Skip to Content

<

Ostrov na Ostrove

A cache by hodbod.eu Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 07/26/2013
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
3.5 out of 5

Size: Size: micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Zbytek lužního lesa uváděný již v 16. století pod jménem Topolí. Po regulaci Labe byl v letech 1918 - 20 upraven na anglický park. Nachází se zde mnoho vzácných cizokrajných dřevin. Jedinečný anglický park s mnoha vzácnými dřevinami nalézající se na levém břehu Labe. Projektoval ho pražský zahradní architekt E. Thomayer v letech 1918 - 20 jako součást nové úpravy labského břehu po regulaci řeky.


Anglický park Ostrov


Zámecké parky bývají navštěvovanými turistickými atraktivitami, o městských parcích se obecně ví méně, i když by si mnohé zasloužily stejnou pozornost. K takovým patří lesopark Ostrov v Nymburce. Jeho historie sahá až do středověku. Leží na rozlehlém ostrově mezi řekou Labe a starým labským ramenem zvaném Staré Labe. Původně mu říkali ostrov Topolí nebo Topol.

„Na levém břehu Labe, za labským mostem, od předměstí Zálabského úzkým a vyschlým ramenem Labe, Staré Labe zvaným, oddělený, rozkládá se veliký ostrov Topol. Býval druhdy majetkem křižovníků Rohovských, kteří jej roku 1413 obci Nymburské prodali,“ napsal v roce 1894 regionální historik a spisovatel František Hrnčíř.

V letopisech z roku 1673 se dočítáme o sporu Nymburských s generálem Janem Šporkem. Draheličtí – poddaní pána na Lysé, pásli na pozemcích města dobytek a ten jim městští biřicové pobrali. Pan generál v odplatu nechal pokácet staleté stromy na ostrově Topolí a dřevo nechal odvézt na Lysou.

 © Jan Řehounek

V roce 1880 si na ostrově postavili nymburští ostrostřelci dřevěnou střelnici s hospodou. Ostrov se stal oblíbeným místem nedělních vycházek a různých slavností. Okrašlovací spolek zde zřídil ohradu, v níž žilo několik kusů srnčí zvěře, po krátkou dobu i klokani.

V letech 1918 – 1920 byl ostrov v návaznosti na rozsáhlou regulaci řeky (1914 – 1923) architektem F. J. Thomayerem a městským zahradníkem Antonínem Veselým upraven na anglický park. Park dostal název Wilsonovy sady. Jejich centrem se stala  nová letní restaurace a kruhová louka, byly založeny překrásné aleje – každá z jiných stromů lipová, platanová, březová…), staré a cizokrajné stromy využity jako přirozené dekorativní solitéry (např. liliovníky tulipánokvěté, katalpy, mohutné duby, červenolisté buky či javory, borovice černé…). Okrašlovací spolek upravil i při regulaci nově vzniklou jihovýchodní část Ostrova.

Na začátku padesátých let minulého století byl Ostrov přejmenován na Stalinovy sady. V roce 1954 byla k oslavě Mezinárodního dne železničářů vybudována (jako provizorium, které do 1. 1. 1955 zmizí) dětská železnice. Po jejím okruhu vozil děti vláček tažený malinkou parní lokomotivkou. Nejenže nezmizela, ale dala vzniknout myšlence vytvoření >parku kultury a oddechu<. V následujícím roce bylo postaveno dětské hřiště s houpačkami, lanovka, upoutaný motocykl, plánovalo se zřízení přírodního divadla, obrazové galerie, pomníku rudoarmějců a zoologického koutku. K železnici bylo vybudováno betonové nástupiště se zábradlím, závory, pořízena motorová lokomotivka.

 © Jan Řehounek

Začaly se zde pořádat prvomájové odpolední lidové slavnosti, dětské dny a další politicky motivované programy. V šestašedesátém roce bylo dokonce politickými orgány nařízeno zpracování projektu >střediska klidové rekreace<.

V tomtéž roce ale přestala fungovat železnice, stavby a koleje byly odstraněny po dalších několika letech. Parní lokomotivka stála v objektu malého depa na místním nádraží ještě v roce 1980, motorová až do devadesátých let.

Na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let se na Ostrově pořádaly politicky motivované zábavné akce – dožínky a mírové slavnosti. Na louce proti restauraci vzniklo přírodní hlediště navezením kopce hlíny, na jehož svahu byly zabetonovány řady lavic a mezi stromy na zvýšeném prostranství mezi křídly restaurace vybetonováno jeviště. V osmdesátém sedmém roce s mimořádně deštivým koncem léta postavil Agrostav na politickou objednávku Svazu družstevních rolníků nad jevištěm montovanou zastřešenou konstrukci, normálně používanou na seníky, aby nepršelo na sovětský soubor písní a tanců při oslavě dožínek. Naštěstí konstrukci nechtěl nikdo zaplatit, a tak si ji dělníci Agrostavu po dožínkách zase rozmontovali a odvezli. Posléze bylo zrušeno i hlediště.

Po roce 1990 se dostala restaurace nejprve do majetku města a následně do soukromých rukou a byla přestavěna na Hotel Ostrov.

Lesopark Ostrov je pro obyvatele města i jeho návštěvníky velice dobře přístupný – z náměstí či z velkého parkoviště „pod Eliškou“ po lávce přes Labe pouhých pět minut chůze. Poskytuje možnosti klidných procházek krásnou přírodou – lužním lesem, podle vody, alejemi, rozkvetlými loukami, asfaltová stezka, napojená na cyklostezku po levém břehu Labe do Poděbrad, je využívaná cyklisty i inlainisty, Staré Labe a vodní nádrž Remanence jsou rájem rybářů.

V posledních letech proběhla na Ostrově rozsáhlá revitalizace – byly odstraněny náletové křoviny a nemocné stromy, vysázeny nové, byla odbahněna tůň, jež je útočištěm drobných obojživelníků, ze starých pařezů byla vytvořena tzv. broukoviště, v nichž se rozmnožují například roháči, zlatohlávci či tesaříci.

Navštívíte-li Nymburk, někdejší královské město na Labi, s jeho zajímavými historickými památkami, z nichž nejatraktivnější jsou středověké cihlové hradby, zajděte se podívat i na Ostrov s krásným anglickým parkem.
Additional Hints (Decrypt)

an bfgebir

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.