Skip to Content

This cache has been archived.

Nikita-1: Je čas jít.

More
<

KS2KS

A cache by Nikita-1 Send Message to Owner Message this owner
Hidden : Friday, 24 May 2013
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
4 out of 5

Size: Size: not chosen (not chosen)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:
Kačenky a kačeři, drazí kolegové.


Dovolte mi, abych Vás co nejsrdečněji pozval na noční přechod Jeseníků za svitu Měsíce. Tento event. již plánuji druhým rokem od mé prvotiny Jarní Kraličák 2010. Nápad se tehdy zrodil ve sklepení ruin chaty pod Kralickým Sněžníkem. KaMo_cz je mi svědkem. Mnohé se událo a ne vše vždy vyšlo. Ale motivovaný Geokoprem, Beskydskými vrcholky a jim podobných, stojím nyní před vámi s hlavou vztyčenou a konečně Vám představuji své dítě KS2KS!

Čeká na vás zhruba 54 km nocí a dnem, během kterých budete mít možnost poměřit své síly s nádhernou a současně i zrádnou krajinou Jeseníků. Za necelých 14hodin nastoupáte nějakých 2556 m a sklesáte 1959m. Do údajů není zahrnuta návratová cesta do civilizace, která činní 7 - 11km, dle denní doby.

Vítejte na trase Karlova studánka – Kralický Sněžník!

Výprava započne v Karlové studánce na parkovišti před Hubertusem v 18:45 organizačním sdělením a rozdáním CWG.V 19:00 se pak vydáme na cestu. Nemohu a ani netrvám na tom, abychom do cíle došli všichni spolu v jeden čas. Sice by mě to velmi potěšilo, ale byl by to asi nadlidský výkon. Třeba se zadaří jít spolu aspoň první etapu. ;) Jediné co bych pak uvítal, aby si týmy (nicky) vedli statistiku jednotlivých etap. Vysvětlím při zahájení eventu.

Event můžete pojmout jako zcela samostatný event, anebo jako přípravu na GEOKOPR 2013, konající se o měsíc později. Event rozhodně není soutěží ani jinou sportovní akcí. Jedná se o čistou turistiku za účelem dojít a užít si.

Spoje do Karlovy studánky jsou pro Olomoučáky velmi mizerné. Bruntál to nejspíš nějak zvládne. Jeseník opravdu nevím. Proto stanovit začátek eventu bylo velmi náročné. Chci dát šanci nejen studentům, ale i pracujícím. Navíc skloubit to se západem slunce již na kopci, je takřka nemožné. Pokud to bude v zájmu většiny, jsem ochoten s časem cca +30minut pohnout. Každopádně údolí Bílé Opavy musíme zvládnout ještě za světla.

Slunce zapadá cca 20:50 a vychází opět až v 4:56. Měsíc vychází 19:59 a zapadá v 4:28.

Kvůli špatnému dopravnímu spojení do Karlovy studánky, navrhuji, aby motorizovaní kačeři nabídli volná místa v autech.

A nakonec si neodpustím organizační poznámku, i když si myslím, že pro zkušené turisty je zbytečná. Jsou eventy, kam mohou všichni a jsou eventy, které nejsou určeny široké veřejnosti. Proto dobře zvažte své schopnosti! S obtížností roste zodpovědnost. Nepřeji si, aby se v terénu vyskytovali osamělí jedinci! Vždy jděte ve skupinkách. Trasa nemusí být snadná a průšvih je hned na světě, viz. GeoKOPR 2011. Nechci nikoho nahánět po horách. Vždy si najděte parťáka anebo skupinu, se kterou půjdete. V případě bouřky volte cestu mimo vrcholy potažmo hřebeny a za velmi špatného počasí raději odstupte. Event je jen na vlastní odpovědnost.

I. Etapa
Etapa začíná na parkovišti U Hubertusa v Karlové studánce a končí na Barborce. Celkem měří cirka 5,5 km a provede vás perlou Jeseníků, údolím Bílé Opavy. V údolí se nachází několik kaskád s vodopády, lávky, schody i řetězy. Abyste ovšem toto nádherné údolí neminuli, musíte se vydat po žluté značce, kterou až nad vodopády vyměníte za modrou. Ta už vás pak bezpečně dovede k Barborce.

