Skip to Content

<

Zudušās Pārdaugavas Muižas

A cache by Epitets Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 07/31/2014
Difficulty:
4 out of 5
Terrain:
4 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


APRAKSTS - Šis slēpnis ir kā trešais, kas ir veltīts Pārdaugavas muižām. Tas sniedz iespēju apceļot vietas, kur reiz ir slējušās šīs senās, grandiozās ēkas, bet nu, klusi un nemanāmi, glabā to stāstus. Ir noteikti grūti iztēloties Rīgu pirms vairākiem simtiem gadu, taču, spriežot pēc bildēm, tā bija grezna un kvalitatīva. Jums būs iespēja apciemot divpadsmit vietas, kur agrāk atradās nedaudz augstāk redzamās muižas. Nedaudz zemāk jūs variet redzēt šo muižu aprakstus jauktā secībā. Jūsu uzdevums ir noskaidrot, kurš apraksts sader ar kuru muižu, apmeklēt šo vietu un piefiksēt prasīto vērtību, lai beigās, saliekot visas vērtības kopā, būtu iespēja apmeklēt fināla slēpni. Vēlu patīkamu uzdevuma risināšanu!

VĒRTĪBA A - Astoņpadsmitā gadsimta beigās Rīgā ieradās kāds krievu tirgotājs, kurš iegādājās slepenu balzāma recepti no tās izgudrotāja piederīgajiem. Viņš uzsāka balzāmu ražot lielos apjomos speciāli šim nolūkam celtā fabrikā, kas atradās netālu no viņa jaunās dzīvesvietas. Viņa uzņēmums bija ļoti veiksmīgs - lielu daļu produkcijas tas eksportēja uz Austrumu zemēm. Balzāmam tika ražotas arī speciālas krūkas, kur to iepildīt. Pēc trīs gadiem rūpnīcu mantoja viņa dēls. Vēl pēc četriem gadiem uzņēmums smagi cieta no lēmuma, ar kuru balzāma tirdzniecību Krievijas impērijas robežās atļāva tikai aptiekās. Deviņpadsmitā gadsimta sākumā uzņēmumu likvidēja. Šī tirgotāja īpašumi bija ļoti vērtīgi un viņa nams bija viens no izcilākajiem šajā apkārtnē. Šobrīd šī nama tuvāko apkārtni klāj piecstāvenes. Tas nozīmē, ka konkrētajā vietā neko skaistu neredzēsiet, tādēļ jums ir jādodas uz šīs "salas" tālāko ziemeļu galu, kur līdzās nokaltušam kokam atradīsiet metāla tauvu. Kāds gadskaitlis (izmēros lielākais) ir ieskrāpēts tās virspusē?

VĒRTĪBA B - Viens no skaistākajiem namiem šajā apkārtnē astoņpadsmitā gadsimta beigās bija celts tieši pie Daugavas krasta. Deviņpadsmitajā gadā šo namu novērtēja par vairāk kā četriem tūkstošiem sudraba rubļu. Tā paša gadsimta vidū namu no tā īpašnieka mantoja viņa pēcteči. Tas bija skaists, Baroka stilā veidots, divstāvu nams. Tā priekšpusē atradās nostiprināts krasts, kas bija pielāgots piestātnēm. Interesanti, cik tālu no pašreizējā krasta tolaik atradās Daugava? Šobrīd iespējamajā zudušās muižiņas atrašanās vietā ir uzbūvēts jauns objekts, gar kura ziemeļaustrumu malu taisnā līnijā, ar dažiem pārtraukumiem, ir iestādīti jauni koki. Lai iegūtu vērtību, saskaitiet šos nesen iestādītos kociņus!

VĒRTĪBA C - Daugavā uz kādas no salām, līdzenā, relatīvi neauglīgā vietā atradās kāda maza, bet skaista muižiņa. To astoņpadsmitā gadsimta beigās cēlis kāds viesnīcnieks. Diemžēl, jau deviņpadsmitā gadsimta sākumā šo muižiņu nojauca. Ziemeļaustrumu virzienā, apmēram, trīssimt metru attālumā no iespējamās agrākās muižiņas atrašanās vietas, visiem pieejamā vietā, atradīsiet lielu dižakmeni. Cik egles zari tam ir kārtīgi pieskārušies?

VĒRTĪBA D - Reiz Pārdaugavā atradās arī kāda baroka stilā celta koka muižiņa. Tās īpašnieks astoņpadsmitā gadsimta vidū izveidojis slepenas organizācijas ložu, taču drīz vien gāja bojā, un skaistā muižiņa ar ieeju pagalmā nonāca viņa sievas īpašumā. Trīs gadus pēc kundzes nāves bojā gāja arī viņas dēls, kuram piederēja viena no lielākajām personiskajām bibliotēkām Rīgā. Diemžēl, divdesmitā gadsimta sākumā šo skaisto muižu nojauca, lai vietu dotu pilsētas lombarda ēkai. Šobrīd šī ēka pilda mazliet citu funkciju. Šīs ēkas dienvidrietumu stūrī, pirmā stāva līmenī, jūs variet apskatīt kolonnu imitācijas. Cik to pavisam kopā ir?

