Skip to Content

<

BBCT - Geologie udoli Zabrdky

A cache by Vymitac Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 01/12/2013
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size: not chosen (not chosen)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Tato earthkeš je součástí série BBCT.
V údolí Zábrdky můžeme najít různé geologické zajímavosti. V okolních lesích se nacházejí pískovcové masivy či samostatné skály, které jsou často obtížně nalezitelné. Jedna z největších a lehce viditelných skal je Ondřej nacházející se v kopci na levém břehu Zábrdky asi kilometr od obce Mukařov. Další zajímavostí je věžka Vykotlaný zub u vesnice Stražiště. Přístup je ale opravdu velmi složitý.

Jeden z mnoha pískovcových profilů, které můžeme v údolí potkat, se nachází kousek od obce Borovice. Je cca 200 metrů od hlavní silnice. Po zelené turistické značce se sem dostanete za minutu. Přístup je sice do kopce, ale po nové asfaltce, kde většinou nepotkáte ani živáčka.

Všechny zdejší skalky jsou z vápenitého pískovce, a proto se často drolí. Je potřeba dávat pozor, pokud na ně lezeme, abychom nezničili skálu ani sebe.

Pískovec

Pískovec je zpevněná usazená hornina. Za pískovec lze označit horninu obsahující zrna velká 0,06 až 2 mm. Pískovec vzniká stmelením zrn většinou karbonátovým nebo železitým tmelem. Složení pískovce se liší podle místa výskytu. Pískovec má velké spektrum barev - šedá, žlutá, červená atd. Snadno se drolí a zvětrává. Využívá se často ve stavebnictví a sochařství, jelikož se jednoduše zpracovává. Pískovec tvoří často skalní města jako jsou například Drábské světničky. O tomto tématu ale pojednávají jiné earthcache.

Úkoly:
1) Vyfotit a nahrát fotku sebe s pískovcovým odkryvem. Je to jen dobrovolný úkol a není nutný!
2) Odhadněte výšku a šířku skalního profilu.
3) Odhadněte hloubku nejdelší jeskyňky.
4) Změřte nadmořskou výšku úvodních souřadnic.
5) Z jakého pískovce jsou zdejší skalky, skály, věžky a profily?
6) Vyjmenujte alespoň dvě pískovcová skalní města v ČR.
7) Proč se využívá pískovec k sochařství?

Úkoly mi pošlete přes profil. Nečekejte na odsouhlasení a logujte. V případě nejasností se ozvu sám.

Additional Hints (No hints available.)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.