Skip to Content

<

Cesky kremenny val

A cache by Carloschico Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 11/05/2012
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size: other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Přírodní památka Chodovské skály

Chodovská skála
Chodovská skála
Přírodní památka Chodovské skály byla vyhlášena Chráněnou krajinnou oblastí Český les dne 26.srpna 2009. Předmětem ochrany je zachování a ochrana tohoto skalního výchozu v reprezentativním stavu a na jeho příkladu náležitě prezentovat jedinečnost českého křemenného valu veřejnosti. Výměra chráněného území je 3,64 ha. Na území zdejší přírodní památky se nachází zachovalý, reprezentativní a lidskou činností zatím ne příliš pozměněný skalní výchoz českého křemenného valu. Český křemenný val tvoří pásmo nesouvislých křemenných žil dlouhé asi 32 kilometrů. Prakticky souvislá tektonická linie vystupuje v úseku Bělá nad Radbuzou - Folmava. Přestože výchozy českého křemenného valu představují atraktivní a z geologického hlediska vzácné lokality, velké množství skalních výchozů bylo v minulosti znehodnoceno zástavbou. Rokle byly využívány jako skládky nebo zarostly neprostupnými křovinami. Český křemenný val je geologickou zvláštností a evropskou raritou, jehož podstatou je dislokační, resp. zlomové poruchové pásmo, vyplněné žilou hydrotermálního křemene (vysráženého z podzemních horkých roztoků s kyselinou křemičitou).

Chodovská skála Ve Škále Na Šlejfu
Stalo se tak v zemské kůře v dávné geologické minulosti, pravděpodobně již v prekambriu, resp. v období, kdy při tektonických pohybech vznikalo šumavské a českoleské pohoří. Křemenný val vytváří v terénním reliéfu tzv.skalní zdi, což jsou protáhlé světlé skalní hřbítky (kamenné hradby), obvykle vysoké 10 – 20 m, výjimečně 40 až 50 m, které jsou místně narušeny (např. někdejší těžbou křemene na stavební i dlažební kámen), z velké části však zcela mizí pod povrchem. Šířka valu se pohybuje od 30 do 300 m. Naši předci skalní výchozy někdy označovali jako ďáblovo dílo – na některých mapách byl křemenný val označován jako Ďáblova stěna. Křemen je velmi odolný vůči zvětrávání a vytváří v tomto území atraktivní bílé křemenné skalky, suky a takzvané ovčí skály, které se najednou zvedají z krajiny do výšky několika metrů. V terénu mnohdy vytvářejí výrazně modelovaná návrší, kde lidé dříve stavěli kostelíky, kapličky a boží muka. Mezi turisticky atraktivní lokality patří právě Chodovské skály, lokalita Na Šlejfu u Pece, Sokolova vyhlídka, Kramolínská skála u Nového Kramolína nebo další místa u Šitboře a v neposlední řadě na Čerchově.

Kramolínská skála
Kramolínská skála
Sokolova vyhlídka
Sokolova vyhlídka


Logovat můžete ihned po odeslání odpovědí na e-mail uvedený v profilu. Pokud bude něco v nepořádku ozvu se. Mlčení znamená souhlas.

Pro zalogování odpovězte na tyto otázky:

1. Zjistěte nadmořskou výšku u bývalé infotabule (WP1) a na nejvyšším místě (WP2) skalního výchozu Českého křemenného valu a vypočítejte přibližnou výšku PP Chodovské skály nebo výšku odhadněte.
2. Na WP3 se nachází místo, kde má křemen specifickou barvu. Jaká je to barva a jakou barvu mají žilky, kterými je tento blok protkán.
3. Pokuste se v provizorních podmínkách zjistit, jakou barvu má vryp křemene.
4. Vyjmenujte alespoň 3 odrůdy křemene.
5. Jakou tvrdost má v Mohsově stupnici křemen?
6. Chcete-li, můžete přiložit fotografii na území PP Chodovské skály (nepovinné, ale potěší).


Deutsch Überzstzung:

1. Bestimme die Höhe über Meereshöhe (WP1) anhand der eigentlich Infotafel und den höhsten Punkt (WP2) und berechne oder schätze die ungefähre Höhe Chodovska skala.
2. Auf der WP3 hat Quartz spezifische Farbe. Bestimme die Farbe und Farbe Felsadern, die Block überqueren .
3. Versuche herauszufinden welche Farbe die Einkerbung im Quartz sind.
4. Nenne mindeste 3 Arten Quartz
5. Welche Härte hat Quartz nach der Mohs Skala.
6. Falls sie wollen können sie ein Foto von sich auf dem PP Chodovska skala mit beilegen.


Během plnění úkolů pro platné zalogování této EC si můžete odlovit blízkou tradičku GC1AWMR.

Zdroj: infotabule, www.wikipedie.cz

Additional Hints (No hints available.) 

Find...

201 Logged Visits

Found it 195     Write note 5     Publish Listing 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 165 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.