Skip to Content

<

Dwór IV - Szpital dziecięcy

A cache by Grzybcia, Zoukera, AlexKir Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 11/24/2013
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size: micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Było siedem lub osiem Dworów Oliwskich w Gdańsku, zostało pięć, a ten o numerze IV, przy ulicy Polanki 119-121 znajduje się na terenie Szpitala Dziecięcego.

W czasie wędrówki do cache'a można zapoznać się z zabytkami/ruinami IV Dworu.


Z zabytkowego budynku pacjenci wyprowadzili się już dawno temu. Przez kilka lat działała tu jeszcze kuchnia, ale kilka lat temu i ona została zamknięta. Dzisiaj zostały już tylko przecieki po pękniętej rurze, wilgoć i grzyb. Nie ma nawet ogrzewania, bo grzejniki ktoś ukradł...

IV Dwór Oliwski

Dwór IV Wzmianka o nim według różnych źródeł pochodzi już z 1626 lub 1632 roku. Pierwszym właścicielem, wtedy jeszcze drewnianego dworu był Jan Morgenroth. W XVIII wieku drewniany dwór, zastąpiła murowana, rokokowa rezydencja, później przebudowana w stylu klasycystycznym. Następnie od 1732 (wzmianka) właścicielem był Jerzy Wachschläger, a od 1737 roku Losehart, który odstąpił dwór w 1741 roku za zgodą opata Jacka Rybińskiego za 6.000 florenów Karolowi Grodek. Po jego śmierci posiadłość użytkowała najbliższa rodzina. Między innymi w 1805 roku Fryderyk von Kempen. Od roku 1909 umieszczono w dworze Zakład Ubezpieczeń dla Prus Wschodnich, a w czasie II wojny światowej znajdowała się tu szkoła dla dziewcząt. W roku 1945 urządzono we dworze szpital dziecięcy. Dwór po wielu przebudowach nie sprawia obecnie imponującego wrażenia. Prowadzi do niego aleja lipowa, która wraz ze stawami przypomina o dawnym założeniu parkowym.

PL - cache:

  • Prosta skrytka znajduje się pod współrzędnymi.
  • Nawigacja lekko wariuje.

Wjazd od ulicy Polanki, parking na terenie Szpitala płatny 5 zł. Teren szpitala raczej nie jest dostępny w godzinach nocnych.

 

ENG - cache:

  • Easy cache is under the coordinates.
  • Don't trust in your GPS.

The hospital may not be open during night.

 

Additional Hints (No hints available.) 

Find...

150 Logged Visits

Found it 129     Didn't find it 10     Write note 3     Needs Archived 1     Temporarily Disable Listing 1     Enable Listing 1     Publish Listing 1     Needs Maintenance 1     Owner Maintenance 3     

View Logbook | View the Image Gallery of 8 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.