VĒRTĪBA E - Septiņpadsmitajā gadsimtā dzīvoja kāds ļoti ietekmīgs vīrs, kuram piederēja muiža, un kura vārdā mūsdienās nosaukta tuvākā apkārtne. Tolaik muižai piederēja vairāk kā piecdesmit hektāru zemes, uz kuras atradās padsmit zemnieku mājas ar nelieliem sakņu dārziem. Diemžēl, Ziemeļu kara laikā visas šīs ēkas tika nodedzinātas, un drīz vien pēc tam arī īpašnieks ar sievu gāja bojā mēra epidēmijas laikā. Muižiņa burtiski pārvērtās postažā. Pēc trīs gadiem no ārzemju ceļojuma pārradās agrāko īpašnieku dēls, kurš drupu un saaugušo rožu krūmu vietā muižu uzcēlis no jauna. Muižas ēka zudusi pavisam nesen. Dienvidaustrumu virzienā no agrākās iespējamās muižiņas atrašanās vietas, līdzās teritorijas nožogojumam, jūs atradīsiet dižkoku (bez plāksnītes). Cik burti ir šī koka latīniskajā nosaukumā?

VĒRTĪBA F - Septiņpadsmitajā gadsimtā celto muižu gadsimtu vēlāk iegādājies kāds valsts ierēdnis. Šis cilvēks bija ieceļojis no kādas salas Baltijas jūrā, un nebija saistīts ar vācu tirgotāju aprindām. Viņš centās sekmēt brīvu konkurenci pilsētas ekonomikā, tādēļ tirgotāju aprindās viņš nebija ieredzēts. Pat birģermeistars reiz izteicies, ka šīs muižas īpašnieks dzimis Rīgai par lāstu. Pēc viņa nāves muižiņa vairākkārt mantota, nomāta un pārdota. Tā bija ļoti grezna ēka ar fantastisku ainavu parku, un ozolu aleju, kas sākās pie muižas ieejas. Muižas ēkas divdesmitā gadsimta vidū nodedzināja tās īpašnieks brīdī, kad tuvojās Padomju armija. Virs ieejas durvīm ēkai, kas atrodas vistuvāk iespējamajai agrākajai muižiņas atrašanās vietai, atrodas norāde par pasta indeksu. Pielīdziniet pasta indeksu abcdef vērtībām. No agrākās iespējamās muižiņas atrašanās vietas dodieties (bfd) metru un (aed+46)° azimuta virzienā. Kad nonāksiet šajā punktā, tuvāko ~35 metru rādiusā redzēsiet vairākus senus ozolus. Vērtība F ir ozolu skaits konkrētajā rādiusā, uz kuriem ir redzama dižkoka zaļā plāksnīte.

VĒRTĪBA G - Šo muižiņu netālu no dzirnavām, pie augstākā Rīgas kalna, izveidoja vietējās baznīcas mācītājs. Viņš to pārdeva kāda kādreizējā lieltirgotāja atraitnei. Muižiņa bijusi kā skaists, stāvā nogāzē esošs namiņš ar vertikālu koka apšuvumu un kārniņu jumtu. Līdzās muižiņai atradušies arī vairāki saimniecības namiņi. Netālu, dienvidaustrumu virzienā, no agrākās iespējamās muižiņas atrašanās vietas, līdzās ceļam, atrodas trepes. Saskaitiet pirmā trepju posma pakāpienus (no ceļa līdz dižozolu "vārtiem"), trotuāri un augšējo betona plāksni neskaitot!

VĒRTĪBA H - Šī greznā muiža celta astoņpadsmitajā gadsimtā, kā rokoko-baroka stila pils ar franču muižu arhitektūras iezīmēm. Tā atradās smilšainā augsnē, kurā bija iekopts parks ar zālieniem, alejām un dīķiem. Dārzā atradušies arī izpriecu namiņi. Interesanti, ka muižiņas nosaukums aizgūts no kādu franču valodas vārda, kurā ir nosaukta arī tuvākā apkārtne. Šobrīd šo vietu ieskauj grandiozie padomju laika deviņstāvu rēgi. Ziemeļrietumu virzienā no agrākās iespējamās muižiņas atrašanās vietas jūs atradīsiet metāla konstrukcijas, kuras izmanto ielu vingrotāji. Viena no tām sastāv arī no vairākiem metāla riņķiem. Saskaitiet šos metāla riņķus!

