Skip to Content

This cache has been archived.

holoskawina: Wuj Klemens się wyprowadził, a my nie widzimy dobrego miejsca na schowanie pojemnika.

More
<

Elektryzująca skrytka

A cache by holoskawina Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 11/20/2013
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Wuj Klemens* naoglądał się ostatnio amerykańskich filmów - i to tych z rodzaju idą-święta-magiczny-czas-teraz-już-wiemy-co-w-życiu-naprawdę-się-liczy. Postanowił, że w tym roku i on ozdobi swój dom tysiącami światełek na wzór tych w filmach. Sęk w tym, że elektryk z niego żaden, trzeba mu trochę pomóc.

Najpierw wuj Klemens wziął dwie żarówki, tak na próbę. Ich nominalne moce to 40 W i 100 W, na napięcie 110 V. Połączył je szeregowo. Jakie maksymalne napięcie (U) mógł przyłożyć do tego układu, by w żadnej z żarówek nie wydzielała się moc większa od nominalnej?

"To chyba jednak za mocne światło" - stwierdził wuj Klemens. "Spróbujmy czegoś innego". Tym razem połączył równolegle oporniki o oporach 6 Ω i 9 Ω, włączył je w obwód składający się z szeregowo połączonych ogniw o sile elektromotorycznej 1,2 V i oporze wewnętrznym 0,1 Ω każde. W obwodzie popłynął prąd o natężeniu 3 A. Tyko ile tych ogniw (n) było w obwodzie? Wuj Klemens pogubił się w liczeniu...

Po kilku godzinach podłączania, odłączania, plątania się w kablach i tłuczenia żarówek wuj Klemens miał dość. Poszedł do sklepu, kupił gotowy zestaw oświetleniowy i zainstalował go (co też zajęło mu kilka dni). Niestety, wuj Klemens kupił chińskie badziewie i po kilku godzinach świeciła już tylko jedna mała żaróweczka. Zrezygnowany wuj Klemens stanął na ganku, spojrzał na światełko, machnął ręką i poszedł pić do knajpy. Ile razy (I) zmalało natężenie tego światełka, jeżeli wujek oddalił się od niego na czterokrotnie większą odległość?

Uzyskane wartości należy podstawić do wzoru (pomijamy jednostki) i obliczyć finałowe współrzędne.

N 49° 5[I/2].[n*I+U+6*n+4]
E 019° 4[2*(I-n)].[2*U+3*I-1]* Wuj Klemens nie jest krewnym ani znajomym królika Chlapka.

Additional Hints (No hints available.) 

Find...

34 Logged Visits

Found it 17     Didn't find it 3     Write note 3     Archive 1     Temporarily Disable Listing 4     Enable Listing 3     Publish Listing 1     Owner Maintenance 1     Post Reviewer Note 1     

View Logbook | View the Image Gallery

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.