Skip to Content

This cache has been archived.

Voyager Reviewer: Archivace listingu keše

Protože výzvy k údržbě nebyly naplňeny, byla keš v souladu s pravidly archivována. Upozoňuji, že keš, která byla archivována pro zanedbávanou údržbu, již nelze odarchivovat.

[b]Voyager Reviewer[/b] - Reviewer pro ČR, (především kraje Jihomoravský, Zlínský)

More
<

Posledni slechtic z Lesne

A cache by invader.cz Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 9/20/2012
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Tato keš byla založena u příležitosti prvního smutného výročí úmrtí posledního hraběte Christiana Leopolda Kinského, který žil na zámku Lešná.


Než se vydáte na lov, přečtěte si pozorně listing, kde je mimo jiné uvedena provozní doba zámeckého parku!!!


Poslední šlechtic z Lešné


Dne 1. listopadu 2011 se poprvé po mnoho desetiletí otevřel pro veřejnost zámek v Lešné. První zmínka o tomto zámku se datuje do 14. století, kdy zde byla středověká tvrz. V 17. století byla tvrz přestavěna na renesanční zámek, v polovině 18. století na barokní. Konečnou podobu tomuto zámku vtiskl až jeho poslední majitel hrabě August Kinský. Zámek získal v roce 1887 a koncem 19. století jej přebudoval do dnešní podoby v klasicistním slohu. Po 2. světové válce byl zámek rodině konfiskován a jeho sbírky a vybavení byly ze zámku odvezeny a začleněny do fondů a sbírek muzeí a dalších památkových objektů. Ze zámku se na dlouhých 29 let stala měšťanská škola, kdy toto přispělo jen k úpadku a devastaci budovy. V roce 1975 získalo zámek do své správy Okresní vlastivědné muzeum Vsetín, které je spravuje doposud.

Zámek Lešná po rekonstrukci

Rod posledních majitelů zámku Lešná pocházel ze sloupské větve rodu Kinských. Členové rodu Kinských byli zaznamenáni již ve 13. století, přičemž v roce 1596 došlo k jejich povýšení do českého panského stavu s přídomkem – z Vchynic a Tetova. V roce 1628 byl přijat do říšského hraběcího stavu Vilém Kinský, který byl blízkým přítelem Albrechta z Valdštejna. V roce 1676 získal titulaturu v Království Českém Jan Oktavián Kinský, povýšený na hraběte. A teprve v následujícím století Štěpán Vilém Kinský byl v roce 1746 povýšen do českého knížecího stavu. Od následujícího roku říšský dědičný titul přecházel v jeho rodu vždy na prvorozeného syna.

erb Hraběte Kinského

Hrabě Christian Leopold Kinský se narodil 14. února 1924 v Novém Jičíně. Pocházel z šesti dětí, měl tři bratry a dvě sestry, mladší bratr Filip však brzy zemřel. Se sourozenci byl zapsán na novojičínské gymnázium, kde je vozil otec hrabě Bedřich Adolf svým vozidlem. Otec byl však na své děti velmi přísný. Volný čas prakticky neexistoval - ve dne škola, odpoledne a večer studium.

Osudy rodiny se změnily za druhé světové války. Bratr Bedřich vystudoval vojenskou akademii v Pardubicích a stal se československým důstojníkem, musel však narukovat do wehrmachtu. Z války si odnesl těžké popáleniny a oslepl na jedno oko. Dalšímu bratru Petrovi byl osudný tank, ve kterém jel. Tank byl zasažen a Petr cestou do nemocnice zemřel.

