Skip to Content

<

Zamczysko na poduszkach

A cache by KWW Team Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 04/18/2013
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size: not chosen (not chosen)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Lawy poduszkowe

PL

Dzisiaj tu są góry, ale kiedyś...
Zwiedzając bodajże najstarszy, murowany zamek w Polsce, można zaobserwować jak wielkich przeobrażeń doznaje nasza planeta. Za fundamenty piastowskiego zamku posłużyły kambryjskie wylewy zasadowej lawy, z której powstały ciemne bazalty. Uwagę zwraca niezwykły kształt tych bazaltów. Jest to lawa poduszkowa.
Gdy lawa wypływa pod wodą, gwałtownie stygnie i dzieli się na elipsoidalne, zwykle spłaszczone buły przypominające bochenki lub poduszki (stąd polska nazwa lawa poduszkowa).

Poduszki lawowe mają różną wielkość i kształt, lecz dominują formy bochenkowe. Najczęstsze rozmiary to 30-60 cm. Spłaszczenie jest wynikiem działania ciśnienia wody.

Oglądając je można sobie wyobrazić jak gorąca lawa tworzyła takie formy. Zewnętrze takiej poduszki jest gładkie, w środku natomiast struktura zwykle jest gąbczasta, a wielkość ziarna wzrasta wgłąb.

Powstają one także dzisiaj, gdy gorąca lawa wylewa się z podmorskich wulkanów i szczelin wulkanicznych wprost do wód oceanicznych.

Istnienie struktur poduszkowych wskazuje na to, że paleozoiczne bazalty poduszkowe musiały powstać na dnie morza. A zatem obszar dzisiejszych Sudetów był wówczas zalany wodami morskimi.
Co więcej, skład law tych prastarych wulkanów sugeruje, że nie trafiały one na dno niewielkiego zbiornika wodnego, ale do rozległego morza, lub wręcz oceanu. Lawy takie powstają bowiem obecnie na obszarach grzbietów śródoceanicznych, przecinających między innymi Ocean Atlantycki. We wczesnym paleozoiku dzisiejsze Sudety stanowiły zatem dno głębokiego zbiornika morskiego. Na morzu tym znajdowały się wyspy, a także niewielkie kontynenty. Wiele milionów lat później zostały one wbudowane w skład Europy, tworząc dzisiejsze Sudety.

Żeby zalogować znalezienie musisz odwiedzić to miejsce i wysłać odpowiedzi na zadane pytania. Brak odpowiedzi będzie powodem usunięcia wpisu. Po wysłaniu odpowiedzi na pytania, proszę o logowanie znalezienia, jeśli odpowiedzi będą błędne, skontaktuję się z Tobą. Zdjęcia są mile widziane.

Pytania i zadania:
1. W jakich warunkach powstaje lawa poduszkowa?
2. Paleozoiczna działalność wulkaniczna odbywała się w dwóch okresach - wczesnym i późnym. W którym z nich powstały oglądane przez Ciebie formy?
3. Przyjrzyj się powierzchni poduszek: jak byś ją opisał?
4. Z miejsca na które wskazują współrzędne zobaczysz jasną żyłę minerałów. Jaką ma długość? Z czego głównie się składa?
5. Opcjonalnie: zrób zdjęcie najciekawszej Twoim zdaniem formy.

Additional Hints (No hints available.) 

Find...

92 Logged Visits

Found it 85     Write note 1     Temporarily Disable Listing 2     Enable Listing 2     Publish Listing 1     Post Reviewer Note 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 65 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.