Skip to Content

<

140 lat tramwajów w Gdańsku - Przystanek Jelitkowo

A cache by abdul65 Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 06/29/2013
Difficulty:
4 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


z lewej / inside z prawej / inside


[PL]

Tym razem zabieram Was w ramach poszukiwania kesza do mojego ulubionego Jelitkowa i mam nadzieję, że wycieczkę zapamiętacie na długo ;)


Kesz ukryty jest w pobliżu nowej pętli tramwajowej.


Tramwaj do Jelitkowa dotarł 18.07.1908 roku jednotorową linią z rynku w Oliwie (Am Markt) przez ul.Pomorską (Seestrasse) do kąpieliska w Jelitkowie przy ulicy Kaplicznej (Kapellenstraße), na którą trzeba było przesiadać się przy wejściu głównym do Parku Oliwskiego z linii do Śródmieścia. Do obsługi tego połączenia zakupione zostały 2 czteroosiowe wagony silnikowe.

Uruchomienie 1908 połączenia Oliwy z Jelitkowem zakończyło pierwszy etap rozbudowy gdańskiej elektrycznej trakcji tramwajowej. Jej długość eksploatacyjna wynosiła 41 km. Tory znormalizowanej szer. 1435 mm w przeważającej mierze usytuowane były w ciągach ulicznych, tylko ok. 9 km linii miało wydzielone torowiska.


W 1914 roku dokonano zakupu uzupełniającego 6 wagonów silnikowych w Hamburgu. Z dniem

1-go maja wprowadzono numerację linii, które zastąpiły dotychczasowe tablice kierunkowe z nazwą krańca docelowego. Linia Oliwa – Jelitkowo otrzymała numer 10.


Po II Wojnie Światowej po odbudowaniu zniszczonej infrastruktury i taboru 8 maja 1946 roku,

ruszyła kolejna linia, oznaczona nr 4, na trasie Oliwa Rynek - Jelitkowo. 10 sierpnia uruchomiono odnogę linii do Sopotu (działała do 1961).


Do 1951 roku, w którym zbudowano pętlę tramwajową, tramwaj w Jelitkowie miał tylko przystanek końcowy z małą bocznicą, na którym był budyneczek poczekalni. Tramwaj po zmianie sterowania (przód-tył) wracał z powrotem do Oliwy. Linia nadał była jednotorowa, a tramwaje mijały się na tzw. mijankach na ulicy Pomorskiej.


W 1974 roku 5 nowych wagonów szybkobieżnych typu 105N przybyłych do Gdańska pozwoliło na otwarcie linii nr 6 ze Śródmieścia do Jelitkowa. Wraz z modernizacją i rozbudową jednojezdniowej

dotychczas ulicy Pomorskiej. Powstała również nowa duża pętla w Jelitkowie dzięki której zlikwidowano przejazd tramwaju przez na drugą stronę jezdni do starej pętli.


Po przeniesieniu lotniska z Wrzeszcza do Rębiechowa, rozpoczęto budowanie nowej trasy, wiodącej od pętli przy ul. Kościuszki do ul. Pomorskiej w Jelitkowie. W jej ciągu wybudowano dużą pętlę w powstającej wówczas dzielnicy Zaspa. Trasa została otwarta 31 grudnia 1977.


Obecna pętla została gruntownie przebudowana w 2011 rou i obecnie osługuje linie 2 (Łostowice przez Zaspę), 6 (Łostowice przez Wrzeszcz) i 8 (na Stogi).


[ENG]


English description soon..


Cache hidden near tram terminus.Flag Counter

Additional Hints (No hints available.) 

Find...

265 Logged Visits

Found it 240     Didn't find it 11     Write note 2     Temporarily Disable Listing 3     Enable Listing 3     Publish Listing 1     Needs Maintenance 2     Owner Maintenance 3     

View Logbook | View the Image Gallery of 17 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.