Skip to Content

This cache has been archived.

DrakMrak: A jde do futrálu... [:o)]

More
<

Novorocni vystup na Marenku

A cache by DrakMrak Send Message to Owner Message this owner
Hidden : Saturday, 05 January 2013
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size: not chosen (not chosen)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

5.1.2013

Novoroční výšlap na horu a rozhlednu Mařenka.
Logování na Mařence u rozhledny 14:30 - 15:00

Pointa:

Ahojky bando...
svátky budou za chvilku za námi a každý se při nich určitě trošku přizaoblí, a tak bych vás rád vytáhnul na malý vejšlap na nejvyšší kopec Třebíčska, kde je navíc i nově otevřená rozhledna. Kopec Mařenka 711 m.n.m. Délka výšlapu tam a zase zpět by neměla přesáhnout 10 km. Výchozí místo je zvoleno záměrně kousek od vesnice Římov tak abychom nerušili místní a záměrně ze stejného důvodu i mimo obec Dašov (Parkoviště P1). Navíc údolím Dašovského potoka je to příjemná procházka. Pro geokačery s menšími georobotky popřípadě po ty, kteří se necítí na delší procházku je připravena kratší varianta cca 4 km (Parkoviště P2).

Další informace:

Nedokážu odhadnout počasí nicméně doporučuji dobrou zimní výbavu, dostatek teplých tekutin atd. no co vám budu vykládat...

Cesta:

START ve 12:00 na počátečním místě viz Parkoviště P1. Pochod cca 4.2 km na Mařenku, tam se zalogujeme 14:30 - 15:00 - všichni co tam dorazí, vyrobíme vrcholové foto. Koukneme z rozhledny (doufám, že bude pěkně). No a pak zase zpět k autům (časy asi upravíme jak to bude vycházet jen start bych bral jako PEVNÝ). Celková délka asi 8.5 km
START KRÁTKÁ ALTERNATIVA ve 13:00 na počátečním místě viz Parkoviště P2... Pochod cca 2 km - ostatní viz předešlé Varianta pro malé děti a pro ty co se necítí na delší výšlap popřípadě varianta při horším počasí. Celková délka asi 4 km


Kešky po cestě:

GC13MFR, GC1R64G - otázka je lovitelnost pod sněhem...

Rozhledna Mařenka

Typ/materiál: rozhledna v kombinaci dřevo – kámen -  železobeton – ocel
Lokalita: Zalesněný vrchol Mařenka, cca 3 km jižně od obcí Štěměchy a Předín a cca 18 km jihozápadně od Třebíče.
GPS:  N 49°10.236', E 15°42.160'
Nadmořská výška: 709m
Okres: Třebíč
Období výstavby: duben – říjen 2012
Oficiální zpřístupnění: 27. října 2012
Celková výška: 31,3m
Výška vyhlídkové plošiny: 28,2m
Počet schodů:
Otevírací doba: volně přístupná
Přístup: ze silnice Třebíč-Telč v obci Štěměchy odbočka do Dašova, odtud modrá TZ (celkem 2km, převýšení asi 100m)
Výhled:
Historie: Vrch Mařenka (711m) je nejvyšším kopcem zalesněného pásu mezi obcemi Želetava a Štěměchy v okrese Třebíč. Své jméno získal vrch po dívce Marianě (Mařence) z dašovského mlýna, kterou zde v roce 1689 zabili loupežníci (na památku se na úpatí hory nachází smírčí kámen s křížem). Mimo jiné je u něj i keška (GC2XFV0) V minulosti představoval tento vrch důležitý bod pro zeměměřičské účely. Byla zde proto v roce 1941 postavena dřevěná trigonometrická věž, která zároveň sloužila jako turistická rozhledna. V roce 1957 však byla stržena vichřicí a již obnovena nebyla.
                Novodobé myšlenky na obnovu rozhledny na Mařence spadají do roku 2003. Hlavním iniciátorem obnovy rozhledny se stal Dobrovolný svazek obcí Podhůří Mařenky (založen v roce 2000) sdružující sedm obcí. Původní projekt počítal s 25m vysokou rozhlednou v podobě typizovaného ocelového tubusu s kovovým točitým schodištěm. Nakonec však byl realizován jiný, originální projekt v podobě věže s podstavou ve tvaru sférického trojúhelníku v materiálové kombinaci dřevo – kámen -  železobeton – ocel. Rozhlednu tvoří devět metrů vysoký kamenný základ, na něj navazuje kovová konstrukce s vřetenovým schodištěm a s dřevěnými prvky, aby stavba lépe zapadla do okolního lesa. Autorem projektu rozhledny na Mařence je Ing. arch. Martin Franěk z jihlavského Ateliéru Penta, v.o.s. Rozhledna byla postavena na pozemku společnosti Lesy ČR, s.p.
                V roce 2009 se podařilo získat územní rozhodnutí a stavební povolení, leč problémem se staly finance, neboť předpokládané náklady na rozhlednu činily zpočátku zhruba 5 mil. Kč. Z tohoto důvody požádala v roce 2010 obec Štěměchy o dotaci z programu ROP NUTS II – Jihovýchod. Z programu nakonec získala v následujícím roce podporu ve výši 3 mil. Kč. Celkové náklady na stavby činily přitom zhruba 7,5 mil. Kč, zbylou část výdajů pokryly obce mikroregionu ze svého rozpočtu a z výnosu veřejné sbírky. Realizátorem stavby byla stavební divize brněnské společnosti Lavimont, a.s. Slavnostně byla rozhledna otevřena v sobotu 27. října 2012.

Informace přebrány z webu: Rozhledny ČR
Mapa cesty:

Zkrácená varianta:


Vrcholové foto I


Vrcholové foto II


Geo Třebíč

CWG

zatím přemýšlím nad námětem ale OK bude... takže zájemci si to dopište do logu...

Additional Hints (No hints available.)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.