Skip to Content

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.

Traditional Geocache

Szlakiem Wojów Piastowskich - Wzgórze Św.Wojciecha

A cache by Mogilno Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 6/26/2013
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Geocaching Polska

PL Wzgórze Św. Wojciecha - Strzelno

EN The hill of St. Wojciech in Strzelno

 

PL POLSKI OPIS

Kościół św. Prokopa na Wzgórzu Klasztornym w Strzelnie według najnowszych badań archeologicznych został wzniesiony po 1160 r. Jest największą w Polsce budowlą romańską na planie koła. Do 1779 r. świątynia funkcjonowała pod wezwaniem św. Krzyża. Na przełomie XV i XVI w. została przebudowana, później otoczona skrzydłem klasztoru norbertanek w którym stanowiła refektarz, później furtę klasztorną. Od 1812 r. została przeznaczona na magazyn.Rotunda z ciosów granitowych z elementami piaskowca ma prostokątne prezbiterium, dwie osadzone asymetrycznie absydy od północy i okrągłą wieżę z galerią od zachodu. Świątynia zachowała oryginalne sklepieniew prezbiterium.Podczas pożaru w 1945 r. zniszczony został romański tympanon fundacyjny, z którego udało się uratować jedynie głowę Chrystusa (znajduje się obecnie w Muzeum Narodowym w Poznaniu). Obecnie w rotundzie znajduje się kopia wykonana na podstawie fotografii i odlewu.W centrum oryginalnego tympanonu znajduje się Chrystus, po jego prawicy – mężczyzna z modelem świątyni, po lewicy – kobieta z księgą w dłoniach.We wnętrzu znajduje się romański ołtarz, od zachodu empora z romańską kolumną, tworzącą biforium oraz grób fundatora kościoła.Wzgórze św. Wojciecha, na którym położony jest kościół, prawdopodobnie było pogańskim sanktuarium. Może o tym świadczyć fakt, że na jednym z użytych do budowy kamieni znajduje się swastyka – pogański znak ognia. Legendy wiążą wzgórze z wyprawą św. Wojciecha na Wybrzeże.

Rotunda św. Prokopa w Strzelnie jest nie tylko jedną z najbardziej zagadkowych budowli z XII wieku w Polsce, ale także miejscem, do którego przyjeżdżają panny z całego kraju.Wzgórze św. Wojciecha w Strzelnie to miejsce wyjątkowe. Położone na Szlaku Piastowskim, odwiedzane jest przez turystów polskich i zagranicznych jadących na lednickie pola, do Częstochowy i do Lichenia. Znajdują się tu dwa romańskie kościoły: św. Prokopa i Świętej Trójcy, przed którym leżą cztery ogromne głazy, zwane diabelskimi. Jeden z nich związany jest z postacią św. Wojciecha. Przez jego środek biegnie głęboka bruzda, a po bokach znajdują się dwa wgłębienia. Legenda głosi, że święty przejeżdżał przez Strzelno w czasie gwałtownej burzy. Na skutek nieuwagi woźnicy koło najechało na kamień. I w tej chwili doszło do prawdziwego cudu, bo kamień zmiękł, dzięki czemu wóz bezkolizyjnie po nim przejechał. Natomiast dwa zagłębienia po bokach to odciski kopyt zwierząt pociągowych, jak na tamte czasy to raczej woły. 

Tajemniczy grobowiec
Kościół św. Prokopa zbudowany z granitowej kostki także kryje w sobie wiele niewyjaśnionych do dzisiaj zagadek z przeszłości. O jego poświęceniu w marcu 1113 roku pisał kronikarz Jan Długosz.  – W roku 1755 sprowadzono z kościoła we wsi Kłóbka słynący z wielu cudów obraz św. Prokopa – wyjaśnia przewodnik Damian Rybak. – Jego imię jest związane z Prokopem żyjącym w Czechach, w czasach Bolesława Chrobrego. Kult tego świętego dotarł do Polski w XII wieku i na naszych ziemiach jest kilka kościołów pod jego wezwaniem. Imię wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od wyrazu: prokopo, czyli powodzenie. Tutaj, głęboko w kamiennej podłodze znajduje się grobowiec romański, i do dzisiaj nie wiadomo, dla kogo właściwie został wymurowany. – Archeolodzy odkryli go dopiero w latach osiemdziesiątych – mówi Damian Rybak. – Grobowiec już wtedy był pusty, co rodzi bardzo wiele pytań. Są podejrzenia, że spoczywał w nim fundator, ale i tu zdania są podzielone.
Prokopo znaczy powodzenie!
Nie wiadomo, czy to bardziej za sprawą tego świętego, czy też tajemniczego grobowca, od lat osiemdziesiątych przyjeżdża tu wiele panien, prosząc o męża. Wiadomo, że należy do grobowca wrzucić pieniążek i powiedzieć zaklęcie: „Święty Prokopie, daj nam po chłopie, może być kulawy, o jednym oku byle w tym roku”. – Panny często zwierzają mi się – zdradza pan Damian – jak wielkie znaczenie ma dla nich przyjazd do tego miejsca. I chociaż w stojącym obok kościele Świętej Trójcy znajdują się relikwie prawdziwego patrona od miłości, św. Walentego, to właśnie w Prokopie mnóstwo samotnych kobiet pokłada swą nadzieję na rychłe zamążpójście. Ale turyści wrzucają do grobowca pieniążki także na szczęście, żeby spełniły się ich marzenia. Patrząc do jego środka poprzez chroniące go metalowe pręty, można zobaczyć bardzo wiele monet z różnych państw Europy. Każda z nich skrywa osobistą historię życia kogoś, kto wrzucił ją z wiarą na odmienienie swego losu.

