Skip to content

<

Kampinoskie wydmy

A cache by lowca Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 07/30/2013
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   not chosen (not chosen)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Puszcza Kampinoska to obszerny kompleks leśny znajdujący się na północny - zachód od Warszawy. Jest pozostałoscią potężnych lasów, porastających kiedys cała Polske. Obecnie teren Puszczy objety jest ochroną jako Park Narodowy.

A co tu jest takiego cennego? Wydmy. Jedne z nielicznych w Europie wydmy śródlądowe, czyli nie leżace nad brzegiem morza. Sa pozostałością po epoce lodowcowej, kiedy to spływajace wody niosły ze soba piasek i żwir, który w miarę topnienia lodowca i obniżania się poziomu wody osiadał, tworzył łachy i piaszczyste wyspy, aż wreszcie po zmianie koryta Prawisły został przez wodę dodatkowo przemieszczony, dosypane zostały piaski wypłukane w Karpatach, a później przez wiatr przeformowany w wydmy, które w miarę dalszego ocieplania się klimatu porosły lasem.

Więcej szczegółów o Puszczy i Parku Narodowym, wyłożonych bardziej kompetentnie, możesz przeczytać tutaj

Dużo jest tego piasku, rozsypanego w dwóch potężnych, równoleznikowo ułozonych pasach, pomiędzy którymi znajduje się płaskie, bagniste i bardzo żyzne obniżenie, do niedawna jeszcze intensywnie użytkowane rolniczo, a obecnie powoli dziczejące i zarastające roślinnością zbliżoną do naturalnej.

Jak dużo jest tego piasku? Policz trochę, wyślij mi odpowiedzi przez portal, i możesz logować swoje odwiedziny tego wspaniałego miejsca. Możesz zalogować earthcache bezpośrednio po wysłaniu odpowiedzi, jeśli będę mieć wątpliwości, to napiszę do Ciebie.

1. Stoisz na szczycie jednej z takich wydm. Oblicz (dowolną metodą) wysokość wydmy. Nie schodź ze znakowanego szlaku, tylko oszacuj szerokość wydmy. Oszacuj (na oko, nie schodz ze szlaku) długość wydmy. Policz, jaka w takim razie będzie objętość piasku w tej wydmie, na której stoisz.

2.Jaki jest kierunek grzbietu wydmy? Jaki w taki razie był dominujący kierunek wiatrów, które tę wydmę usypały?.

3. Gdyby wydmy nie były porośniete lasem, to wiatr, tak jak wiele tysięcy lat temu, przedmuchiwałby je z miejsca na miejsce. Ruchome wydmy w Łebie nad Bałtykiem wędruja z predkościa 1 do 10 metrów rocznie. Ile lat by trwało - Twoim zdaniem - żeby wiatr 'przedmuchnał' wydmę, na której stoisz, na wolne, płaskie miejsce obok? Jeśli chcesz, możesz do logu dołączyć zdjęcie, jak dmiesz w zastępstwie wiatru i przedmuchujesz wydmę.

Additional Hints (No hints available.)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.