II. Etapa
Během druhé etapy budete muset absolvovat cca 4,2 km po asfaltu z Barborky až na Švýcárnu, kam vás z nedalekého rozcestí dovede červená značka. Kdo bude chtít, může si trasu zpestřit nočním pohledem z Pradědu a za tímto účelem si zajít až na vrchol. Pak jej tedy bude čekat celkem 6 km po asfaltu. Určitě doporučuji si tam za hezkého počasí zajít. Na cestě jsou dva prameny k naplnění vody. Pod Pradědem a na Švýcárně.

III. Etapa
V další etapě vás čeká 6 km mezi Švýcárnou a Červenohorským sedlem po červené značce. Tato semi-hřebenovka, jak ji nazývám, má jeden z nejhezčích horských chodníčků vyrobený z hatí. Na hatích je mnoho otevřených prostorů, ze kterých se naskýtají krásné výhledy do všech stran. Věřím, že i v noci budou výhledy krásné. Na Červenohorském sedle se pak nabízí možnost úniku pro první odpadlíky, odkud ráno mohou odjet autobusem buď do Jeseníku anebo do Šumperku. Věřím, že zde ještě nikdo neodpadne.

IV. Etapa
Dlouho jsem uvažoval, zda mám čtvrtou etapu mezi Červenohorským sedlem a Keprníkem rozdělit na dvě části, jelikož uprostřed 7 kilometrové trasy se nachází zajímavý bod „Vřesová studánka.“ Nakonec jsem ji nedělil s tím, že se zde stejně plno kačerů zastaví dobrovolně pro keš. Místo je velmi zajímavé i svojí historií. Nechám tedy na vás, zda si vyberete doporučovanou trasu anebo Červenou horu podejdete. Osobně mi záživnější připadá žlutá odbočka, jelikož nevede po zpevněné cestě, nýbrž klečím přes lavinový kar a nádherné skalky. S červenou se opět sejde v Selde pod Vřesovkou. Vzdálenosti obou variant jsou zcela shodné.
Kdo spoléhá, že si ve Vřesové studánce doplní pitnou vodu, může se pěkně spálit. Studánka spíše neteče, než teče. Na konci bych si dovolil ještě jednu zmínku o Keprníku. Je zde totiž možné běžně najít krystalický křišťál a méně kvalitní český granát. Za zmínku jistě stojí i Rašeliniště pod Keprníkem.

V. Etapa
V páté etapě vás čeká cca 7 km klesání až do Ramzovského sedla. Svojí výšku ztratíte bez mála o polovinu. Z Keprníku k rozcestí na Šeráku lze sestoupit pouze jedinou trasou. Dále ovšem můžete do Ramzové pokračovat několika trasami. První varianta se nabízí po červené značce až dolů. Dále je možné sestoupit po modré kolem Obřích skal a odtud po zelené, kde se později dá tuto značku opustit a pokračovat po lesní asfaltce vyúsťující u lanovky anebo setrvat na zelené. Poslední variantou je obejít Šerák a vydat se po neznačené cestě pod lanovkou až do sedla. Nechám to na vás, dle vašich sil a hlavně podle keší, které budete chtít odlovit.
Kdo by již věděl, že další etapy fyzicky nezvládne, může opět na konci této etapy odstoupit a vydat se vlakem buď na Jeseník anebo Hanušovice. Další možnost odstoupit bude až na Paprsku.

VI. Etapa
V následující etapě vás čeká 7km pozvolného stoupání po červené značce až k horské chatě Paprsek. V průběhu trasy můžete odlovit pár keší, které sice ne vždy leží na cestě, ale srdce kačera málokdy dovolí nechat krabičku jen tak bez povšimnutí. Snad jedinou zajímavostí na trase může být stará štola nedaleko stezky. Z této etapy se dá odstoupit na chatě Paprsek po zelené značce až do Starého města na vlak do Hanušovic. Tato ústupová trasa je asi tak dlouhá jak zpět do Ramzové, ale naštěstí vede furt jenom z kopce.

