Skip to Content

This cache has been archived.

eliond: Krabička ani logbook nejsou na místě. Díky za pěkné logy. Archiv.

More
<

Vybuch ve Vysocanech

A cache by eliond Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 02/06/2014
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Pro připomenutí temné historie Prahy, o které se v učebnici dějepisu nedočtete. Jednoduchá městská keška vás zavede do blízkosti nemocnice s poliklinikou ve Vysočanech, kterou na jaře roku 1999 otřásl výbuch. Jednalo se o začátek nejdelší série teroristických útoků na území České republiky. V roce 2014 uběhlo 15 let od této tragické události.


Je středa 10.3. 1999 krátce před 11h. Žena, která čeká na ošetření v čekárně chirurgické ambulance pražské nemocnice s poliklinikou ve Vysočanech, právě odchází na toaletu. Nevěnuje pozornost bílé igelitové tašce, která je uložena pod lavicí, na které právě seděla. Tašku, kde je uložena výbušnina, pod lavici umístil Vladimír Štěpánek (V.Š), důchodce z Proseku. Výbušninu si vyrobil sám. Krátce po 11h. exploduje v čekárně časovaná nálož. Naštěstí je v dané chvíli prázdná. Výbuch zničí zařízení čekárny, vyráží okna v přilehlých chodbách a několik lidí si stěžuje na potíže se sluchem.

Atentátník V. Š. experimentuje s výrobou výbušnin na skládce ve Vysočanech nebo v Letňanech již několik let. Při jednom takovém pokusu si neopatrnou manipulací s rozbuškou způsobí úraz. S potrhanými prsty je přivezený na chirurgickou ambulanci na Prahu 9, kde je hospitalizovaný. Bohužel, léčba neprobíhá úspěšně. Lékaři navrhují amputaci prstů. V. Š. nesouhlasí, podepisuje revers a léčí se sám. Podaří se mu prsty zachránit. Způsob léčby se můžeme pouze dohadovat. Zřejmě jako pomstu lékařům, kteří mu chtěli amputovat prsty, umístí nástražný výbušný systém do čekárny chirurgické ordinace. Nebo byla tím spouštěcím mechanismem okolnost, že na poliklinice ve Vysočanech zemřela také jeho matka? Není to moc pravděpodobné, vzhledem ke skutečnosti, že vyrůstal v dětském domově. O pravých pohnutkách pachatele můžeme pouze spekulovat.

Vysocanska poliklinika

Vrátíme se zpět k výbuchu. Vzhledem k velkému počtu svědků, vytvoří policie portrét domnělého pachatele. Na začátku května končí ve vazbě tehdy 37letý Š. K. ze Sokolova. Později se ukazuje, že pachatelem není. Nakonec se policistům daří získat poměrně přesnou identitu pachatele. Fotku policisté ukazují všech lékařům na Praze 9, ale nikdo ho nepoznává nebo nechce poznat. Bývalý zámečník V. Š. zatím dál na balkóně v přízemí svého bytu na Proseku experimentuje s výrobou výbušných nástražných systémů.

Nezůstalo jen u útoků na polikliniku ve Vysočanech. Pachatel měl na svědomí také útoky na železniční tratě, pomníky nebo památníky. V roce 2003 kromě jiného zaútočil na česko-německý pomník smíření nedaleko Teplic nad Metují na Náchodsku. Policie ho dopadla 29.12. 2003 při jeho dalším pokusu pomník poničit. Při zatýkání se pobodal na krku tak vážně, že o 2 týdny později v nemocnici zemřel, aniž by ke svým činům cokoliv uvedl. Policisté při domovní prohlídce našli sešit, do kterého si V. Š. zapisoval poznámky o konstrukci nástražných výbušných systémů. U tzv. ostrých pokusů si zaznamenával i jejich mediální ohlas. Tyto poznámky částečně pomohly v osvětlení pachatelovy motivace.

