Skip to Content

<

Jak se zilo: Pivovar knizete Lichnovskeho

A cache by Antitrust , Terezie96 Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 4/16/2013
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Město Hradec nad Moravicí (německy Grätz) leží na rozhraní Opavské nížiny a Nízkého Jeseníku, na počátku pitoreskního údolí řeky Moravice, do které se zde vlévá potok Hradečná. Obec je vzdálená 8 km jihozápadně od Opavy.
Když jsem venčila svého geopsa, přemýšlela jsem, zda se některé domy zapsaly do historie, zda byla řeka tak, jak ji známe dnes. A co potok Hradečná? Ulice, události, zvyky? Napadlo vás někdy představit si, že nežijeme v roce 2015, ale na přelomu 19. a 20. století? Dovoluji si vás pozvat na průlet časem v malém městečku – Hradci.

Pohodlně se usaďte, odlétáme!


Fürst Lichnovsky´sche Brauerei neboli Pivovar knížete Lichnovského

Hrad a později zámek v Hradci nad Moravicí byl v minulosti nejen významným strategickým sídlem a správním střediskem, ale obklopovalo jej rozsáhlé hospodářské zázemí. V neposlední řadě se v podhradí vařilo pivo.

V 16. století je doložen pivovar se sladovnou přímo v areálu hradu, pravděpodobně zde fungoval však mnohem dříve. V roce 1549 se již však píše o přestavbě pivovaru přímo pod zámeckým kopcem. Jeho založení patrně souviselo s výstavbou nového panského dvora jménem Stránka na břehu řeky Moravice. V té době došlo k přesunutí výroby piva ze zámeckého areálu, kde již pro podobný provoz nebylo místo, dolů přímo pod kopec pár desítek metrů od říčního koryta. Poloha byla výhodná i z hlediska dostupnosti. Suroviny (dřevo, obilí, led) se již nemusely namáhavě tahat vysoko do zámeckého kopce, nýbrž vše potřebné bylo dopravováno nivní rovinou řeky. Nezanedbatelná byla i blízkost čisté vody z Moravice.

Do skalnatého úbočí zámeckého kopce byly vyhloubeny rozsáhlé sklepní prostory. V době třicetileté války (1618 - 1648) byla ve sklepeních zřízena mincovna, kde se razily falešné rakouské mince. Jako mincovní kov byla využita měď z pivovarských pánví porůznu zabavených. K výrobě piva se areál vrátil až později. Zdejším mokem bylo zásobováno nejen osazenstvo zámku, ale i široké okolí. Poddaní i hospody na území hradeckého panství museli odebírat pivo právě ze zdejšího pivovaru.
O tom, jak vlastně pivovárek v Hradci-Podolí vypadal, nejsou přesné a věrohodné informace. Nejspíše šlo o velkou prostornou budovu ve tvaru obdélníku, se sedlovou střechou. Objekt byl jednopatrový. V prvním patře byl byt sládka, sušárna sladu, rozlehlá půda. Na dvoře byly stáje pro koně.
V roce 1825 založili opavští měšťané moderně vybavený pivovar. Jeho strojní zařízení vyrábělo velké množství kvalitního piva. Podnik postupně konkurenčně likvidoval nebo zkupoval a uzavíral menší pivovárky v okolí (například Rolnický pivovar Brumovice). Když odpadla povinnost obyvatel panství odebírat mok ze zámeckého pivovaru, odbyt poklesl a provoz přestal být pro knížecí rod Lichnovských ekonomický. Od poloviny 19.století začali Lichnovští pivovar pronajímat.

Hradecký ruční pivovárek však tlaku opavského průmyslově vyráběného piva neodolal a v 80. letech 19. století (snad 1882 či 1885) byl uzavřen. Knížata budovu i nadále pronajímali. Noví provozovatelé areál přebudovali na velkou restauraci se zahradním posezením a kuželnou. Ta se posléze stala centrem společenského života Hradce i oblíbeným výletním místem. Hojně navštěvována hospůdka si zachovala svůj původní název – Fürst Lichnovsky´sche Brauerei. Tak je známá z dobových pohlednic. Nájemci těžili z příjmů, které oblíbený šenk u řeky přinášel, neinvestovali však nic do údržby budov. Areál se tak záhy dostal do havarijního stavu. Majitelé se rozhodli budovy v roce 1921 zbořit. Jako vzpomínka na pivovar v Hradci nad Moravicí zbyly už jen původní pivovarské sklepy. Jsou rozděleny na tři části. Severní sklep je 9 metrů dlouhý, 5 metrů široký a 2,3 m vysoký. Střední sklep je dlouhý 26 m, široký 6 m a vysoký 4 m. Třetí část je zazděna. Za druhé světové války sloužily sklepy jako kryty. Později byly využívány jako sklady potravin.

Ke keši:
Dostupnost: Samotná schovka se nachází na kopci nad pivovarskými sklepy. Cesta ke sklepům má široký výběr - z Mariánských luk, Pivovarské ulice nebo od koupaliště. Těmito cestami se dostane každý kačer - i ti nejmenší v kočárku.
Problém nastává ve chvíli odlovu, jelikož ke keši vedou tři přístupové cesty. První, snad ta nejjednodušší, vede ze zámku. Druhá, zlatá střední cesta, se nachází za budovou pivovaru Slezan. A třetí, nejobtížnější, je cesta pekelná. Poměrně krutý kopeček rozpálí i ty nejzdatnější turisty.
Doporučuji cestu od Hodinové věže, není nijak náročná a je to také "krycí cesta" - výskyt mudlů je zde minimální a neprozradí se, že "tam nahoře" něco zajímavého je. Keš je odlovitelná po svých nebo na kole. V letních dnech, tedy přes sezonu a hezkého počasí, jsou sklepy otevřeny k prohlédnutí. Starší kačery jistě potěší zdejší pivní speciality :-)

Prosím o dodržení daných cest - zákaz vstupu na sklepní střechu! Hrozí propadnutí, případně nezakrytá temná díra do sklepení může jakéhokoliv kačera schlamstnout jako malinu.

Nezbývá než popřát mnoho štěstí při hledání mé netradiční schovky :)

Additional Hints (Decrypt)

Gáuyv, gáuyv, nž wv cevgáuyv...
Armncbzra mncnexbing :-)

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

1,022 Logged Visits

Found it 992     Didn't find it 7     Write note 8     Temporarily Disable Listing 3     Enable Listing 3     Publish Listing 1     Needs Maintenance 1     Owner Maintenance 7     

View Logbook | View the Image Gallery of 47 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.