Skip to Content

<

PAMATNY KRIZ RODINY ZRZAVYCH

A cache by Oldgrizzly Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 12/24/2013
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Nalezení kešky by nemělo být pro nikoho obtížné. Vkládat předměty nelze a vezměte si vlastní tužku. Sledujte atributy a kešku po odlovu zase dobře zamaskujte .

PAMÁTNÝ KŘÍŽ.

Půjdete li po silnici ze Starého Ranska směrem do Krucemburku, přijdete k bývalé staré vozové cestě, u níž několik kroků od silnice na rozcestí stojí starý kříž. Původní kříž v tomto místě byl postavený na paměť hojné úrody. Kříž nyní udržují občané Starého Ranska.

 


 

Z kroniky.

Dne 13.října 1832 byl zde vyzdvižen ještě první kříž.

Po druhé stavěn jest na gruntě z N.101 Jana Zerzavýho (purkmistra), který za pana faráře Pešiny ponejprv vystaven jest byl a vysvěcenej, který byl postaven ponejprv 1814 roku . . . ., který ďál Matěj Novotný, mistr tesařský (z č.30). Než i obnovený kříž stihla nehoda. V hostinci na ,,Špici“ byl účastník zábavy vyloučen, vraceje se na Ransko, přemýšlel, jak by se hospodskému pomstil. Z té příčiny kříž vyvrátil, ale pochlubil se tím až ve psaní z Ameriky.

Na podstavci třetího nynějšího železného kříže čte se : kříž tento věnován jest od slevačů železných hutí v Ransku 1870.

Silnice do Krucemburku jde po hrázi bývalého rybníka Kukla řečeného, kde se nyní nachází most. Dříve tento most byl železný. O tento most byl kolem roku 1825 veden spor. Mezi majiteli pozemků a železárnami na Ransku nakonec došlo k dohodě o příjmutí náležité náhrady. Další spory se vedly o údržbu silnice. Opravený most však neměl dlouhého trvání a Krucemburk se zdráhal nový postaviti. Aby se spor ukončil, k podnětu zemského výboru přišel 18. září 1881 starosta okresního zastupitelstva a čestný občan Krucemburku dr. František Ladislav Rieger. Při schůzi zástupců železárny ,Ranska a Krucemburku bylo usneseno: zástupcové obou uvolují se most přes potok na kukelské hrázi buď ze železa, neb z kamene na společný náklad postaviti, zbytek doplatí okresní výbor. Ransko poté zaplatilo 500 zlatých a Krucemburk též. O údržbu se podle usnesení bude dále starat okresní výbor.Od roku 1882 je tato silnice okresní.
 

Tak se také stalo.

Byl to značný pokrok od postavení této silnice v roce 1828.

Pokud nebylo podél ranské silnice stromů,ani parku, stávalo se, že lidé tu zbloudili.Na straně 138 staré pamětní knihy čte se:

Paměť tuto se činí,že roku 1836 dne 27.ledna mnoho sněhu spadlo, že od kolika let tolik sněhu nebylo, však potom dolejc přišly pořád neustálý větry a pořád ho sprašovaly.V ten čas pulmistr kruzborecký pro paměť zaznamenal, což toho času zmrzla Kateřina Tesař z Ranska, kterou lidi našli, když šli ráno v neděli na služby Boží.
 Pokud se vám keš líbila, budu rád za FP.
Kešku dobře uložte na stejné místo,aby pro další nálezce dlouho vydržela ! ! Pozor však na rušný provoz v okolí  ! ! 
Přeji příjemný a klidný odlov !
Váš kamarád Oldgrizzly
Flag Counter

Additional Hints (No hints available.)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.