Skip to Content

<

Franz Gruss a udoli Nancy

A cache by bavros Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 4/24/2013
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Franz Gruss a údolí Nancy


AUFGABE IN DEUTSCH!


POZOR: V místě keše je často velká nepřesnost signálu.
 

Kraslice


Tato keš je věnována malíři, kreslíři a sochaři FRANZI GRUSSOVI  (* 3.června 1891 v Kraslicích, 28.září 1979 v Mistelbachu, Rakousko, pochován ve Vídni), který byl národností po otci rakouský malíř, kreslíř a sochař, ale srdcem Krasličan-Krušnohorec. S údolím Nancy spojil téměř dvacet let svého života.

 

1. Stage: Startovací souřadnice zavedou na místo památníku k výročí založení prvorepublikového Československa. Pamětní deska byla na balvan umístěna v roce 1968. V současnosti je tato deska odstraněná a zmizelá.

Poblíž pomníku stojí i lesní odpočívadlo pro turisty tohoto kouta údolí vybudované Lesy ČR.

 

 

2. Stage: Kousek od silnice stojí cedule Lesů ČR poskytující informace návštěvníkům.

 

Úkol 1.) (CZ) Zjistěte v textu uvedené dvojčíslí = AB

(D) Aufgabe 1.) in den Text der beiden Ziffern = AB finden

 

 

3. Stage: Po přejití silničky jste se dostali před vchod kůlny Lesů ČR vybudované v základech srubového domu Franze Grusse.

 

Úkol 2.) (CZ) Počet kulatých hřebů v kování petlice zámku dveří na levé straně = C, na pravé straně = D

(D) Aufgabe 2.) Anzahl der runde Stifte in Schmieden Verriegelung verriegeln die Tür nach links = C, auf der rechten Seite = D

 

 

Na levé straně vstupu kůlny je vidět starý seschlý strom s přibytou cedulkou lokalizující tzv. Gruss-Hütte. Takovéto cedulky najdete po celém údolí Nancy povícero.

 

Srub

4.Stage: Šipka kompasu nás zavede konečně do prostor ohraničující samotný srub Franze Grusse.

Malíři, přes ranná období strávená v uměleckých školách ve Vídni, smutné zajetí v I. světové válce prožité v Rusku a anabázi útěku zpátky do vlasti a několik let strávených v poválečné Vídni, převážily zážitky z války a ze zajetí byly otřesné a traumatizující, že zanechaly ve vědomí mladého senzitivního umělce stigma, které si již nesly po celý zbytek života. Měl rád samotu a příroda se pro něho stala téměř duchovním prostorem, jakousi osobní terapií. V té době žila Grussova maminka v Kraslicích zcela sama. Možná právě proto se vrátil Gruss, vyměnil rakouskou metropoli se vší uměleckou garniturou za lesy Kraslicka.

Hrabě Ervín Nostitz pomohl v roce 1924 najít tuto lokalitu, a tak na místě někdejší pastoušky hlídače pastvin, byl nad malebným soutokem Rájeckého potoka a Cínového potoka dostavěn srub. Gruss našel nový domov a místo pro jeho následnou uměleckou tvorbu.

 

5. Stage: Za srubem měl i svůj umělecký ateliér, který by l svědkem vzniku jeho uměleckých děl, ale časem kulturní enklávou v sudetoněmeckém pohraničí. Od roku 1928 do poloviny třicátých let zde vedl Gruss kursy kresby a malby, a to pro budoucí odborné učitele na měšťanských školách. Tyto přípravné kursy měly časem takový věhlas, že malíř musel již další zájemce odmítat. Kromě učitelů se Gruss věnoval i nadaným studentům, kteří uvažovali o umělecké dráze. Do srubu a ateliéru nacházeli si cesty i spisovatelé, filozofové a jiní umělci.

V době 2. světové války, musel Gruss, v tu dobu téměř padesátiletý, narukovat. Od roku 1940 působil u Luftwaffe jako kreslíř obrazové dokumentace válečného zpravodajství. Jeho služba trvala maximálně do roku 1942 s několika pobyty v Nancy. Jeho kresby z doby nesplňovaly požadavky propagand. V kresbách si více všímal mrtvých, zraněných, uhořelých nebo únavou demoralizovaných jedinců.

 

V roce 1941 se stačil v Kraslicích oženit a byl již v době narození svého syna (1942) doma. To ještě nikdo netušil, že ve svém srubu bude pobývat několik měsíců.

Po válce probíhala ve Stříbrné demarkační linie a v místě dnes již bývalé hájenky (GC49XPD) v Nancy bylo stanoviště sovětského velitelství. Vzpomínky na chvíle, kdy ruští vojáci chodili za malířem a půjčovali si kytaru, na oplátku přinášeli rodině maso, vybavují se i chvíle, kdy vojáci prohledávali celý srub, probodávali bajonety i dětské matrace a hledali válečné zajatce. Stejně jako žil Gruss přes dvacet let na hranici dvou jazykových kultur, nacházel se nyní na hranici dvou armád. Po zrušení demarkační linie a postupném odchodu spojeneckých armád byl i v listopadu 1945 Gruss na základě udání zatčen. V lednu 1946 byl bez jakékoliv obžaloby propuštěn, neboť udání se prokázalo jako neopodstatněné.

Ke konci února 1946 byl s manželkou a dvěma dětmi naložen do nákladního auta a odvezen do Karlových Varů do sběrného tábora. V polovině března byli odsunuti do amerického pásma. Do Vídně se dostali 16. března 1946.

Pro umělce představoval odsun dlouho nezhojitelnou ránu - bolest, zklamání, hněv a pocit křivdy.

V padesátých letech se údolí Nancy stalo hraničním pásmem, mnohé budovy byly včetně srubu vykradeny, zdevastovány a následně rozstříleny a strženy českými vojáky. Už v šedesátých letech zbyly z Grussova srubu pouze ruiny základů a obdobný stav trvá dodnes. Smutným epilogem je skutečnost, že umělec se do Nancy již nikdy nepodíval. Možná tušil, co by ho zde čekalo...

 

Výpočet finální souřadnice skrýše:

 

N 50° 2(A-3).(C+2)(C)(D)´ E 12° 3(A-2).(D)(A+1)(B)´

8. června vložena speciální CWG.
1 Nick = 1 CWG

Prosím o důkladné vrácení schránky do místa úkrytu. Děkuji.

 

 

 

 

 

Citace, úryvky a reprodukce fotografií a kreseb z knihy:

Vladimír Prokop: FRANZ GRUSS opomenutý umělec Kraslicka, 1. vydání 2011Flag Counter

doplněno:
8/6/2013 Iinformace o vložení specálních CWG
12/5/2013 Opravena velikost schránky
29/4/2013 Přidáno upozornění na otázky v německém jazyce
27/4/2013 Překlad úkolů do němčiny, nová fotografie základů ateliéru
05/10/2013 Přidáno počítadloAdditional Hints (Decrypt)

cbq cerivfrz

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

122 Logged Visits

Found it 108     Didn't find it 8     Write note 1     Temporarily Disable Listing 1     Enable Listing 1     Publish Listing 1     Owner Maintenance 2     

View Logbook | View the Image Gallery of 12 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.