Rodina Kinských měla československé občanství, zároveň však také rakouské. Za okupace byla automaticky přiřazena k německé státní příslušnosti. Nejmladšího ze sourozenců, Christiana Leopolda, také čekala služba v armádě. Jelikož byl ale přesvědčený antinacista, rozhodl se vzepřít. Neměl Hitlera v lásce a odmítl vstoupit do wehrmachtu. Za dezerci by mu ale hrozil krutý trest a tak nakonec nastoupil k letectvu, kde prodělal krátký kurz. Na závěrečnou přísahu byl vybrán jako ten, kdo vztyčí státní vlajku, avšak mladý hrabě odmítl. Následovalo vězení, měl však ale štěstí na nadřízeného, který nechal případ zapadnout. Byl prohlášen za nezpůsobilého nosit zbraň a s nálepkou blázna jej poslali do psychiatrické léčebny. Později však vážně onemocněl a z armády byl nakonec propuštěn. Měl však již zakázáno se vrátit k rodičům do Lešné. Za rodiči se vypravil až na začátku května 1945. Jenže se záhy na zámku objevili sovětští vojáci. Rodina musela zámek opustit, byla internována ve Valašském Meziříčí a musela zametat ulice. Na zámek se už nikdy nevrátili, později dostali povolení nastěhovat se do opuštěného hospodářského bytu před zámkem. Ze zámku se začaly pomalu ztrácet drahocenné věci. Říká se tomu rabování. Po dvou letech dostali Kinští povolení vystěhovat se do Rakouska, kde již zůstali. Hrabě se rozhodl se svou nejmladší sestrou Alžbětou jít pěšky do Prahy. Skončili ale u své sestry Minky v Telči. Brzy si jej však odvedli a tak zase skončil ve vězení. Poté jej odvezli k hranicím s Rakouskem, kde už šel sám pěšky, bez bot, do Rakouska.

Po odchodu rodiny do Rakouska po 2. světové válce se pan hrabě živil mimo jiné jako lesní dělník a po sňatku v roce 1956 ve Vídni s hraběnkou Josephinou van der Straten-Ponthoz narozenou 28.5.1921 s níž měl tři děti Henriette, Petera a Johannese, se odstěhoval na vodní hrad v Heidenreichsteinu, kde se věnoval vzorné správě tamního hospodářství a své celoživotní lásce - obnově středověkého hradu, který obnovil do historické krásy a zpřístupnil s jeho bohatými sbírkami veřejnosti.

Hrabě byl velký nadšenec do aut, respektive do starých veteránů. Jako jedenasedmdesátiletý absolvoval patnácti minutovou cestu bugatkou z Nového Jičína do Lešné. Na cestě jej doprovázeli lysičtí hasiči. Hrabě projížděl klikatými cestičkami a vybavovaly se mu vzpomínky na své mládí. Na zámku v Kuníně zahájil výstavu obrazů svých předků ze zámku Lešná. Všichni přítomní si tehdy přáli, aby mohl pan hrabě spatřit opět tyto obrazy na zámku v Lešné. Naposledy navštívil zámek v Lešné v roce 2009, hrabě se s ním důstojně a dojemně rozloučil.

Bohužel obnovy zámku v Lešné se již hrabě Kinský nedočkal. Zemřel dne 24. září 2011 v dolnorakouském městečku Heidenreichstein. Hrabě Kinský rád zámek v Lešné navštěvoval a nechával si posílat jeho fotografie. Sám o navrácení zámku nikdy neusiloval, ale jeho velkým snem a přáním bylo obnovit zdevastovaný zámek v Lešné a zpřístupnit jej i s rodovými sbírkami veřejnosti. Na počest hraběte je v zámku zpřístupněn sál, který nabízí galerii jeho předků Kinských, kde jsou k vidění obrazy jeho dědečka a tatínka.

Hrabě Christian Leopold Kinský

Keš se nachází uvnitř areálu zámeckého parku, proto prosím dodržujte provozní dobu a nelezte nikde přes plot!!!


Areál je otevřen:


duben-září.....úterý-neděle.....08,00-17,00

říjen-březen.....úterý-neděle.....08,00-16,00

Keš je krabička velikosti small, proto zde prosím nedávejte žádné bezcenné harampádí (ani by se zde nevešlo). Byli bychom rádi, kdyby se zde přednostně vyměňovali CWG popř. jiné drobné, ale pro kačery cenné, předměty.


Díky za návštěvu :-)

Additional Hints (Decrypt)

PM: I xberarpu fgebzh.

RA: Ebbgf bs gerr.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

510 Logged Visits

Found it 496     Didn't find it 2     Write note 3     Archive 1     Temporarily Disable Listing 1     Publish Listing 1     Needs Maintenance 2     Owner Maintenance 3     Post Reviewer Note 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 44 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.