VII. Etapa
V sedmé etapě, která měří asi 5,4km se opět otevírá více možností jak postupovat. Pokud v předchozí etapě dojdete až na chatu Paprsek, budete asi s největší pravděpodobností pokračovat dále po červené. Pokud vás ovšem tato chata neláká, můžete opustit červenou značku již na rozcestí Palaš a dále pokračovat z kopce neznačenou cestou po lesní cestě k Medvědí boudě. Zde opět navážete na červenou značku, kterou jste před tím opustili. Dále pak po značce a prakticky po vrstevnici až na rozcestí Zhořelá.

VIII. Etapa
Osmá etapa měří regulérních 4,3 km. Ze Zhořelá do Kladského sedla vede jistě nejedna cesta. Proto vás chci jen upozornit, že ne vždy je zkratka zkratkou, zvláště pak v mladém porostu. Proto se raději vyvarujte svážnicím mimo značku, které jsou tak dobře vidět na satelitních snímcích a mohou být mnohdy zapeklité. Pokud na této trase chcete opravdu ušetřit čas i síly, pak následujte červenou značku až tam, kde se znovu odpojuje od lesní cesty. Zde se dále vydejte po této cestě, která vás takřka po vrstevnici dovede až k silnici na Kladské sedlo. Touto variantou nejméně ztratíte výšku a ušetříte i ten kilometr. Pokud jste ovšem ortodoxní vyznavači turismu, nic vám nebrání klesat po červené až ke Kladské bráně a do Kladského sedla zase vše poctivě vystoupat po žluté značce. Iniciativě se zde meze nekladou ;)

IX. Etapa
Před započetím poslední soutěžní etapy se na chvíli usaďte na Kladském sedle a vydatně posvačte. Zastavte se a chvíli rozjímejte. Užijte si zde ten kontakt s přírodou. Zanedlouho se totiž vydáte na nejdelší etapu celého klání měřící 8 km a ani jedna její píď nebude z kopce. Etapa vede lesním porostem kolem hraničních patníků bez možnosti výhledů, a proto bude poněkud zdlouhavá. To jí ovšem neubírá na kráse, ba právě naopak. Ti nejúspěšnější z vás pak na jejím konci stanou na Kralickém Sněžníku a jejich jména budou navždy vytesána do kamene ;)
Budu rád, když se nám podaří aspoň z části dojít jako skupina. Nicméně trvat na tom nemohu a ani nebudu. Takže budu se na vás těšit jak na startu, tak i v cíli.

X. Etapa
Posledním vaším cílem bude se vrátit domů. Z Kralického Sněžníku je nejlepší sestoupit do Stříbrnic, kde, budete-li mít štěstí, chytnete autobus do Starého města na vlak. V opačném případě budete muset do Starého města dojít pěšky. Odsud vás již vlak odveze do Hanušovic a pak každý svým směrem na Kraliky, Jeseník nebo Šumperk, kde přesednutím na BUS můžete jet na Rýmařov, Bruntál, Karlovu studánku. Ze Šumperku dále vlakem na Zábřeh, Olomouc, Uničov, Desná, atd.)


Těším se opět na všechny z vás !
Drazí přátelé, kamarádi. První ročník, a já pevně doufám, že ne poslední, je úspěšně za námi a rád bych velmi poděkoval všem zúčastněným, bez kterých by pořádání takovýchto eventů nemělo smysl. Všem, kdo si přišli pro zážitky a nejen pro bod, patří můj obdiv. Již nyní se na všechny opět těším při dalších plánovaných eventech ať mých nebo cizích. No a abych tento příběh nějak shrnul, zde jsou prosím statistiky, na které se jistě všichni moc těšíte ;)

Reálné časy v jednotlivých etapách:
*v sedmé etapě došlo ke změně, proto je zaveden referenční čas -35 minut od 8. etapy.

Relativní časy v jednotlivých etapách:

Výškový profil a délka trasy


30x

1x 1x


Všem, kteří se dobrovolně zúčastnili zaznamenáváním časů děkuji. Čaute opět na dalším eventu.


Nikita-1

Additional Hints (Decrypt)

V prfgn wr pvy

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

67 Logged Visits

Write note 18     Archive 1     Will Attend 24     Attended 19     Temporarily Disable Listing 1     Publish Listing 1     Announcement 3     

View Logbook | View the Image Gallery of 48 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.