Skip to Content

This cache has been archived.

ValenReviewer: Archivace listingu keše

Keš zjevně není lovitelná bez znalosti finálek (série je v archivu), keš je v dezolátním stavu a owner se už skoro 4 roky nepřihlásil na GC.com. Tady opravdu není co řešit.

Valen Reviewer - Reviewer pro ČR

More
<

Technologie betonu - Bonus

A cache by Gromath Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 10/06/2012
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size: regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Pokud se ti podařilo vyluštit všechny 3 základní složky betonu, potom už nebrání nic tomu, aby sis zajel pro bonus :)

Novodobá historie betonu je spojena s angl. inženýrem Smeatonem a užitím betonu s hydraulickým pojivem při rekonstrukci majáku v Edystone (1796). Vlastní rozmach betonového stavitelství však nastává od poloviny 19. století se zavedením výroby cementu.
V počátcích se užívá betonu  prostého, z čehož plynulo i uplatnění na k-ce namáhané především tlakem (základy, stěny, pilíře).
 Dalším kvalitativním krokem je zavedení vyztuženého betonu, který umožňuje použití betonu i pro konstrukce namáhané na ohyb. Za vynálezce železového betonu bývá označován  francouzský zahradník Monier – l867 patentování vyztuženého betonu drátěnou sítí (vyztužování květináčů, malých vodních nádrží, stěn – vyztužené betonové příčky se dodnes nazývají monierky. Vynález železového betonu však nelze chápat jako patent jednoho člověka, jedná se o vývojový proud např. kolem r. 1849 provedl betonové konstrukce  ve Francii J.L.Lambot, 1852 Fr. Coignet. V Americe považují za objevitele ŽB právníka Th. Hyatta (cca 1870), jeho vyztužování konstrukcí předběhlo Evropu o několik desetiletí.
Od 90. let uvádí podnikatelé do stavební praxe řadu soustav – stropy, sloupy (Bordenave, Coignet, Demay, Pikety, a další a především  Hennebique, který na světové výstavě v Paříži 1900 předvádí řadu staveb a způsoby vyztužování ( např.Hennebiquovy trámové stropy).
Současně vzniká i teoretická základna navrhování betonových konstrukcí. Základy položili r. 1886 K.Koenen a r. 1889 Edm. Coignet (vypracování klasické teorie). První přednášky o ŽB v Paříži 1897/98 prof. Rabut.
Dalším významným mezníkem je vydání prvního úředního předpisu r. 1906 skupinou inženýrů a stavitelů vedenou inženýrem Considerem. Platil téměř 30 let a byl určitou předlohou předpisů v jiných zemích. Considere je rovněž vynálezcem ovinutého betonu (Sloupy vyztužené hustou ocelovou šroubovicí).
 Ve 30. létech 20. stol.  přichází další kvalitativní skok – vynález předpjatého betonu – fr. inženýr Freyssinet. K širokému užití předpjatého betonu však dochází až po 2. světové válce.
 Beton jako moderní stavivo pochopila a uplatnila řada architektů – např. A.Perret,, T. Garnier, F.Le Coeur, M. Le Corbussier, Gaudí, F.L.Write a další.
 V českých zemích jako první vynikl prof. pražské německé techniky J.Melan, propagátory betonu v českých zemích byli inženýři např. K Herzán (první česká práce o ŽB  - Beton a železo v moderních stavbách z r.1904), B.Holman, profesoři F.Klokner a J. Rieger. Z pozdějších prof. S.Bechyně (palác Lucerna, autor Stavitelství betonového, …) , Hruban,  M. Cigánek, Jílek, až po současné profesory např. ČVUT J. Procházka, prof. Vítek, Ing. Stráský a další a další vynikající technici a inženýři.


A teď už jen dosaď do vzorce čísla z informací o předchozích složkách :
N49°32.FED - z vody a E17°35.B(B-D)(B-2A) - z cementu

Additional Hints (No hints available.) 

Find...

128 Logged Visits

Found it 120     Didn't find it 2     Write note 1     Archive 1     Needs Archived 1     Publish Listing 1     Needs Maintenance 1     Post Reviewer Note 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 2 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.