Skip to Content

This cache has been archived.

Mil-Ga: Jelikož se tato schránka stále strácí.

More
<

Nadrazi Havirov

A cache by Mil-Ga Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 01/20/2014
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Dnes je nádraží Havířov jednou ze zastávek na železniční trati č. 321 vedoucí z Opavy – Východ do Českého Těšína. Přímou linkou je možné dojet třeba do Prahy,  Čadce,  Žiliny, s jedním přestupem třeba do Katowic.

Na území dnešního města Havířova nebyla až do roku 1911 žádná dopravní spojení s okolními městy. Toho roku se však tato oblast propojila s okolním světem. Vznikla zastávka Šumbark zřízena v bývalém strážním domku nedaleko říšské cesty. V roce 1915 již bylo postaveno nové vlakové nádraží  v jehož budově byl otevřen Staniční úřad pro veškerou dopravu.

Vlivem, stále se prohlubujícího, poddolování se však muselo přistoupit k přeložení tratí v úseku Havířov – Albrechtice. Původní trať se zastávkou Dolní Suchá a nádražím Prostřední Suchá byla koncem června 1961 nahrazena novou tratí, po které se jezdí dodnes. Původní stanice v Suché úplně zanikly, v novém úseku byla zřízena pouze zastávka Prostřední Suchá.


Naopak v těsné blízkosti stanice Šumbark se v roce 1964 začalo s výstavbou zcela nového a moderního nádraží.

Havířovské nádraží se tedy budovalo v letech 1964 až 1969 podle návrhu architekta Josefa Hrejsemnou. Stavitel při jeho výzdobě spolupracoval se sochařem Václavem Urubou, který je také autorem betonové plastiky nazvané Směrník, zdobící prostor před nádražím. Přímo na budově se například nachází také jeden z nejkrásnějších havířovských neonů.

Budova havířovského nádraží je postavena v tzv. bruselském stylu. Tento název, vžitý pro výtvarný styl uplatňující se v architektuře a užitém umění v Československu na konci  50.let, v 60.  a 70. letech 20. Století, je odvozen od fenomenálního úspěchu československé účasti na EXPU 58 v Bruselu (později oceněná Zlatou hvězdou pro nejlepší expozici). Tento styl se vyhraňuje orientací na nové materiály a technologie s nimi spjatý estetický výraz stavby, s orientací na sklo, ocel a plast, na úzkou spolupráci architektů s výtvarníky. Typická je inovace, barevnost, geometrické hříčky, v architektuře pak konsensus mezi hodnotami funkcionalismu a silným výtvarným účinkem.Velkolepá stavba však po téměř 50 letech svého života začíná dosluhovat.  V čase internetu, mobilů, elektroaut a megalomanských prosklených fasád, působí její vzhled poněkud uboze. Zvláště pak v porovnání s ostatními částmi města, které je hezky zrekonstruované, jakoby se na nádraží zapomnělo. Radnice předložila vizualizace, jak by nové mohlo nádraží (došlo by k propojení autobusové dopravy s železniční a automobilovou) vypadat. V těchto návrzích se uvažuje se stržením stávající budovy, na jejíž místě vyroste moderní terminál.

Proti tomuto záměru se ostře postavila skupina architektů z občanského sdružení  Důl architektury, kteří požadovali prohlášení této stavby Národní kulturní památkou, aby zabránili její demolici. Pořádali demonstrace, psali petice, jednali s politiky a pořádali kulturní akce v budově nádraží. Kvůli situaci kolem Havířovského nádraží zasedal i krizový štáb, hledající nové alternativy, jak havířovské nádraží a jeho okolí obnovit. Pro zachování nádraží, které je dnes již poněkud zpustlé, ale zároveň architektonicky cenné, se postavil i ministr dopravy v demisi Zdeněk Žák a upozornil, že takto velkorysé nádraží již Havířov mít nebude. České dráhy ovšem trvaly na zbourání vzhledem k nedostatkům finančních prostředků k opravám a údržbě chátrající stavby.

Více jak dvouletý boj sdružení Důl Architektury za zachování této unikátní nádražní budovy byl  koncem roku 2013 završen úspěchem.  Dozorčí rada Českých drah odsouhlasila odstoupení od smlouvy na realizaci projektu „Dopravní terminál města Havířov“, který spočíval v demolici stávající budovy.

Vypadá to tedy, že budova stržena nakonec nebude, ale patrně projde rekonstrukcí. Důl architektury dále bojují za zachování skulptury Směrník, která stojí před nádražím, jež k němu neodmyslitelně patří a podle členů sdružení má vysokou kulturní i finanční hodnotu.

nové informace o Směrníku: www.ceskatelevize.cz/ct24/kultura/267814-socha-smernik-opustila-havirov-zmizi-i-cele-nadrazi/ .

Tak se tedy nechme překvapit, co bude s nádraží budovou, sochou a okolím dále. Jisté je, že alespoň rekonstrukci by tento architektonický úkaz potřeboval jako sůl. 

Použité prameny:
- picasaweb.google.com - Galerie uživatele Důl architektury
- Havířovský zpravodaj o historii města 3/2013
- Důl architektury
- Stavby v MS
- zprávy z denního tisku

 

Ke keši:

O jejím založení jsme dost dlouhou přemýšleli. Vyčkávali jsme do doby, až nasbíráme alespoň nějaké zkušenosti, aby keš byla seriozní a nikdo nemusel litovat času, který k její návštěvě obětoval.

Myslíme si, že si keš a pozornost všeobecně, tato budova zaslouží. Navíc původní krabička  Železniční stanice Havířov byla archivována a právě ona  byla vůbec tou první keší, kterou jsme našli. Situaci kolem nádraží budeme nadále sledovat - pokud by jeho případná rekonstrukce zasahovala i ke keši a znemožňovala její bezúhonný odlov, přemístíme ji někam do bezpečí.

Od 19. 6. 2014 se již keš se nenachází v bezprostřední blízkosti Havířovského nádraží. Původní schránka byla několikrát ztracena, proto jsme se rozhodli přemístit ji kousek dál. Stále platí prosba o co nejnenápadnější počínání – i toto místo bývá docela frekventované, zvláště pak v dopoledních hodinách a v dopravní špičce. Je pak na Vašem uvážení neponechat-li raději odlov na jindy.

Je to naše první keš, dlouho očekávané dítě, prosíme chovejte se (také) proto k ní, jakoby to bylo Vaše vlastní. Jsme také otevření připomínkám a kritice, vše je jednou poprvé a my se rádi přiučíme.

OD 19. 6. 2014 NOVÉ SOUŘADNICE!!! A NOVÝ HINT !!!

Přejeme úspěšný odlov, hezkou zábavu a geocachingu zdar  !! Dvojice MIL-GA    Děkujeme Jardaverovi za profesionální pomoc s listingem! :-) a Hobovi za IT služby :-)

TOPlist

Flag Counter

Additional Hints (Decrypt)

oíyé xbyb i zbqeéz xbyr, qbyr

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

966 Logged Visits

Found it 875     Didn't find it 26     Write note 34     Archive 1     Needs Archived 1     Temporarily Disable Listing 5     Enable Listing 5     Publish Listing 1     Needs Maintenance 3     Owner Maintenance 13     Update Coordinates 1     Post Reviewer Note 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 36 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.