Skip to Content

This cache has been archived.

Rico Reviewer: Archivace listingu keše pro nezájem ownera.


Rico Reviewer - Comunity Volunteer Reviewer
Česká republika: Hlavní město Praha a Středočeský kraj

More
<

Historie letectvi ve Vodochodech

A cache by Zafod Biblbrox Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 01/23/2014
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size: micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


 - továrna létadel má své kořeny v období těsně po vytvoření nezávislé Československé republiky. Nová společnost, která se zaměřila na výrobu letadel, leteckých dílů a na opravy letadel byla v krátké době následována dvěma dalšími společnostmi - státem vlastněnou společností Letov a soukromou společností Avia. Aero však bylo po dlouhou dobu nejsilnější z těchto tří společností, co se týče počtu pracovních sil i objemu výroby. Po zahájení oprav řady dovážených typů letadel byl postaven první prototyp vlastního letounu (Aero A-1) v Brandenburském tvaru. 

Brzy následovala objednávka ministerstva obrany na sériovou výrobu tohoto zkouškami prověřeného vojenského prototypu. Nový zaváděný typ byl navržen pro výcvik pilotů - typický produkt mnohem vzdálenější budoucnosti! Následovaly výkonnější typy výcvikových letounů a po přesunu výroby do nového závodu v Praze v městské části Vysočany byl položen základ pro novou rodinu průzkumných, bombardovacích a cvičných dvouplošníků typu Aero A-11 a A-12.

Vojenští piloti se brzy stali slavnými lámáním rekordů a vítězstvím v závodech v letadlech značky Aero. Aero se stalo hlavním dodavatelem pro ministerstvo obrany a pro ministerstvo veřejných prací (civilní letectví).

Brzy následovali první zahraniční zákazníci, počínaje Finskem. Během první republiky přineslo Aero mnoho československých prvenství: společnost postavila prototyp prvního tuzemského bojového letounu, navrhla první jednoúčelový kabinový přepravní letoun, první dvoumotorový letoun, první hydroplán s plováky tuzemské konstrukce, představila vyztužený hornokřídlý jednoplošník a též razila cestu praktického návrhu dřevěné konstrukce samonosného křídla. Důležitým milníkem byla první praktická aplikace křídla s klapkami (v kombinaci s automatickým řízením štěrbinových klapek na náběžné hraně a řízením příčného náklonu s rozšířením o spoilery - rušiče vztlaku) v polovině 30. let, použití zatažitelného podvozku na aerodynamicky vyhlazeném proudnicovém letounu a hydraulicky řízené klapky před 2. světovou válkou. Významná výrobní a technologická zdokonalení v celokovových konstrukcích přišla se zahájením licenční výroby dvoumotorových bombardérů (francouzského Marcel Bloch a sovětského SB-2) ve druhé polovině 30. let. Rozšířené možnosti společnosti byly plně využity a později rozvinuty během německé okupace, kdy Aero vyrábělo poloskořepinové konstrukce s nosným potahem s plným vybavením pro průzkumné a výcvikové úkoly (Focke-Wulf Fw 189 a Siebel Si 204).

Ihned po skončení války pokračovalo znárodněné Aero ve výrobě a v opravách letadel. Modifikované německé typy letadel byly vyráběny pro české letectvo stejně tak jako pro civilní letectvo. Krátce po válce byl představen nový pozoruhodný tuzemský typ - vysoce výkonný dvoumotorový celokovový čtyřmístný letoun Aero 45.

V roce 1953 byla ve Vodochodech vybudována nová zařízení navržená zcela pro výrobu proudových letounů a v tomtéž roce zahájila provoz. Výroba, ve které bylo zapojeno několik československých leteckých závodů, se zaměřila na velkosériovou licenční výrobu letounu MiG-15 a z něj odvozených typů. Nadzvukové letouny MiG-19 a MiG-21 byly vyráběny v Aeru během 60. a 70. let a razily cestu výrobních schopností pro tuzemské programy proudových cvičných letounů - L-29 Delfín a L-39 Albatros.

 

Ve druhé polovině 50. let se stávala potřeba proudových výcvikových letounů stále více a více naléhavou. Výsledkem soustředěného úsilí při vývoji optimalizovaného draku a tuzemského proudového motoru v rámci československého leteckého průmyslu byl zálet letounu L-29 v roce 1959. Definitivní krok na cestě Aera k masové výrobě proudových cvičných letounů nastal v létě roku 1961 poblíž Moskvy: letoun L-29 Delfín zvítězil v porovnávacích zkouškách tří různých prototypů a byl vyhlášen nejvhodnějším cvičným letounem zemí východního bloku. Výroba a dodávky pokračovaly hladce po dobu dalších deseti let, po dobu kterých byla vyvinuta druhá generace mnohem výkonnějších a mnohem efektivnějších letounů L-39. Výroba L-39 zaměstnávala výrobní a montážní haly Aera během 70. a 80. let. Řada letectev po celém světě stále využívá vynikající výcvikové kvality tohoto cenově přijatelného letadla. Rodina L-39 Albatros v průběhu doby značně expandovala a vytvořila perfektní základ pro další vývoj. Sklonek 90. let přinesl začlenění západní avioniky a standardů, stejně tak jako používání výkonnějších amerických motorů a globálního vybavení, a tím zahájení nové kapitoly života společnosti.

V 90. letech 20. století Aero zahájilo práce na víceúčelovém letounu typu L270, který měl nahradit letoun Antonov An-2, nejrozšířenější dopravní letoun v zemích východního bloku. Další rozvoj projektu byl však omezen a podmíněn vytížením pracovníků technického úseků a nedostatkem finančních prostředků přidělených na tento projekt. V druhé polovině 90. let začalo Aero hledat partnera pro další pokračování projektu L270. Letoun L270 byl přejmenován na Ae 270. Úspěšný zálet letounu byl uskutečněn v létě roku 2000. V roce 2005 získal letoun Ae 270 typový certifikát evropské agentury EASA, v roce 2006 americké agentury FAA.

                                                               

zdroj: internet

Additional Hints (No hints available.)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.