Kolejny czakram?
– Ostatnio przyjeżdża tu coraz więcej badaczy, których wzgórze św. Wojciecha interesuje jako miejsce mocy, a zwłaszcza rotunda św. Prokopa. W jej środku mierzono promieniowanie, posługując się skalą Bovisa. Nie wiadomo, czy będzie to kolejny czakram w Polsce, ponieważ badań jeszcze nie zakończono. Prawdopodobnie promieniowanie w tym miejscu może być dość silne, a przemawia za tym fakt, że na tym wzgórzu przed wiekami odprawiano pogańskie obrzędy.  Przeszłość wskazuje na to, że zagłębienia w tych ogromnych kamieniach, jakie się tu znajdują, były miejscem składania bogom ofiar, a zbierającą się w nich wodę uważano za świętą i leczniczą. Jeśli zatem przed przybyciem sióstr norbertanek wzgórze strzeleńskie było silnym ośrodkiem kultu pogańskiego, to wszystko wskazuje na to, że jest miejscem mocy. Bo właśnie w takich punktach nasi przodkowie stawiali ołtarze ofiarne. Tam musi być jakaś moc, gdyż, jak informuje pan Damian, jedna z kobiet po pobycie w kościele św. Prokopa powiedziała, że moce są tu tak silne, iż można nawet otrzymać dar jasnowidzenia.

Na Wzgórzu Klasztornym w Strzelnie znajduje się również piękna Bazylika Świętej Trójcy i Najświętszej Maryi Panny.  Budowla romańska z przełomu XII / XIII wieku – konsekrowana w 1216 roku. Świątynia była kilkukrotnie przebudowana: raz w stylu gotyckim,a drugi w barokowym. Fasada kościoła od XVIII w. barokowa, więc swoim wyglądem bardzo często wprowadza w błąd przyjeżdżających do Strzelna turystów. Gdybyśmy jednak skuli z niej tynki to do pewnych wysokości jest oczywiście zachowany romański kamień, świadczą o tym pozostawionew wielu miejscach nieotynkowane romańskie ciosy. Pierwotne romańskie mury kościoła w obwodzie są zachowane po dzień dzisiejszy. W górnej części fasady znajduje się wyobrażenie Świętej Trójcy i Matki Bożej Wniebowziętej, niżej w niszach znajdują się rzeźby św. Józefa z Dzieciątkiem i św. Jakuba Starszego. Kościół jest trójnawową bazyliką, wzniesioną na planie krzyża łacińskiego, a prezbiterium zakończone półkolistą absydą z dwiema kaplicami po bokach.

Przy bazylice Trójcy Świętej i NMP w Strzelnie działa niewielkie muzeum – Romański Ośrodek Kultury im. Ottona i Bolesława. Gromadzi dawne wyposażenie kościoła i przedmioty, które znaleziono podczas prac archeologicznych w jego obrębie.

Warto zobaczyć romańskie płaskorzeźby, w tym tympanony. Jeden z nich, z przedstawieniem Chrystusa na Majestacie, wieńczy portal zamurowanego obecnie wejścia do świątyni. Wystawiono też naczynia i szaty liturgiczne. Odtworzona jest również cela norbertanki, siostry ze zgromadzenia władającego tutejszym kościołem i klasztorem od schyłku XII w. aż do lat 30. XIX w.

Bazylika Św. Trójcy jest budowlą romańską z przełomu XII/XIII w. - konsekrowana w 1216 r. Świątynia była kilkukrotnie przebudowana: raz w stylu gotyckim, a drugi w barokowym. Fasada kościoła od XVIII w. barokowa, do pewnych wysokości jest jednak zachowany romański kamień, świadczą o tym pozostawione w wielu miejscach nieotynkowane romańskie ciosy. Pierwotne romańskie mury kościoła w obwodzie są zachowane po dzień dzisiejszy. Kościół jest trójnawową bazyliką, wzniesioną na planie krzyża łacińskiego a prezbiterium zakończone absydą z dwiema kaplicami po bokach (św. Barbary z romańską kolumienką z ornamentem roślinnym, podtrzymującą jedno z najstarszych polskich sklepień palmowo-krzyżowych, oraz Serca Bożego z zamurowaną w filarze kolumną).