VĒRTĪBA I - Šī astoņpadsmitā gadsimta beigās baroka stilā celtā muiža savulaik kalpojusi kā divu ievērojamu Apgaismības laikmeta filozofu dzīvesvieta. Par cik no tās pavērās fantastisks skats uz Vecrīgu, tad tās pirmais nosaukums latviski to arī nozīmējis - "Skaists skats". Divdesmitā gadsimta pašās beigās muiža smagi cieta ugunsgrēkā, taču to drīz vien sāka restaurēt. Deviņdesmitajos gados ēka nonāca privātīpašumā, tā ilgāku laiku stāvēja pamesta bez logiem un durvīm, līdz tika novesta līdz avārijas stāvoklim, kad to nācās nojaukt pavisam. Vēl šodien redzami muižiņas drupu fragmenti. Samērā tuvu tiem, tajā pašā ielas pusē ir atrodami pāris dižkoki. Cik burti ir šo koku vienskaitļa nominatīva latviskajā nosaukumā?

VĒRTĪBA J - Astoņpadsmitā gadsimta beigās kāds tiesas ierēdnis uzcēlis skaistu muižu, ko pēc viņa nāves mantojusi viņa sieva ar savu nepilngadīgo meitu. Laikam ejot, ēkas stāvoklis pamazām pasliktinājies. Kārniņu jumta vietā uzlikts šīferu jumts. Divdesmitā gadsimta beigu pusē tika nojaukta muižai piederīgā saimniecības ēka. Pavisam nesen šo muižiņu nojauca, jo notika līdzās esošās ielas paplašināšanas darbi. Līdzās vietai, kur vēl nesen atradās šī muižiņa jūs atradīsiet dižkoku. Cik burtu ir tā latīniskajā nosaukumā?

VĒRTĪBA K - Šī astoņpadsmitā gadsimta beigās celtā nama pirmie īpašnieki bijuši pārcēlāji. Īstenībā šī dzimta ir nodarbojusies ar ļoti dažādiem amatiem. Deviņpadsmitā gadsimta sākumā viņu bizness smagi cieta, tāpēc drīz vien šis nams tika pārdots par 3000 sudraba rubļiem. Tas bija viens no pirmajiem greznajiem latviešu namiem Rīgā. Šobrīd, līdzās iespējamai agrākajai muižiņas atrašanās vietai atrodas iespaidīgs kastaņkoks. Cik putnu būrīši uz tā ir izvietoti?

VĒRTĪBA L - Šī muiža ir zināma jau kopš septiņpadsmitā gadsimta. Tai piederēja ļoti plašas zemes, un vēlāk tās vārdā nosauca tuvāko apkārtni. Muižas teritoriju tradicionāli apdzīvoja latviešu amata biedri - zvejnieki, enkurnieki, sālsnesēji, vīna mucu nesēji, ormaņi, laivinieki u.c. Astoņpadsmitā gadsimta vidū daļu no muižiņas iegādājās kāds uzņēmējs. Viņš izveidoja gan papīra ūdensdzirnavas virs netāli tekošās upītes, gan arī lielas vējdzirnavas. Viņa papīra dzirnavas bija pirmā papīra manufaktūra Rīgā. Šobrīd no muižiņas nekas nav palicis pāri. Padomju laikos celtie monstri pat neļauj iedomāties, ka reiz šeit ir atradies kas skaists. Tomēr, ja dosieties no agrākās iespējamās muižiņas atrašanās vietas mazāk kā simts metrus austrumu virzienā, jūs atradīsiet interesantu ozolu audzi. Cik ozolu šeit vienuviet aug?

Vienas trāpījušās neīstajā laikā un vietā, citas - zudušas cilvēku bezatbildības dēļ. Visas šīs 12 muižas ir mūsu kultūras mantojums, ko mūsu acis nekad vairs neskatīs. Trīspadsmitais posms ir fināls, kas atrodas līdzās muižai, kuru tuvākajos gados sagaida tāds pats liktenis. Skumji, bet šo slēpni var uzskatīt par sava veida bēru ceremoniju. Kaut arī šī slēpņa ietvaros nebija daudz ko apskatīt, ceru, ka vismaz pamatdomu esat uztvēruši un uzzinājuši arī līdz šim nezinātus faktus. Fināla slēpni atradīsiet, ja izpildīsiet dotās darbības: M=A-((B-1)*139)+3 N=D-C-3 O=F*E-10 P=H-G-6 R=J-I-K S=L/(K*K)-1

56° 5[A-1943].MNO' 24° 0[3*F].PRS'

Additional Hints (Decrypt)

Xbagebyfhzzn: Qviv ghxfgbfv frfqrfzvg nfgbav

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

96 Logged Visits

Found it 81     Didn't find it 2     Write note 11     Publish Listing 1     Owner Maintenance 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 2 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.