Skip to Content

<

Studanka Bezinka

A cache by Kotasci Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 3/31/2013
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Tato keš vás zavede ke krásné studánce nedaleko obce Lipinka.

Studánka Běžinka je asi 1 km vzdálená od vrcholu Bradla. Od rozcestníku pod Bradlem se k ní dostanete po modré značce směrem k Libině . Je oblíbeným turistickým cílem. Nachází se na katastrálním území obce Nová Hradečná v nadmořské výšce 530 m.n.m.

U studánky je vybudován dřevěný přístřešek. Voda ze studánky je pitná. Přes léto v ní občas bývá nedostatek vody a vysychá.


Analýzou vody z této studánky se zabývala skupina studentů uničovského gymnázia v práci Význam studánek z pohledu náhradního zdroje vody z roku 2012. Viz. INFO Z jejich závěru vyplývá, že Běžinka má ze studánek v okolí Uničova, ve srovnání s pitnou vodou, vodu nejkvalitnější. Sice neobsahuje tolik minerálů jako je vápník a hořčík, ale v ostatních parametrech je voda pitná.

Kolem studánky prochází naučná stezka s čertíkem Bradlíkem vedoucí z Nové Hradečné až do Libiny. Na sedmikilometrové trase vás čekají nejen zastavení s hracími panely nebo informačními cedulemi, ale také dřevěná zvířátka, zábava a poučení o přírodě, jejích zákonech či o životě v lese. Nechybí ani pověsti o čertech nebo o zlatém pokladu. Samotného čertíka můžete potkat pod vrcholem Bradla, ke studánce chodí prý často odpočívat a při jedné procházce si blízko studánky ukryl svůj poklad. Bohužel je to popleta a zapomněl, kde to bylo. Jediné co si pamatuje, že všude v okolí jsou krásné stromy ;-)Tato studánka je naše první keš. Za nápad na její založení a pomůcky k němu děkujeme mates82 a lim, pořadatelům Veliko- Nočního eventu. Jedná se o klasickou krabičku velikosti 0,7 l.


ENGLISH This cache will take you to the beautiful spring Běžinka of about 1 km away from the top of Bradlo. From Bradlo you come to it at the blue line towards Libina. It is a popular tourist destination. It is located in the cadastral municipality of New Hradečná in the altitude of 530 m above sea level.

Nearby the spring is built wooden shed. Water from the spring is potable. During the summer it is sometimes a lack of water and dry.

Analysis of the water from this spring dealt with a group of high school students from Uničov in work Meaning wells from the perspective of water from alternative sources by 2012. See. INFO Their conclusion is that Bezinka has from wells in the area Uničov compared to drinking water quality water. While not many minerals such as calcium and magnesium, but the other parameters is drinking water.

Around the spring nature trail with little devil Bradlík leading from Nová Hradečná to Libina. At seven-kilometer route you will not only stop playing with information boards or panels, but also wooden animals, fun and learning about nature, its laws or about life in the forest. There are also rumors of hell or the golden treasure. The little devil you can meet under the top of Bradlo, but he also goes to the spring and he hid his treasure there. Unfortunately, this is a scatterbrain forgot where it was. The only thing he remember that all around are beautiful trees ;-)

This spring is our first cache. For an idea of its foundation and aids to thank him mates82 and lim, organizers of Veliko-Nocni event. This is the classic 0.7 liter box size.


Additional Hints (No hints available.) 

Find...

180 Logged Visits

Found it 169     Didn't find it 3     Write note 5     Temporarily Disable Listing 1     Enable Listing 1     Publish Listing 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 10 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.