Skip to Content

<

OCHOZSKA JESKYNE - Ochozska Cave

A cache by Majlik Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 03/03/2014
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size: other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


[CZ]

Ochozská jeskyně leží v přírodní rezervaci údolí Říčky, jež patří do jižní části Drahanské vrchoviny nacházející se v chráněné krajinné oblasti Moravský kras. Jeskyně je součástí zeleně značené turistické trasy vedoucí z východní části Ochozu u Brna.

Ochozská jeskyně dlouhá přibližně 2 km je největší v údolí Říčky. Vstupní úzká meandrující chodba Hadice ústí do mohutné místy až 30 metrů široké prostory Hlavních dómů. Dómy jsou vyplněny mocnými nánosy štěrků a písků, na nichž narůstá bohatá krápníková výzdoba. Na konci dómů je Nová Ochozská jeskyně, která směřuje pod Hostěnické propadání. Za povodní je protékána Hostěnickým potokem, jenž vyvěrá ve vrcholu jeskyně a vlévá se do Říčky. V pokračování Staré jeskyně leží Labyrint, který strmě stoupá k hornímu vchodu v Kamenném žlíbku. Ochozská jeskyně je významným zimovištěm netopýrů Moravského krasu.

Jeskyně byla objevena v 1. polovině 19. století. V letech 1966 – 1976 byla zpřístupněna pro veřejnost, ale kvůli častým záplavám musel být provoz pro veřejnost značně omezen. Výzkum jeskyně a každoroční Dny otevřených dveří zajišťuje Česká speleologická společnost. Jeskyni archeologicky zkoumal brněnský archeolog Bohuslav Klíma.

[zdroje: infotabule, wikipedia.cz a vlastní tvorba]

Podminky pro uznani logu:

 1. Informace a definice (vyjma hloubky zavrtu) cerpejte presne z mistni infotabule. Fakta z internetu, knih ci prohlidek nebudou uznavany. V takovem pripade bude log bez upozorneni smazan.
 2. Prilozte k logu foto vaseho kacerstva pred jeskyni, nikoliv pred infotabuli (i kdyz je to nepovinne, udelate mi tim radost). :)
 3. Poslete mi odpovedi na nasledujici otazky:
 • V blizkosti infotabule se nachazi zavrt. Odhadnete jeho hloubku a dale mi napiste, oc se jedna a jak vznika?
 • Cim jsou charakteristicke STENY prvni casti jeskyne (Hadice)? [Spravnou odpovedi opravdu neni meandrujici chodba ci mohutne nanosy sterku a pisku, na nichz narustaji krapniky. Prohlidnete si poradne celou infotabuli.]
 • Jaky je nazev netradicniho stalaktitu v jeskyni? [na fotce v horni casti infotabule]

[EN]

Ochozska cave is located in the southern part of the Moravian Karst in Ricka valley . It was discovered in 1831 and in the years 1966-1975 was open for the public. Because of frequent flooding it had to be closed to public, since the cave opens only occasionally. There is unknown undeground watercourse where flows Hostenicky brook. The total length of the shaft in Ochozska cave is around 1,750 metres. Cave was archaeologically investigated by Brno archaeologist Bohuslav Klima.

The requirements for log this cache:

 1. Upload a picture of you in front of the cave (optional, but you can make me happy). :)
 2. Sent me answers on these questions:
 • Near the information board there is located sink-hole. Estimate its depth and further write me what it is (what does it means) and how it arises?
 • What are the characteristic walls of the first part of the cave (Hadice)?
 • What is the name of non-traditional stalactite in Ochozska Cave? (pictured at the top of information board)

All informations (except a depth of the sink-hole) are in czech language on the information board.

   

Flag Counter ________

Additional Hints (No hints available.) 

Find...

588 Logged Visits

Found it 582     Write note 5     Publish Listing 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 568 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.