Skip to content

This cache has been archived.

Silesian Reviewer: Dzień dobry,

Nie otrzymałem żadnej odpowiedzi od właściciela skrytki, więc jestem zmuszony zarchiwizować tę skrytkę.

Silesian Reviewer
Geocaching.com Volunteer Cache Reviewer for Poland

More
<

Ruiny zamku Świecie

A cache by Rychozol Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 02/09/2014
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Ruiny zamku Świecie (Burg Schwerta)

    Zamek jest tajemniczy, niewiele o nim wiadomo. W źródłach pojawia się w XIII w. pod ładną nazwą - Sveta. Powstał z inicjatywy księcia Bernarda Świdnickiego przy starym trakcie żytawsko-jeleniogórskim, przy granicy Śląska i Łużyc. Od końca XIV do końca XVI w. był siedzibą rodziny von Uchtritz. W 1527r. zamek padł ofiarą pożaru, ale został odbudowany, a nawet powiększony. Na początku XVIII w. we wschodniej części wybudowano barokowy pałac. W 1760r. zamek został opuszczony, a w 1827r. kolejny raz spłonął i od tego czasu pozostaje w ruinie.

    W ostatnich wiekach zamek miał wielu właścicieli, wśród których byli: Joanne Wiktorie von Loeben, Maurycy Saski, August II Mocny, Jakob Heinrich Flemming, Hans Casimir von Rayski, Wolf Adolph von Gersdorf, Viktor Amadeus zu Hesse-Rothenburg prinz zu Rheinsfeld und Ratibor, Ernst von Seherr-Thoss, von Geldern, Ernst von Guetschow.

    Przed II wojną światową działał tu gościniec turystyczny, a przed zamkiem była gospoda serwująca warzone na zamku piwo. Po wojnie ruiny należały do Skarbu Państwa, w latach 40-tych była tu strażnica Wojsk Ochrony Pogranicza, później do 1960r. mieszkania socjalne. Od kilkunastu lat jest własnością prywatną, został odgruzowany i uporządkowany.

    Zamek posadowiony jest na gnejsowej skale w zakolu potoku Bruśnik. Zachowane są mury obwodowe, fosa, dziedziniec, wieża z gmachem mieszkalnym, kaplica i zdewastowana część pałacowa. Niedawno odkryto ruiny przyzamkowego browaru z XVIII w.

    Kesza nie znajdziesz w najbliższym sąsiedztwie zamku.  Uważaj na ciekawskich mieszkańców folwarku.

Flag Counter

Additional Hints (No hints available.)