Skip to Content

<

Zeroticke vrstvy - Zerotice

A cache by JARWEIN Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 10/07/2012
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size: not chosen (not chosen)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Podmínky uznání logu:

Podmínkou uznání logu této earth cache je zaslání odpovědí na otázky na danou e-mailovou adresu přes můj profil, poté se zalogujte, pokud bude něco špatně, ozvu se. Poznámka: Jako pomůcka je potřebný metr!

Otázky/Úkoly:

POVINNÉ:

1.Zjisti nadmořskou výšku v místě úvodních souřadnic a orientaci stěny pískovny ke světovým stranám.

2.Uveď nejčastější převládající odstíny u jednotlivých vrstev .

3.Najdi a pojmenuj období, ve kterém pravděpodobně Žerotické vrstvy vznikly.

4.Jakou průměrnou velikost (od - do) mají složky nejtmavěji zbarvené vrstvy?

5.Zjisti, čím je tvořena nejvyšší část pískové stěny.

6.Změř mocnost v nejširším místě vrstvy bílého písku, která je mezi dvěma výrazně rezavými vrstvami ve stěně pískovny.

NEPOVINNÉ:

vlastní vyfotografování se před stěnou profilu, nebo vyfotografování GPS s pozadím stěny profilu pískovny.Samozřejmě další fota navíc jsou vítána .....

Informace k earth cache:

„Žerotické vrstvy“ jsou pěkně pozorovatelné ve staré pískovně, kde si již ale písek netěží. Stěny pískovny vysoké asi 5 m, jsou již z dálky velice dobře viditelné ze silnice mezi Žeroticemi a Tvořihrází. K profilu pískovny je ze silnice opravdu blízko asi 150 - 250 m pole, ale v době vegetace nedoporučuji jít přes pole, pokud se nechcete dostat do konfliktu s majiteli. K „Žerotickým vrstvám“ se můžeme dostat i z jiných směrů, ale opět pouze přes velká pole, což v době vegetace je naprosto nemožné. Proto jediná vodná a celkem dobrá cesta, kterou doporučuji a je sjízdná s malými obtížemi (je kamenitá, dost rozbitá asfaltka) i autem je ze Žerotic (viz. waypoint)


„Žerotické vrstvy“ - Žerotice


Tato earth cache je nedílnou součástí viničních sérií kolegy Torman Jary „Poznáváme vinice Znojemské vinařské podoblasti“ (ČR) I. , protože podobné půdní podmínky jsou i v nedalekých viničních tratích (Stará hora, Frédy – Horní Dunajovice, U tří dubů - Stošíkovice, Na vinici – Prosiměřice, Špičák – Kyjovice, U lipky – Oleksovice, U Auerova kříže, Nad Kolářovým sklepem – Borotice), které jsou vzdušnou čarou vzdálené cca 1 – 5 km od místa „Žerotických vrstev“. Další earth cache se pokusím vytvořit k viničním tratím v sérii TORMANNA-JARY v Rakousku nazvané „Vinařská krajina Retzer Land (Weinviertel – Rakousko).
Z geologického hlediska patří v rámci regionu širší okolí Prosiměřic ke karpatské předhlubni. Písčitojílové sedimenty dosahují mocnosti více jak 100 m (někdy se uvádí mocnost 350 – 400 m), například geologickým vrtem u nedalekých Stošíkovic se zjistila mocnost 170 m. V těchto sedimentech je zahloubena sníženina kolem řeky Jevišovky a potoka Křepičky. Tato sníženina je vyplněná nejmladšími písčitohlinitými sedimenty a říčními štěrkopísky. Nejrozšířenější je pokryv, kde na povrchu jsou spraše s černozemním horizontem. Pod spraší jsou místy uloženy polohy štěrkopískových teras se zbytky rezavých půd typu fereto z velmi teplých období pleistocénu. Podobné poměry jsou i směrem k Práčím, Lechovicím a Banticím. V katastru Prosiměřic nevystupují na povrch žádné horniny kristalinika Českého masivu.
Nejstaršími (oligocén až eggenburg) ve stratigraficky nejnižší pozici ležícími sedimenty jsou tzv. žerotické vrstvy (podle obce Žerotice – 2 km od Prosiměřic) složené z nevytříděných valounů a úlomků hornin krystalinika a pestře zbarvených jílových zvětralin a prachovců. Jsou to sladkovodní sedimenty. Pod spraší se nachází prachové jíly, písky eggenburg-ottnangské sedimentace. V jz. části pánve na Znojemsku máme vůbec první doložené sladkovodní sedimenty žerotických vrstev složené z nevytříděných valounů a úlomků hornin krystalinika a pestře zbarvených jílových zvětralin a prachovců, které přecházejí do rudohnědých, zelených, červeně skvrnitých nevápnitých a faunisticky sterilních písků a jílů. Ve stěně pískovny lze na vzdálenost ca 50 m sledovat výchozy sedimentů ottnangu. Na bázi vystupují zelené jemnozrnné štěrčíky s málo opracovaným převážně křemenným materiálem a chloritickým tmelem. V západní části stěny tyto polohy laterálně přecházejí do zelených jemně písčitých jílů (mocnost ca 1 m). V nadloží jsou uloženy 25-30 cm mocné jemně až středně zrnité křemité štěrky s písčitým tmelem. Na ně nasedá 3-3,5 m mocná poloha rezavě žlutošedých jemně zrnitých a křížově zvrstvených písků. Na bázi této polohy jsou zjevně redeponované málo mocné (3 cm) polohy a čočky zelenošedých jílů, přemístěných zřejmě v příbřežní mořské oblasti. Nejvyšší část stěny pískovny tvoří kvartérní spraše s valouny (přemístěné soliflukcí z nadložní kvartérní terasy). Profil na lokalitě odkrývá sedimenty mořského estuaria a jezer spodnomiocénního stáří (stupeň ottnang). Jejich časové zařazení není ale zcela jednoznačně doloženo, názory odborníků se totiž různí. Ve stěně pískovny nikoliv v horní části, jsou vidět četné otvory. Údajně podle místních obyvatel tu prý hnízdily či ještě občas hnízdí břehule říční (Riparia ripartia).
Zdroje:

Dornič J. a kol.: Vysvětlivky k základní geologické mapě ČSSR 1 : 25 000, list 34 – 114 Prosiměřice - Ústřední ústav geologický Praha 1985).

Čtyroký, P. - Batík, P. et al. (1983): Vysvětlivky k základní geologické mapě ČSSR 1 : 25 000, list 34-113 Znojmo - Ústřední ústav geologický Praha.

Šmerda J.: geologické články a materiály JMM Znojmo zveřejněné na různých webových stránkách Různé informace o „Žerotických vrstvách“ na internetu, včetně Wikipedie.


Additional Hints (Decrypt)

Armncbzra fv imíg:
ZRGE,IÝŠXBZRE,TCF,SBGB

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

85 Logged Visits

Found it 74     Write note 10     Publish Listing 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 106 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.