Ze záznamů, které se podařilo policistům zajistit, vyplývá, že motivem útoků byla nenávist. V 90tých letech byl propuštěn z Pragovky. Už nesehnal jiné zaměstnání a začal nenávidět celý svět. V polovině roku 2004 byl případ výbuchu na poliklinice ve Vysočanech uzavřen. Nebylo vzneseno žádné obvinění ani obžaloba, ale zmizelo velké bezpečnostní riziko. Za zázrak se dá považovat skutečnost, že kromě pětice zraněných, kteří mají poškozený sluch, nedošlo k žádnému jinému zranění ani úmrtí. Pokud tedy nepočítáme samotného pachatele. A přitom stačilo tak málo, aby se mu podařilo odpálit mimořádně třaskavou výbušnou směs, kterou podomácku vyrobil.

Zdroje: pořad ČR - Temná Praha, foto - vlastní archiv

Jak na keš?


Úvodní souřadnice Vás dovedou před budovu polikliniky, konkrétně před lampu, na které je připevněna dopravní značka. Pokud se jedná o značku Zákaz vjezdu všech vozidel, A=5. V případě, že je na lampě umístěna dopravní značka Zákaz vjezdu všech motorových vozidel. A=6. Poznamenejte si číslo lampy ve tvaru 91BCDE. Dále se od lampy podívejte (napravo i nalevo) směrem k budově polikliniky, můžete vidět F laviček (liché číslo). Teď už jen dosadit do vzorečku pro finále (závorky se nenásobí) :

N 50° 06. (A-1)(B+1)(C-3), E 14° 29. (D+8)(E+2)(F-4)

Ciferace součtu všech finálních souřadnic je jedna.

Keška je větší mikro, krabička od léků. Keš obsahuje tužku a logbook, ale raději si vemte tužku s sebou. Na místě se zbytečně nezdržujte. Vše prosím vraťte do původního stavu. Příjemný lov.

The cache


The initial coordinates are placed in front of the health centre, near a lamp post carrying a traffic sign. If the sign is "All vehicles prohibited", A=5. If the sign is "No motor vehicles", A=6. Write down also the number placed on the post, 91BCDE. Standing near the post and looking towards around the health centre building, you can see an odd number F of benches. The final coordinates are as follows (braces stand for individual digits, no multiplication):

N 50° 06. (A-1)(B+1)(C-3), E 14° 29. (D+8)(E+2)(F-4)

The digital root of all the final coordinates is one.

The cache is of enlarged micro size, a drug container. The cache contains a pencil and the logbook; however, taking your own pencil with you is advisable. Please avoid prolonged presence at the place and return things into their original places. Have a nice caching.


Flag Counter

___________________________________________________________________________________________________________

Historie kešky:
15.02.2014 úspěšná kontrola na kolize
18.02.2014 21:19 publikace
18.02.2014 21:39 FTF
20.02.2014 vypnutí z důvodu ztráty
26.02.2014 obnova - posun o 90m., změna vzorce, hintu a drobná změna provedení
30.04.2014 vypnutí z důvodu ztráty
03.05.2014 obnova - stejné místo i provedení
23.09.2014 vypnutí z důvodu ztráty
30.09.2014 obnova - stejné místo
25.02.2015 kontrola, výměna krabičky - přidání poutka pro lepší vyndavání
17.05.2015 kontrola, nová krabička, tužku s sebou
12.04.2016 výměna logbooku, tužku s sebou
Jste srdečně zváni i na naše další keše

Additional Hints (Decrypt)

PM: hiavge / RA: vafvqr

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

1,208 Logged Visits

Found it 1,159     Didn't find it 17     Write note 14     Archive 1     Temporarily Disable Listing 5     Enable Listing 5     Publish Listing 1     Needs Maintenance 3     Owner Maintenance 3     

View Logbook | View the Image Gallery of 23 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.