W kościele skatalogowano w archiwach narodowych i kościelnych ok. 300 zabytków ruchomych. Wśród licznych ołtarzy należy zwrócić szczególną uwagę na relikwiarzowy ołtarz Krzyża Świętego (658 relikwii świętych i męczenników oraz relikwię Krzyża św.), najcenniejszą częścią ołtarza jest ogromny krucyfiks z gotycką figurą Chrystusa Ukrzyżowanego (ok. 1361 r.). Warto również zobaczyć Ołtarz MBNP z kopią obrazu MariaZell w Austrii, konfesjonały, skarbiec muzealny, oraz zakrystię.

Najcenniejszym jednak zabytkiem świątyni są dwie romańskie kolumny z personifikacją cnót i przywar ludzkich (wszystkich kolumn jest siedem). Południowa kolumna wyobraża personifikację cnót: sprawiedliwość, wiarę, mądrość, pobożność, czystość, cierpliwość, pokorę, posłuszeństwo, wstrzemięźliwość, pokój chrystusowy. Na głowicy tej kolumny wyrzeźbiono scenę chrztu Chrystusa w Jordanie przez Jana Chrzciciela. Druga kolumna północna przedstawia personifikację przywar: gniew, morderstwo, pychę, bezbożność, krzywoprzysięstwo, obżarstwo, rozpustę, zawiść, bluźnierstwo, swawola. Podobne kolumny można podziwiać jedynie w Hiszpanii w Santiago de Compostella (katedra pw. św. Jakuba) i we Włoszech, w Wenecji (katedra pw. św. Marka). Kolumny wykonano z piaskowca przywiezionego z Brzeźna – okolice Konina (Wielkopolska). Inspiracją do powstania kolumn mogły być literackie przedstawienia walki cnót z wadami – „Korowód cnót” i „Zwierciadło dziewic” Hildegardy z Bingen lub „Psychomachia” Prudencjusza Aureliusza. Datowane są one na II połowę XII w. Chociaż mają już ponad 800 lat, to przez ponad 200 lat nikt o nich nie wiedział, gdyż były obmurowane cegłą do 1946 r. Wówczas profesor Zdzisław Kępiński odkrył je w barokowych filarach.

W 2000 roku w części zabudowań dawnego klasztoru Norbertanek urządzono Muzeum – Romański Ośrodek Kultury Ottona i Bolesława. Zbiory podzielone są na dwie części: romańsko-archeologiczną i liturgiczną, dotyczą bogatej historii zakonu norbertanek. Ekspozycję romańską i lapidarium można zaliczyć do największych w Polsce zbiorów rzeźby romańskiej – m.in. portal północny z trójlistnym tympanonem, na którym Chrystus Triumfujący siedząc na tęczy depcze złe bestie – lwa i smoka, tympanon Zwiastowania NMP przez Archanioła Gabriela, płyty nagrobne oraz płaskorzeźby z dawnego lektorium – m.in. „Matka Boża z Dzieciątkiem w otoczeniu proroków”, „Zdjęcie z krzyża i opłakiwanie”. Trzy romańskie rzeźbione tympanony kompleksu ponorbertańskiego to najwięcej w kraju (czwarty – z rotundy św. Prokopa to niestety rekonstrukcja). W górnej sali muzealnej zobaczymy przepiękne relikwiarze, dokumenty, rzeźby, szaty liturgiczne, a także inne eksponaty należące dawniej do sióstr norbertanek. W obu salach organizowane są wystawy czasowe (malarskie, rzeźbiarskie, fotograficzne i inne).

Na wzgórzu Świętego Wojciecha w Strzelnie niezależnie od pory roku jest zawsze pięknie. Nikt nie ma wątpliwości, że trzeba tu być koniecznie – łatwo jest dojechać i jest gdzie się zatrzymać.

Skrytka:

Przy każdym keszu ścieżki "Szlakiem Wojów Piastowskich" pod koordynatami należy szukać niedużego Woja Piastowskiego

Weź ołówek.

Powodzenia...

 

 ENENGLISH DESCRIPTION

Strzelno, a small town along the Piast Trail, can lay claim to some unusual Romanesque heritage-the Holly Trinity Church and the Roman St. Prokop Church. Two well-preserved sacred objects stand cheek by jowl on St. Wojciech Hill, the only such pairing in Poland.
St Prokop's Romanesque rotunda, which is considered to be one of the best preserved original Romanesque churches in Poland, and the Church of the Holy Trinity with exceptional Romanesque columns from the early Middle Ages are the matter of the uniqueness of the town. These monuments are of high historic and artistic value on the European scale.

