Skip to Content

This cache is temporarily unavailable.

Jim404: Dokud nezkontroluju tak radeji Disable.

More
<

Pardubicke duby

A cache by Jim404 Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 12/09/2012
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Náš dub se nachází na okraji sídliště Polabiny. To je dnes největším sídlištěm v celém Pardubickém kraji a také jedním z nejmladších. Zahájení výstavby Polabin totiž podmiňovala úprava koryta řeky proti povodním a dopravní propojení novým mostem, který byl otevřen až v r. 1960. Mezi obytnou zástavbou a řekou Labe se podařilo kolem původních (slepých) ramen a podél řeky zachovat poměrně široký pás zeleně.

Zdroj: (visit link)

Dub letní dorůstá výšky až 45 metrů. Roste v téměř jakémkoli typu půdy. Má hluboké kořeny, které mohou tvořit spojení se spodní vodou, proto bývá častěji zasažen bleskem než jiné stromy. Je mimořádně odolný proti větru. Kůra dubu letního a příbuzného dubu zimního se využívá k léčení různých kožních onemocnění a vyrážek.

Dub byl odjakživa symbolem síly, dlouhověkosti a odolnosti a jako takový získal výsadní postavení zejména v germánské mytologii, kde byl zasvěcen bohu blesku Thórovi. Je považován za německý národní strom a symbol německého národa. Dubové listy jsou též mnohde znakem lesníků.

Stáří nejstarších žijících dubů letních na našem území se odhaduje až na 1100 let (např. Žižkův dub v Náměšti s obvodem kmene 1020 cm, 2009). Obvykle se však duby dožívají cca 500 let.

Na opačném břehu Labe u sídliště Závodu Míru roste několik dubů letních, které byly prohlášeny za památné stromy. Jsou vysoké kolem 25 m, obvody jejich kmenů jsou více než 3 m a jejich stáří se odhaduje na více než 150 let. Je jim věnována keš GC13R3H od Dragon Riders - (visit link)

Zdroj: (visit link)

Náš dub letní má obvod kmene 310 cm (ve výšce 1,5 m), výšku přibližně 18 m a průměr koruny téměř 20 m. Ve srovnání s jinými jedinci svého druhu sice nedosahuje takových parametrů, aby byl prohlášen za památný strom, ale v místě, kde roste, na první pohled upoutá svou mohutností a proto si zasluhuje naši pozornost.

Prosím manipulujte opatrně, ať to nespadne.

Additional Hints (No hints available.)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.