Skip to content

<

FARSKA SKALA

A cache by Schmollko Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 03/11/2014
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

www.earthcache.org


SK : Pozývam vás navštíviť jednu prírodnú geologickú raritu pri rieke Hornád.Farska Skala

Na ľavom brehu rieky HORNÁD v obci Chrasť nad Hornádom sa nachádza strmá skalná stena, prírodná pamiatka FARSKÁ SKALA. Je významná z geologického hľadiska. Na skale vidno obnaženie vrstvenia usadených hornín a ich štruktúru. Je tvorená horninami, ktoré sa tu uložili v období starších treťohôr - PALEOGÉNE. Dobre dokumentuje vznik bazálneho paleogénu v údolí Hornádu. Šikmé zvrstvenie, ktoré je chránené, je rekonštrukciou sedimentárneho prostredia v údolí rieky Hornád.

Detail usadenin


Regionálna ochrana je v bazálnom paleogéne, spôsobom sedimentácie, zdrojom a médiom sedimentácie. Transgresia je severne od Spišsko-Gemerského Rudohoria v dĺžke až 50km, ponára sa pod flyš Levočských vrchov. V stavbe môžeme vidieť prísny geologický poriadok. Tenké vrstvičky šikmého zvrstvenia majú osobité tvary v smere sedimentárného transportu, v hornej časti sú zrezané a tvoria pomerne hrubú skupinu. V rovine osi žľabu, vidieť prúdový systém usadzovania, ktorý sledoval dno a úklon rieky. Je orientovaný od JZ na SV, takto sú orientované klastiky. Tie boli prinesené z paleozoika gemeríd južnej časti. Rieka Hornád svojou erozívnou činnosťou odkryla bazálny paleogén aj na iných miestach v údolí rieky Hornád. Všade môžeme dobre sledovať ukladanie prineseného materiálu na okraji treťohorného mora.

Kostolik rotunda
Na skale je vzácny románsky kostolík, ktorý vznikol na pôvodnej rotunde, na jeho stavbu boli použité aj usadené materiály.
Ku keške.

Podmienky zalogovania :
Pre zalogovanie je potrebné navštíviť lokalitu FARSKÁ SKALA a následne správne odpovedať na nasledujúce otázky správou cez môj profil.

1. V ktorom geologickom období boli uložené horniny a ako sa nazývajú?
2. Názov vrstvičiek, čo sa tu strieda, pozorne sa dívaj na lokalitu.
3. Aká je nadmorská výška /za pomoci GPS/pri infotabuli?
4. Napíš rozlohu prírodnej pamiatky a rok vyhlásenie ochrany?

Všetko je zistiteľné na mieste.

Dobrovoľná úloha : Budem rád, ak logu priložíte fotografie z návštevy lokality.

Found it kľudne logujte, nemusíte čakať na potvrdenie správnych odpovedí. Ak odpovede budú nesprávne, alebo neúplné budem Vás kontaktovať emailom. Pokial ale Váś email nepríde do troch dní po logu, log bez upozornenia zmažem!


Flag Counter
Pocitadlo.sk

Additional Hints (No hints available.)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.