St. Prokop Church                                                                                                                             

The small 12th -century St. Prokop Church is the largest temple built in the Romanesque style on the circle. The entire building is made of carefully treated granite cubes cut out of erratic boulders. Only the upper part of the tower was made in 15th century with bricks. The thick walls, small windows and partitioned body composed of four regular geometric shapes leave no doubt that this is a Romanesque building.

The existing rotund was dedicated to the Holy Cross until 18th c. The history of this small temple is quite rich. Originally, it was a parish church, after the sixteenth century temple ceased to function as sacred. It became a cloistered convent Norbertine wicket. In the eighteenth century temple restored back to its religious significance. It was destroyed during the Second World War and subsequently restored in 1950s. Interior of the church is simple and rather rough - granite block walls.  Opposite the entrance is an empty Romanesque grave, possibly of the cloister founder. The presbytery contains a stone altar mensa. On the wall are four 18th-century Stations of the Cross, saved from a former cemetery. Above one of them is a copy of the foundation tympanum which was destroyed in 1945, showing Christ on the throne. On the turret’s upper storey is a gallery with a two-arched window, so-called biforium, with a tiny Romanesque column. There are also Baroque sculptures and Romanesque stoup.

The Holy Trinity Church and Romanesque columns

The Holy Trinity Church, which once belonged to the Norbertines, stands on the other side of the hill. It was built at the turn of the 12th and 13th centuries  as a three-nave basilica with a transept and chapels. Temple has been rebuilt for few times - in gothic style, next in baroque. Facade of the church is in Baroque style from XVIII century, although its Romanesque stone and spirit is preserved nowadays.

In the national and church archives there are about 300 small finds cataloged from the temple. Among the many altars, the reliquary altar of the Holy Cross deserves special attention. It is the most beautiful valuable and the oldest altar in the church. Central and the valuest part of altar is a large crucifix from 14th c., with the statues of Mary and St. John at the cross’s foot. Around the altar, within its frame, are statues of twenty saints, apostles and prophets.  Altar of Holy Cross possibly contains remains of a total of 658 saints and a relic of the Holy Cross. The main altar is another beauty of basilica. Retable, baldachin is bolstered up by six columns. On the tip corona stands on the posts. In the centre there is the painting of Coronation of St. Mary from 1892.

However, the most precious relic of the temple has been concealed for hundreds of years-Romanesque columns covered with reliefs from XII and XIII century. They were uncovered by chance under a layer of stucco during conservation work, carried out between 1945 and 1953. Although there are seven columns, two of them are the most famous - columns embellished with figures representing personifications of vices and virtues. Each column carved in sandstone is richly adorned, with eighteen figures, arranged into three levels separated with vegetal-motif-ornamented friezes. In accordance with tradition, the virtues are on the south side and the vices on the north side of column. The southern side of column symbolizes such virtues as: Humility, Piety, Love, Hope, Faith, Prudence, Justice, Temperance, Exercise of Lord’s Service and then on, Obedience in three aspects: toward God, the secular and the spiritual authority. Among vices there appear: Conceit – Lust for Power, Deception, Injustice, Falsehood, Anger, and Avarice, Murder, Pillage, Revenge, Heresy, Voracity, Egoism, Jealousy, Laziness, Vanity, Vain Glory, Unchastity and Despair.  The contents of the columns had a clear educational role. This type of presentation was typical of art during those times, when literacy was the preserve of the select few. Romanesque columns from Strzelno are one of the most value attractions of Roman art in Europe. Similar structures have remained till today only in two places in Europe- in Venezia and Santiago de Compostella.                                                                                                                      Adjacent to the Holy Trinity Church is a former Norbertan nun’s cloister, from 15th century and redeveloped many times later. Here is a museum called "The Romanesque Centre of Otto’s and Boleslaus’s Culture", containing a lapidarium of Romanesque details, documents concerning the nunnery’s history and historic objects of sacred art. One valuable specimen is the late-Romanesque portal, discovered in 1953. Set within an original portal frame, it shows Christ on the throne, with a mandorla around His head. The tiny columns supporting the tympanum are a 1980s reconstruction of the supposed original columns. 

 

The cache:

At each cache path "Piast Trail warriors" to look at the coordinates of a small Warrior Piast

Take a pencil.
Good luck ...

 

Flag Counter

Additional Hints (Decrypt)

CY /J gbjnemlfgjvr qhmlpu Jbwój
RA/Nppbzcnavrq ol n ynetr Jneevbef

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

160 Logged Visits

Found it 147     Didn't find it 4     Publish Listing 1     Needs Maintenance 8     

View Logbook | View the Image Gallery of 37 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated: on 3/28/2018 12:47:35 PM Pacific Daylight Time (7:47 PM GMT)
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page