Skip to Content

This cache has been archived.

marabut: do archiwum

More
<

ophiuchus

A cache by marabut Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 11/06/2013
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size: micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


ophiuchus

Jak głosi legenda, dawno temu żył pewien astrolog którego imienia nikt już nie pamięta. Spędził on życie na zdobywaniu wiedzy o koligacjach ciał niebieskich i ich wpływie na nasz płaski świat. Obawiając się by jego mądrość nie przminęła wraz z nim podzielił swą wiedzę na dwanaście części które zostały skrzętnie ukryte. Każda z nich wzbogaca adepta astrologii o znajomosc jednej konstelacji gwiezdnej oraz zawiera sekretny kod który w połączeniu z kodami z innych skrytek doprowadzi śmiałka przez trudy do gwiazd czyli do skrytki thesaurus astrologus.

O skrytce: przegladajac zetlałe pergaminy, odkryłem z wielkim zdziwieniem kolejną koligację o której nie miałem pojęcia. Jeżeli dobrze zrozumiałem wskazówki, ophiuchus powinien być na koordach. Myślicie że tam jest czy to rojenia pogrążonego w demencji, otępiałego od elixirów starca?? Będziemy bardzo wdzięczni za informacje w logach czy istnieje ktoś kto urodziłby się gdy ta koligacja stała w zenicie.

Powodzenia!

dotychczas odnalezione koligacje planetarne : aquqrius, pisces, aries, taurus, gemini, cancer, leo, virgo, libra, scorpio, sagittarius, capricornus

 

Additional Hints (No hints available.) 

Find...

49 Logged Visits

Found it 42     Didn't find it 3     Archive 1     Temporarily Disable Listing 1     Publish Listing 1     Needs Maintenance 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 2 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.