Skip to Content

<

Poklopovy mostovy jez - Plzen

A cache by Bolivie & tomosos Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 6/12/2013
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Cz: Unikátní technická zajímavost na řece Mži
En: The unique technical monument on the river Mže     Pod lobkovickým zámkem v Plzni-Křimicích spojuje břehy řeky Mže zvláštní stavba vypadající jako most. Ve skutečnosti se ale jedná o poklopový mostový jez unikátní konstrukce. Podle údajů Národního technického muzea v Praze z roku 1997 je jez patrně posledním, který dosud slouží původnímu účelu. Jez pochází z roku 1906 či roku 1911 (prameny se neshodují) a byl postaven při hydroelektrárně na lobkovickém panství. Jeho autorem je Jan Záhorský - pozdější profesor ČVUT.

 Pohled na jez a zámek

 

 

POKLOPOVÉ MOSTOVÉ JEZY V ČR


     Na území nynější České republiky bylo těchto jezů postaveno 6 (na Chrudimce v Pardubicích, na Ploučnici v České Lípě, na Vltavě v Miřejovicích, na Bělé v Ústí nad Labem...). Např. českolipský jez sloužil svému účelu do r. 1984. V roce 1996 bylo zařízení zrestaurováno, lávka obnovena pro pěší. Část mechanizmu pro pohyb rámu byla po konzervaci vyjmuta a vystavena na zvláštním podstavci vedle lávky.

     Křimický jez dopadl o poznání lépe: zásluhou Povodí Vltavy a firmy Streicher byl nedávno investicí ve výši šest milionů korun zrekonstruován a je stále funkční.

Pohled zeshora
 Pohled na konstrukci

JAN ZÁHORSKÝ


 

Prof. Jan Záhorský  se narodil roku 1872 v Praze a zemřel roku 1951 tamtéž. V roce 1909 byl jmenován mimořádným profesorem stavebné mechaniky a mostního stavitelství na odboru kulturního inženýrství pražské techniky; řádným profesorem byl pak od roku 1917. Angažoval se i politicky, a v roce 1918 se stal ministerským radou . V roce 1919 se pak vrátil na techniku a v průběhu let byl děkanem odboru kulturního inženýrství a ve studijním roce 1936/37 děkanem Vysoké školy inženýrského stavitelství ČVUT. Dvě volební období (1929 a 1935) byl poslancem Národního shromáždění ČSR. V roce 1946 obdržel čestný doktorát věd technických (titul Dr. h. c.) za zásluhy o obor stavebné mechaniky a mostního stavitelství, i za společenskou angažovanost ve prospěch pražské techniky. Ve své praxi projektoval především vodní stavby, mosty a jezy. Na svůj „poklopový jez mostový“ obdržel rakouský patent.

 

JEZ A JEHO PRINCIP


Pohled zespodu

Jezy jsou vodní stavby vybudované napříč tokem a jejich cílem je vzdutí hladiny. To se provádí za účelem využití vodní energie, zajištění odběru vody, zlepšení podmínek pro plavbu, udržení minimální hloubky v řece apod.

Poklopové jezy patří mezi jezy pohyblivé, jejichž předností oproti jezům pevným je omezení nevhodného vzdutí hladiny při velké vodě a menší zanášení naplaveninami. Nevýhodou je pak složitější konstrukce a náročnější obsluha.

Zde se jedná o pohyblivý přímý jez v délce přibližně 25 m, se spádem 1,25 m. Vlastníkem jezu je PVL. Jez je technickou památkou a k jeho manipulaci dochází jen ve výjimečných případech a dvakrát ročně z důvodu údržby. Jez se nachází na původním korytě toku (jež je nyní někdy nazýváno náhonem) , a tudíž v současné době neplní svou původní funkci. Napravo začíná náhon na sádky MO ČRS Křimice. Nad jezem je umístěna manipulační lávka a po obou stranách jezového tělesa jsou masívní pilíře. Pod jezem se nachází ostrov oddělený od toku náhonem s rekreačním využitím.

 Náčrt

A jaký je princip? Poklopové jezy hradí vodu pomocí hradicího tělesa připojeného k pevné konstrukci klouby ve vodorovné ose (kolmé na směr toku). Regulace úrovně hladiny se provádí otáčením hradicího tělesa kolem osy kloubů. Dnes se používají poklopy s osou otáčení na spodní stavbě. Záhorského „poklopový jez mostový“ je jiný. Jednotlivé desky děleného hradicího tělesa jsou zavěšeny na tzv.slupicích a na řetězu (viz náčrt). Při vyhrazování (uvolňování) pole se pomocí ozubeného převodu ustalovacího zařízení zvedají slupice a s nimi i poklop, jehož pohyb je usnadněn kolečkem (dole). Jakmile se poklop uvolní a zdvihne, přitáhne se řetězem. Při zahrazování se slupice spustí a uvolněním řetězu se poklop dostane do základní polohy. Pohon slupic bylo možno nastavit tak, že se poklop mohl samočinně pootevřít tlakem vody.

Ovládání jezu je velmi zajímavé: po mostě pojíždí kolejový vozík (viz foto), který je možno spojkou připojit k pohonu příslušného poklopu (a řetězu) a klikou uzavírat či otevírat pole.

 

 

KUDY KE KRABIČCE


 

Keš se nachází v relativně frekventované oblasti nedaleko restaurace a minigolfu, a je třeba tomu přizpůsobit i odlov.

Přístupových cest ke keši je několik - nejlepší a nejfrekventovanější bude nejspíše od silnice z Křimic, kde je i zastávka MHD (Křimice, U zámku) a též možnost parkovaní (N 49°45.558', E 13°18.507'). Odtud pak ulicí Zámecká, dále přejít po mostě a ulicí Vodní dojít do bodu W1 (N 49°45.594', E 13°18.498') a odtud proti proudu řeky dále k jezu W2 (N 49°45.545', E 13°18.369') a pak ke keši.

V sezóně zde může být vysoká tráva či jiný porost. Jinak je cesta až ke keši průjezdná i s kolem či kočárem.

 Pohled na celý ostrov
bolivie

 

 

Zdroje:

- Teyssler, V., Kotyška, V. Technický slovník naučný. Díl XV. Praha : Nakladatelství

- Koncepce zprůchodnění migračních překážek na vodních tocích na území statutárního města a detailní technické řešení vybraných lokalit na Mži

- Gruber, J. - článek ve Zpravodaji SPŠ strojnické, Plzeň v lednu 2011

 

 

Additional Hints (Decrypt)

Zhw qeriraý qhz oly xqlfv iryvxý......wá olqyíz i wrub fhgreéaaíz olgr f iýuyrqrz an mázrx

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

806 Logged Visits

Found it 791     Didn't find it 8     Write note 6     Publish Listing 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 55 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.