Skip to content

<

Kaplice Sanguszków

A cache by mpark Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 10/13/2012
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Geocaching Polska

Nazwa zdjęcia
Kaplica

Zapraszam na spacer szlakiem rodu Sanguszków w Tarnowie, zbierzesz na nim kilka danych potrzebnych do odnalezienia fianłu.
 
Pomnik Eustachego Sanguszki - Bazylika Mniejsza w Tarnowie
 
Jest dziełem Antoniego Madeyskiego, twórcy wawelskich sarkofagów królowej Jadwigi i Władysława Warneńczyka. Pomnik fundowała żona zmarłego, Konstancja z Zamoyskich Sanguszkowa (1864-1946). Pomnik zamontowano z listopadzie 1910 r. Wykonany został z marmuru karraryjskiego. Półkoliście zamknięta wnęka ujęta jest po bokach pseudokorynckimi pilastrami. w jej wnętrzu, na sarkofagu wysuniętym ku przodowi spoczywa posąg zmarłego w kontuszu i delii. 
Kaplica Sanguszków na Cmentarzu Starym
 
Cmentarz Stary znajduje się na Zabłociu, dawnej wsi podmiejskiej, która w 1846 r. razem z Terlikówką, Strusiną i Grabówką została w ramach kontraktu zawartego między miastem i księciem Władysławem Sanguszką włączona w granice Tarnowa.
Kaplica znajduje się w centralnej części cmentarza i jest największym obiektem na jego terenie. Neoromańska kaplica powstała w 1870 r. wg projektu Michała Zajączkowskiego. Otwierana jest ona dość rzadko, przeważnie w listopadzie. Wewnątrz znajdują się ołtarz i piękne pomniki nagrobne: Izabelli z Lubomirskich Sanguszkowej, Władysława Sanguszki i Romana Sanguszki. W krypcie znajduje się dziewięć sarkofagów.
 
Kapliczka na skrzyżowaniu ul. Tuchowskiej i Ziaji, po południowej stronie Starego Cmentarza
 
Późnobarokowa, murowana, tynkowana i kryta dachówką. W kształcie koszowo zamkniętej niszy ujętej przez dwie pary skośnie ustawionych pilastrów toskańskich, kanelowanych, wspierających faliście wygięty gzyms. W niszy późnobarokowa rzeźba św. Walentego. Fundatorami kapliczki byli Sanguszkowie oraz rodzina Mokronoskich.
 
Etap 1 N 50° 0.773 E 020° 59.229
Odnajdź pomnik wewnątrz tarnowskiej bazyliki. Z ilu części składa się relief we wnęce nad leżącą postacią = A
 
Etap 2 N 50° 00.443 E020° 59.350
Kaplica Sanguszków na Cmentarzu Starym. Podejdź do kaplicy, przed wejściem po prawej stronie jest tablica, ostatnia cyfra pierwszej daty = B
 
Etap 3 N 50° 00.314 E020° 59.428
Kapliczka na skrzyżowaniu ul. Tuchowskiej
Widnieją tu ciekawie napisane cyfry, przedostatnia z nich = C
Ile obrazów znajduje się z tyłu kapliczki = D
 
Finał
N 50 00.AAC
E021 00.BCD

Skrzynka to pojemnik 5l zawiera logbook, ołówek, wizytówki i przedmioty na wymianę. Ze względu na położenie skrzynki proszę o uważne zabezpieczenie i odkładanie.


Flag Counter
free counters

Additional Hints (No hints available.)