Skip to Content

This cache has been archived.

Geo-Ondra: Rozhodl jsem se keš archivovat, svůj účel - snadná tradička, bezesporu splnila. 871 nálezců během 2,5 let v provozu je určitě slušné číslo.

More
<

Zelezny most

A cache by Geo-Ondra Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 01/05/2014
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Tato jednoduchá keš Vás zavede k železnému mostu přes Labe u Vysoké nad Labem. Možnost drive-in odlovu tu sice je,ale doporučuji Vám zanechat Vaše vozidla na doporučeném parkovišti a ten kousek dojít pěšky. Půjdete totiž právě přes tento železný most a budete si ho moci prohlédnout lépe než z vašeho vozidla. :-)


Železný most

Železný most u Vysoké nad Labem byl postaven již v roce 1883 a veřejnosti slouží po několika opravách dodnes. Někdy je chybně označován za stavbu spojenecké pomoci po 2. sv. válce, jako např, most „Klapák“ přes Orlici v Hradci Králové. Jedná se o most s dolní mostovkou a čtyři metry vysokou příhradovou konstrukcí. Přes most je vedena cyklotrasa KČT č. 4039.

 

Opatovický splav

Na toto téma je zde sice již vedlejší tradička,ale jelikož je z mostu na splav pěkný výhled,dovolím si ještě něco o splavu napsat.

Z obecní kroniky, 40. léta 20.stol. (text je opsán doslova, bez jazykových korektur):
Opatovický splav byl vybudován na suchu  Vilémem z Pernština. Tento chtěje zavlažiti písčiny 3 hodiny dlouhé a 1 ½ hod. široké mezi Opatovicemi a Semtínem, dal postaviti do toku labského nákladný jez a nad ním dal vykopati náhon či Opatovický kanál, na němž bylo zřízeno časem 32 mlýnů. Tento dosud zachovalý náhon, založený roku 1513 je 35 km dlouhý. Roku 1783-1787 byl zrušen starý od pradávna zbudovaný jez. Nový jez vzala voda a nynější dostavěl prostý mlynář Sokol. Náklad nad byl 129.575 zl. 21 kr.


U Opatovického splavu je nyní malé obytné stavení, kde bydlí Alois Kašpar, hlídač splavu (před ním jeho otec Josef Kašpar) má na starosti vyhrazovati vrata před velkou vodou, nebo když jely vory. Dále zapisovati 3krát denně stav vody a teplotu vzduchu.
Až do roku 1885, kdy byl postaven k Opatovicům přes Labe železný most, nad splavem se převáželo. V letech 1883 byl zde zaměstnán Josef Remplík, nyní hajný v pensi, který vzpomínky na splav nám často vypravuje.
Nad splavem byla pramice, na které se převážely vory i s koňmi. Platilo se z koně 6 kr. a 2 krejcary z osoby. Kromě toho byly loďky na převážení osob. Za převoz jedné osoby se brávalo 4 kr., z trakaře 4 kr., z nůše 2 kr. V zimě se led stále prosekával, až se také vypravuje, že se jezdilo na ledě. Dohled nad splavem měl správec Jan Helvinger. Peníze se jemu odesílaly a on je odváděl na ředitelství panství na Chvojně. Byl zde také hostinec a čepovalo se zde pardubické pivo. Byl hojně navštěvován. Sami občané vysočtí sem  docházeli, ač v obci byly 3 hostince. Také výlety a sokolské cvičení se zde konávala.
V roce 1897 budovy shořely a vystavěn byl zde menší domek pro hlídače a sláva splavu upadá. Na splavě každého roku se čekalo na tah lososů. Tito se objevovali u opatovického splavu z jara.Vymršťovali se do vrat, kde tekla voda nejprudčeji a hleděli se dostati nad splav. Při tom byli chytáni.V době kdy lososi táhli, přicházeli ke splavu lidí, a dívali se kterak lososi snaží se „přeskočiti“.Bylo zajímavé, jak lososi opírajíce o ocas se vymršťovali. Několikrát musel opakovati, než se dostal do proudu a nad splav. Při tom však většina lososů byla chycena do připravených sítí. Nyní však lososi se již ke splavu nedostanou, neboť četné překážky na Labi cestu Labem jim úplně zatarasily. Splav nyní osiřel. Pan Kašpar chytá ryby pod splavem do sítě a tak zásobuje časem okolí rybami. Za to však ku konci května splav ožije. Jakmile voda je teplejší, přichází sem spoustu lidí se koupati. I cizí sem přijíždějí na koupání, nejen na kolech, ale i auty.

 

 

 

 

 

 

 

 

V roce 1872 bylo chyceno nejvíce lososů, 124 kusů, v r. 1880 jen 38 kusů, v r. 1884 88 kusů. Vážili 7 – 9 ½ libry (libra 58dkg) největší 20 – 30 liber.
Veliký význam měl splav také pro plavení dříví z vysockých lesů. Vaziště vorů bylo nad splavem a také pod ním. I z ostatních panství plavilo se dříví. 
Zajímavé, až vzrušující bylo když se vory pouštěly splavem. Když se otevřela vrata, stál plavec na prvním voru a vší silou opíral se o veslo. Jakmile vrata se otevřela, voda za velkého hukotu a šumu  řítila se vraty dolů a s ní vory. První vor pohroužil se i s plavcem pod vodu. Plavci chodívali do Vysoké do hostinců na nocleh.

 
 
 

Ke keši:

Keš se sice dá odlovit drive-in,ale doporučuji Vám zanechat Vaše vozidla na doporučeném parkovišti a ten kousek dojít pěšky. Půjdete totiž právě přes tento železný most a budete si ho moci prohlédnout lépe než z Vašeho automobilu. :-) Až půjdete/pojedete přes most všimněte si také opatovického splavu. Nejlepším řešením asi bude cyklo odlov. Další možností je,zajet si MHD z HK do nedaleké Vysoké n.L. (tuto možnost však nedoporučuji,neboť provoz je zde docela vysoký a silnice je úzká. Díky dostavbě Hradubické se zde sice provoz snížil,ale stále je v některé denní doby vysoký.) Z invalidního vozíku se keš bohužel odlovit nedá.

Keš je velikosti small,tudíž v ní můžete měnit jak GC a TB,tak i ostatní věci. !!!Prosím vracejte logbook zpět do igelitového pytlíku!!! Děkuji. :-)Tužka v keši původně byla,ale jestli vydrží? Nevím. Takže si radši s sebou vemte svoji. :-)

Ještě pár fotek:

!LOVU ZDAR!

Pozn. Tato keš je také reakcí na to,že vznikají stále složitější keše (a většinou samé mysterky) a jednoduchá keš žádná,proto jsem založil tuto jednoduchou tradičku,u které nemusíte nad ničím koumat,v podstatě jen stačí dojít na dané místo...

zdroje: turistika.cz

http://www.vysoka-nad-labem.cz

 

 

 

Additional Hints (Decrypt)

fibqvqyn - ceiav bq xenwr
!!!CEBFVZ IENPRWGR YBTOBBX QB VTRYVGH, WVANX ANIYUAR!!!

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.