Skip to Content

<

Harrachovy kameny

A cache by snowwwiper Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 08/14/2013
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size: other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Geologie


geologické úkazy definují nosnou kostru krajiny a nejinak tomu je v případě Krkonoš, kde je navíc genius loci podtržen rozmanitou biodiverzitou jež představuje detail krajiny. Území Krkonoš se rozprostírá na ploše přesahující 630 km2, pokud bychom chtěli zvážit hmotnost celého území Krkonoš, které převyšuje okolní terén, pak dojdeme k číslu 1 bilion tun. Pro představu je to množství, které by se vešlo na 40 miliard kamionů, kdybychom tyto kamiony postavily na rovníku za sebou, tak by vytvořily řetěz, který by obepnul 17 tis. krát naší planetu. Horniny formující Krkonoše jsou starší jak 1 miliardu let a vznikaly v období Neoproterozoikum. Krkonoše významně ovlivnilo Kadomské vrásnění, tedy nejstarší horotvorná událost naší planety.

Tory


Pro celý hřeben Krkonoš, ať už na České tak i Polské straně, jsou typické lokálně izolované žulové věže, zvané tory. Tvoří je světle šedý všesměrně porfyrický granit s vyrostlicemi živců. Tory vznikly během druhohor a třetihor, kdy byla mateřská hornina postupně narušena větrnou a vodní erozí. Méně odolné horniny byly odneseny do údolí, tím došlo k obnažení bloků žulového jádra, které byly před tím schovány hluboko pod zemským povrchem. Obnažené žulové skály rozpukaly vlivem mrazu do hranatých kvádrů. Dalším zvětráváním a ohlazováním dostaly dnešní bochníkovitou podobu. Tory jsou od pradávna přirozenými orientačními body v krajině. V krkonošském místopise se ale s pojmem "TORY" nesetkáme, pro tyto útvary se vžil pojem "KAMENY". V Krkonoších patří k nejznámějším torám Harachovy kameny, Polední kameny, Mužské kameny, Dívčí kameny a na Polské straně Słonecznik (Sluneční kameny).
(Zdroj: www.ergis.cz)

Harrachovy kameny


S výškou 1 421 m n. m. se jedná o 17. nejvyšší vrchol České republiky, 10. nejvyšší vrchol Krkonoš, ale především jsou Harrachovy kameny nejvýše položené tory u nás. Místo leží přibližně 6 km severovýchodně od Špindlerova Mlýna a 6 km severozápadně od Rokytnice nad Jizerou a tvoří jej mohutné žulové kameny. Z vrcholu je dech beroucí pohled na celé panorama Kotle (1 435 m n. m.) a Kotelních jam. Přístup je možný po červené turistické značce. Nevstupujte mimo značené cesty, nacházíte se v 1. zóně KRNAP.

O T Á Z K Y


1) jaké výšky dosahují tory na Harrachových kamenech (a = 5 m, b = 10 m, c = 20 m)?
2) tory jsou z (a = žuly, b = ruly, c = křídy, d = sádrovce)?
3) jak velké jsou vyrostlice živců na Harrachových kamenech (a = 2-5 cm, c =15-20 cm, d = 30-35 cm)
4) Jsou krystalické břidlice odolnější než žula vůči erozi?
5) Vyfoťte se na výchozích souřadnicích a fotografii přiložte k logu (dobrovolný úkol).
6) Zjistěte, která fotografie je pořízena z vrcholu Harrachových kamenů (A, B nebo C)
A B C

Odpovědi zasílejte přes kontaktní email (nečekejte na potvrzení a logujte, pokud bude něco špatně, ozveme se).


Harrach stones


With a height of 1,421 mamsl it is the 17th highest peak of the Czech Republic, the 10th highest peak of Krkonoše Mountains, but mainly are Harrach stones the highest tors (Special granite rock formations) in the Czech Republic. This place is located approximately 6 km northeast of Spindleruv Mlyn and 6 km northwest of Rokytnice nad Jizerou and consists of massive granite stones. From the top of these stones is a breathtaking view of the entire panorama Kotel (1,435 mamsl) and Kotelní jámy. Access is possible along the red trail. Do not step outside the marked trails. You are in the first zone of The Krkonoše Mountains National Park.  

Q U E S T I O N S


1) What height are Harrach stones (a = 5 m, b = 10 m, c = 20 m)?
2) stones are made of (a = granite, b = gneiss, c = chalk, d = gypsum)
3) how big are phenocrysts feldspars on Harrach stones (2-5 cm a = c = 15-20 cm, d = 30-35 cm)
4) Are schist more resistant to erosion than granite?
5) Attach the photo from initial coordinates (Optional task).
6) Find out which photo was taken from the top Harrachových stones (A, B or C)
A B C

Please, send your answers on the contact email (you do not need to wait for approval, just log „found it“. We will contact you in case something is not correct).

Additional Hints (No hints available.) 

Find...

538 Logged Visits

Found it 531     Write note 6     Publish Listing 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 517 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.