawdziwych walkach z udziałem dział przeciwpancernych i czołgów. W wojnie obronnej z 1939 odbyły się dwa ciekawe bitwy z ich udziałem: pod Jordanowem i pod Bzurą. O pierwsze opowiada skrytka Bitwa pod Jordanowem, tam na wzgórzu Wysoka kapral Wincenty Dziechciarz zniszczył 7 czołgów – sam w końcu ginąc od pocisku zapalającego. Druga postać związana bardziej z Rzeszowszczyzną to podporucznik Łukasz Ciepliński - o nim dużo więcej poniżej.
„28 I 1951, Kochana Wisiu, jeszcze żyję, chociaż są to prawdopodobnie już ostatnie dla mnie dni. Siedzę z oficerem gestapo. Oni otrzymują listy, a ja nie. A tak bardzo chciałbym otrzymać chociaż parę słów Twoją ręką napisanych (…). Bogu dziękuję za to, że mogę umierać za Jego wiarę świętą, za moją Ojczyznę i za to, że dał mi tak dobrą żonę i wielkie szczęście rodzinne".

„Widzisz Wisieńko – pisał w jednym z ostatnich grypsów do żony – zrobili ze mnie bandytę i nie pozwalają mi tego wyjaśnić. To wszystko kłamstwo. Żalę się przed Bogiem, Tobą i Andrzejkiem. (…) Wierzę, że Andrzejka wychowasz na dobrego Polaka i katolika. Bądź mężna! To dla Boga i Polski. (…) Przebacz, ja nie mogłem inaczej żyć. Łukasz".

Kiedy 1 marca 1951 roku pułkownik Łukasz Ciepliński był wyprowadzany na rozstrzelanie szepnął jednemu ze współwięźniów: „Jeśli przeżyjesz, odnajdź moją rodzinę i przekaż Andrzejkowi, że ojciec przed śmiercią ukrył w ustach srebrny medalik z Matką Boską Ostrobramską. Postanowił, że gdy padnie strzał, ściśnie zębami medalik tak mocno, by nie wypadł. I gdy kiedyś, już w wolnej i sprawiedliwej Polsce syn szukać będzie szczątków swego ojca, to te z medalikiem wskażą mu właściwy grób”.
Podporucznik Łukasz Ciepliński był niezwykłym żołnierzem. Zaczął bardzo ambitnie, już w pierwszej bitwie zdobył Order Virtuti Militari i awans ma porucznika. Jako, że na polu bitwy nie było orderów, otrzymał on osobisty medal generała Kutrzeby zdjęty bezpośrednio z munduru. Tak udział w bitwie pod Bzurą tak opisał to jego przełożony ppłk. Kazimierz Heilman – Rawicz:
„Na placu boju pozostał tylko mój pułk i nacierał na wojska pancerne z dużym powodzeniem. W pewnym momencie wyszło duże przeciwuderzenie pancerne przy którym znajdował się Ciepliński. Podjechałem do niego galopem i nakazałem przesunięcie działa na właściwe stanowisko . W czasie zmiany stanowiska pada celowniczy. Ciepliński zeskakuje z konia, odtrąca zabitego i sam strzela. Początkowo pudłuje, ale następnie niszczy osiem czołgów, w tym dwa wozy dowódcze”.

Po kampanii wrześniowej dostaje się na Węgry tam przechodzi szkolenie dywersyjne i misję w Polsce- w drodze powrotnej zostaje aresztowany w okolicach miasta Sanok. Ucieka z więzienia i pieszo dostaje się do Rzeszowa gdzie obejmuje dowództwo Inspektoratu Rejonowego Podokręg Rzeszów AK, które obejmuje m.in. AK w Strzyżowie. To jego ludzie dostarczają dostarczają informacje i elementy rakiet V-1 i V-2 aliantom. Również oni odkrywają i raportują o tajnej kwaterze Hitlera "Anlage Süd " w Stępnie i Strzyżowie. Koordynuje akcje "Kośba" i "Burza" na ternie Podkarpacia. Po przyjściu Armii Czerwonej próbuje bezskutecznie odbić z rąk NKWD 400 partyzantów AK więzionych na zamku w Rzeszowie. W 1947 jest aresztowany, torturowany przez bezpiekę i skazany na karę śmierci. Został zabity „strzałem katyńskim„ w tył głowy – miejsce pochówku do teraz nie jest znane.

Trzy cytaty obok zdjęcia najlepiej oddają ostanie chwile jego życia.

free counters

Additional Hints (Decrypt)

Avfxb. Zntarf.
Ybj. Zntargvp.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.