Skip to Content

This cache has been archived.

Geo Třebíč: Šup do archivu :)NaN

More
<

Novoroční výstup na Sádek

A cache by Geo Třebíč Send Message to Owner Message this owner
Hidden : Saturday, 04 January 2014
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size: not chosen (not chosen)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Geo Třebíč

4. 1. 2014 ( sobota )

Po loňském zdařilém novoročním výšlapu na "Mařenku" vás zveme na druhý ročník novoročního pochodu - tentokrát na zámek Sádek u Kojetic.


Kudy tudy ?

Touto dobou už bude po vánoční eufórii, která zahrnuje plno sladkých, ale i stresových chvil. A jak se kačer nejlépe odreaguje ? No samozřejmě s bandou dalších kačerů !

Všichni se srazíme mezi 12:30 a 13:00 hodinou na konečné zastávce MHD Poliklinika, což jsou výchozí souřadnice (Waypoint START). V 13:00 hlásíme odchod směr Sádek.

Čeká nás +- 10 km cesta s malou odbočkou na Pekelný kopec. Cesta má několik variant, jakou cestu zvolíme, se rozhodne s ohledem na počasí atd. v průběhu výletu. Vzdálenostně se varianty liší minimálně. Odhadovaný čas výšlapu by neměl překročit 3 hodiny, záleží, jak se budeme courat. :) Pokud by někdo chtěl dojet až na finální místo je to samozřejmě možné ale připraví se o procházku a čas kdy tam dorazíme je mírně nejistý musel by na nás počkat v místní útulné hospůdce...

Rychlý nástřel cesty :

 

Kolem 16:00 proběhne v prostorách amfiteátru (waypoint Amfiteátr) logování. Následně se přesuneme do místního Vinařského centra Sádek do tepla.

Cesta zpět je plánovaná vlakem a to z Kojetic v 18:21 směrem na Okříšky, kde se přestoupí, času máme habaděj, celých 28 minut, a pojede se do Třebíče.

Pro kačery ze směru Znojmo mám horší zprávu, poslední vlak tímto směrem odjíždí v 17:34.

Podle potřeby se dá jet z Okříšek samozřejmě i směr Jihlava s krásně navazujícím přestupem, na který je 7 minut, odjezd tedy v 18:46.

Záložní vlak pro případné opozdilce nebo velké pijáky je objednán také, ten odjíždí v 19:59, opět směr Okříšky (3 minuty na přestup do Třebíče, směr Jihlava jede přímo bez přestupu).

Z tepla na nádraží to jsou 2 km a je tedy potřeba vyrazit tak půl hodinku před odjezdem.

Parkoviště :

Jelikož se budeme vracet vlakem, doporučím parkování přímo u vlakového nádraží (Parkoviště P1) a odtud dojít na úvodní souřadnice. Lze ale zaparkovat i na velkém parkovišti (Parkoviště P2) de facto na výchozích souřadnicích eventu.

Další informace :

Dopředu nedokážeme odhadnout počasí, ale 20°C určitě nebude, takže se pořádně oblečte, sbalte termosku s nějakým dobrým zahřívadlem a možná i doporučím, abyste si vzali nějaké čelovky a svítilny pro případ, že bychom se po cestě někde ztratili a cestu na Sádek hledali za tmy. :)

Kešky po cestě :


Studanka u Pekelnaku - GC1PXJB

Kriz u dvou louzi... (Cross at the two puddles) - GC307JQ

Caslavice - Sadek - GC10ZXA

Pekelny kopec - GC4RVZA

Zámek Sádek :

Zámek Sádek je bývalý hrad a nyní kulturní památka v katastru obce Čáslavice. Rozkládá se na osamělém kuželovitém kopci mezi vesnicemi Kojetice a Čáslavice ve výšce 568 m n. m. v okrese Třebíč.

Nejstarší zpráva o hradu, kdysi zvaném Ungersberg, pochází z roku 1286, kdy jej vlastnil Štěpán z Uher. Hrad byl v roce 1312 dobyt a pobořen Janem Lucemburským, protože posádka podle vyprávění Zbraslavské kroniky loupila po okolí. Od roku 1387 drželi Sádek Šternberkové a od roku 1399 Valdštejnové, kteří jej opravili. V polovině 16. století byl Sádek přestavěn na zámek v renesančním stylu. Pro účast na stavovském povstání v letech 1618–1620 byl hrad zkonfiskován a získali jej Cerboniové, kteří jej v letech 1676–1677 postoupili moravskému zemskému advokátu Bohumíru Walldorfovi. Se sestrou posledního Walldorfa se oženil František Jan Chorynský z Ledské, v majetku Chorynských zůstal Sádek až do roku 1945.

V roce 1694 zapálil hrad blesk, objekt vyhořel a po požáru byl barokně upraven. Od té doby se podoba hradu v podstatě nezměnila. Je to čtyřkřídlá jednopatrová budova, soustředěná kolem středního obdélníkového čestného dvora. V rozích západní strany nádvoří jsou dvě malé válcové věže, opatřené schodištěm a v přízemí dveřmi, které lépe zpřístupňuji tuto část objektu. V západní části nádvoří je kaple, v jižním křídle sál s klasicistními malbami kraje. V první polovině 19. století byl zámek klasicistně upraven.

Od 30. června 2010 je zámek Sádek v soukromých rukou. Od obce Čáslavice jej zakoupil advokát Karel Muzikář za odhadovanou částku 15 milionů Korun českých. Původní přibližná prodejní cena se také pohybovala mezi patnácti a dvaceti milióny korun.

Zdroj: Wiki

CWG :

CWG budou ! Pro každého jedno gratis a kdo by měl zájem o další kusy, tak 5 korun za kolečko. :)

Geo Třebíč

Additional Hints (No hints available.)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.