Skip to content

<

Otfinów - Cmentarz nr 252

A cache by kamus! Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 08/13/2013
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Skrzynka założona w ramach projektu Zachodniogalicyjskich Cmentarzy Wojennych. Jest to mały pojemnik znajdujący się na terenie cmentarza, który zawiera logbook, ołówek i drobne przedmioty na wymianę.

otwinow
Cmentarz nr 252 w Otfinowie jest największym tego typu obiektem w Okręgu Dąbrowa Tarnowska zarówno pod względem liczby pochowanych (490), jak również pod względem wielkości (ok. 60 x 90 m). Obiekt ten podczas akcji budowania cmentarzy został przez projektantów (Johann Watzal i Emil Ladewig) wytypowany jako obiekt reprezentacyjny dla całego okręgu i zaplanowano dla niego oprócz istniejących dzisiaj elementów wystroju także monumentalną kaplicę- pomnik. Planu tego jednak nie zrealizowano, prawdopodobnie ze względu na koszty i obecnie pośrodku tego olbrzymiego cmentarza znajduje się pusty plac. Projektanci cmentarza poradzili sobie z tym problemem obsadzając dębami "puste" przestrzenie. Był to dobry pomysł - obecnie cmentarz przypomina dobrze utrzymany park - z wyjątkiem południowej części w której zabytkowe drzewa wycięto. Z wykonanych elementów cmentarza należy wyróżnić 5 grobów masowych wykonanych w formie kopców o podstawie kwadratu (10x10 m) zwieńczonych betonowymi krzyżami dwu rodzajów. Innym oryginalnym elementem tego cmentarza jest ogrodzenie, z trzech stron wykonane w formie betonowej balustrady z przodu zaś w formie stalowej kraty pomiędzy słupkami. Wejście na teren cmentarza przez bramę wielkością dostosowaną do wielkości obiektu. Spoczywa tutaj 228 żołnierzy austro-węgierskich oraz 262 żołnierzy rosyjskich. Nie ma żadnych problemów z odnalezieniem tego cmentarza w terenie. Leży on przy samej drodze z centrum Otfinowa do Borusowej (przeprawa promowa do Nowego Korczyna) Obecnie cmentarz jest w stanie bardzo dobrym - wykonano nowe tablice imienne, cały teren cmentarza jest regularnie koszony - jest to jeden z cmentarzy w Okręgu Dąbrowa Tarnowska który koniecznie należy odwiedzić. (Żródło: http://www.cmentarze.gorlice.net.pl/)

Additional Hints (No hints available.)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.